‘جهش شدید’ تصاعد دی اکسید کربن آمریکا در سال ۲۰۱۸

یک گزارش تازه دریافته است که بعد از سه سال افت پیاپی، میزان تصاعد دی اکسید کربن در آمریکا در سال گذشته ۳.۴ درصد جهش کرده است.

به گفته گروه مستقل تحقیقات اقتصادی “رودیوم” این بزرگترین جهش در هشت سال اخیر است.

آمریکا براساس تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور قصد خروج از توافق اقلیمی پاریس در سال ۲۰۲۰ را دارد و دولت او به بسیاری از حفاظت های محیط زیستی پایان داده است.

هرچند گروه رودیوم می گوید که این ارقام – که آن را براساس داده های سازمان اطلاعات انرژی آمریکا و سایر منابع تهیه کرده – تخمینی هستند اما گروه پژوهشی دیگری به نام “پروژه جهانی کربن” هم جهش مشابهی را برای سال ۲۰۱۸ گزارش می کند.

آمریکا دوم تولیدکننده بزرگ گازهای گلخانه ای جهان است.

افزایش تصاعد دی اکسید کربن در سال گذشته علیرغم کاهش شمار نیروگاه های زغال سنگ روی می دهد. براساس این گزارش سال پیش شمار بی سابقه ای از این نیروگاه ها از دور خارج شدند.

محققان می گویند سال ۲۰۱۹ احتمالا شاهد این میزان افزایش تصاعد نخواهد بود، اما گزارش تازه چالش های آمریکا در کاهش این گاز گلخانه ای که به گرمایش دامن می زند را برجسته می کند.

براساس توافق اقلیمی سال ۲۰۱۵ پاریس، باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا متعهد شده بود تا سال ۲۰۲۵ تصاعد دی اکسید کربن آمریکا ۲۶ درصد نسبت به میزان آن در سال ۲۰۰۵ کمتر شود.

آخرین باری که آمریکا شاهد چنین جهشی بود در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد، در دوره ای که این کشور از یک رکود کم سابقه خارج می شد.

بخشی از جهش سال پیش همچنین ناشی از رشد اقتصادی است، اما سیاست های تازه این فرآیند را تشدید کرده است.

آقای ترامپ شماری از مقررات زیست محیطی دولت اوباما را لغو کرده و رهبران صنایع و چهره هایی که تغییرات اقلیمی را زیر سوال می برند را در راس سازمان های محیط زیست قرار داده است.

او در سال ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از تلاش برای خنثی کردن آنچه “نبرد با زغال” می خواند طرح “انرژی پاک” را لغو کرد. این طرح ایالت ها را موظف می کرد تصاعد خود را برای حفظ تعهد به توافق پاریس کم کنند.

در ماه دسامبر سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) طرح های خود برای لغو محدودیت های مربوط به تصاعد دی اکسید کربن از نیروهای جدید زغال سنگ را پیش برد.

دولت آقای ترامپ همچنین نواحی سابقا حفاظت شده را برای حفاری های نفت و گاز در دسترس قرار داده و پیشنهادهایی برای پایان مقررات مربوط به استاندارد سوخت وسایل نقلیه شخصی و باری بعد از ۲۰۲۱ ارائه کرده است.

این جهش در آمریکا بخشی از یک روند جهانی است: ۲۰۱۸ شاهد تولید میزان بی سابقه ای دی اکسید کربن در جهان بود و چهارمین سال گرم از زمان ثبت رکوردها به حساب می آمد.

بزرگترین علل افزایش

حمل و نقل همچنان منبع اصلی تولید دی اکسید کربن آمریکا برای سومین سال متوالی بود.

اما بیشترین رشد به دو بخش که “اغلب در انرژی پاک و سیاست گذاری اقلیمی نادیده گرفته می شود مربوط بود: ساختمان و صنعت”.

این گزارش تخمین می زند که تصاعد دی اکسید کربن برخاسته از ساختمان های تجاری و مسکونی سال پیش ۱۰ درصد افزایش یافت که “بالاترین حد از سال ۲۰۰۴ بود.”

این گزارش می گوید که بدون تغییرات قابل توجه، تصاعد دی اکسید کربن صنایع در آمریکا بالا خواهد رفت.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده