جهان، حماسه حضور مردم افغانستان در انتخابات را تحسین می‏کند

شنبه شانزدهم حمل روزی بود که مردم افغانستان با حضور چشمگیر خود در پای صندوق‌‏های رای با وجود همه تهدیدها و دلهره‏‌ها، چشم‌‏های جهانیان را خیره کردند و نشان دادند که خواهان تغییر و آوردن اصلاحات در کشور خویش از راه‌‏ها و مجاری دموکراتیک‌‏اند، و اجازه نخواهند داد که گروه‏‌های هراس‏‌افکن، با لوله‏‌ی تفنگ و سرنیزه، آینده آن‏ها را رقم زنند. انعکاس این شور و اشتیاق مردم برای شرکت در انتخابات، بازتاب گسترده‏‌ای در رسانه‏‌های خبری جهان داشته است که گزیده‏‌ای از آن‏ها در زیر می‏‌آید:

بی‏‌بی‏سی انگلیسی در گزارشی از حضور مردم در پای صندوق‏‌های رای، انتخابات ریاست‏‌جمهوری را رویدادی تاریخی خوانده است، چرا که این انتخابات، زمینه‏‌ی اولین گذار مسالمت‏‌آمیز قدرت را از طریق صندوق رای فراهم می‏کند.

روزنامه واشنگتن‏‌پست در عنوان: «نه افغان‏ها به طالبان»، نوشته است: در حالی که مراکز رای‏دهی با وجود هراس‏‌ها از تهدیدهای گروه‏‌های مسلح، باز شدند، میلیون‏ها افغان صبح امروز به خیابان‏ها ریختند تا رئیس‏‌جمهوری اختیار کنند که آن‏ها را در دوره‏ی بعد از خروج نیروهای امریکایی، رهبری کند.

به نوشته واشنگتن‏‌پست، رای‏دهندگان افغان که دهه‏‌ها از جنگ سخن گفته بودند، حال از امیدهای خود برای صلح، ایجاد مکاتب بهتر و شغل بیشتر سخن می‏زدند.

روزنامه واشنگتن‏‌پست همچنین در مطلبی تحلیلی، انتخابات روز شنبه افغانستان را به معنای رابطه بهتر با ایالات متحده امریکا تعبیر کرده و نوشته است که نامزدان پیشتاز این انتخابات که افرادی میانه‏‌رو و با تجربه در حکومت‏‌داری‏‌اند، گفته‏‌اند که در صورت پیروزی، موافقت‏نامه امنیتی و دفاعی با امریکا را امضا خواهند کرد.

روزنامه نیویورک‏‌تایمز هم در عنوان:«افغان‏ها با وجود خطرات، در انتخابات حضور وسیع داشتند»، نگاشته است: با وجود سردی هوا، باران، و تهدیدهای گروه‏‌های هراس‏‌افکن، افغان‏ها در روز شنبه، صف‏‌های طویلی را در مراکز رای‏دهی به وجود آوردند تا رای خود را به صندوق‏‌های رای بیندازند و جانشین رئیس‏‌جمهور کرزی را انتخاب کنند. نیویورک تایمز می‏نویسد، اگر این انتخابات موفقانه برگزار شود، نخستین گذار سیاسی مسالمت‏‌آمیز در تاریخ معاصر افغانستان خواهد بود. این روزنامه در تصویری از خیابان‏‌های کابل آورده است: در خیابان‏‌های پایتخت در این روز، شاهد صف‏‌های طولانی مردمی بودیم که برای رای دادن از خانه‏‌های خود برآمده بودند.

خبرگزاری سی‏ان‏ان هم نگاشته است که حضور گسترده مردم برای شرکت در انتخابات سبب شد که زمان رای‏دهی تا یک ساعت دیگر تمدید شود. به نوشته سی‏ان‏ان، این حضور گسترده از سوی مردم در حالی صورت می‏گیرد که گروه‏‌های مسلح تهدید به برهم زدن انتخابات کرده بودند.

به نوشته سی‏ان‏ان، شور و علاقه مردم برای شرکت در انتخابات، نشانه‏‌ای از مخالفت آن‏ها با تهدیدات گروه‏‌های مخالف مسلح است. این خبرگزاری می‏‌نگارد: ارزیابی‏ اخیر از سوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان هم تأیید کرده بود که 75 درصد از مردم افغانستان در این انتخابات شرکت خواهند کرد.

روزنامه وال استریت جورنال هم نوشته افغان‏‌ها با وجود تهدیدهای گروه‏‌های مسلح، در انتخابات روز شنبه شرکت کردند تا حکومتی پاک انتخاب کنند.

خبرگزاری فاکس نیوز هم نوشته است که با وجود تهدیدهای امنیتی، افغان‏ها حتا یک ساعت پیش از باز شدن مراکز رای‏دهی در این مراکز در کابل و ولایات حاضر شدند.

و اما روزنامه گاردین هم نگاشته است: با انتخابات، امیدهای افغان‏‌ها بیشتر می‏شود. به نوشته این روزنامه، با وجود همه تهدیدها و همین طور شایعات تقلب، افغان‏‌ها سوگند یاد کرده‏ بودند تا به خشونت و تهدید نه بگویند و با حضور گسترده خود در مراکز رای‏دهی، آینده کشور خود را تعیین کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده