جوانان پاکستانی‌در تیررس افکار القاعده

بزرگترین پایگاه خبری اردوزبان خارج از پاکستان گزارش داد که القاعده در تلاش است با پخش کتاب، سی‌دی و جزوه‌های تبلیغاتی در بین جوانان پاکستانی به‏‌ویژه دانشجویان نفوذ کند.

به نقل از اردوتایمز در کراچی، بعد از اینکه کتاب‌ها و سی‏دی‌‏های تبلیغاتی القاعده در دانشگاه‌های شهر کراچی پخش شد، دولت ایالتی سند با ارسال نامه به مرکز پولیس و تکاوران ارتش از آن‏ها خواست با تحقیق درباره نفوذ القاعده در بین جوانان پاکستانی از پخش کتاب‌ها، جزوه‌ها و سی‌دی‌تبلیغاتی القاعده به‌‏ویژه در دانشگاه‌ها جلوگیری کنند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد کتاب‌ها و سی دی‌های تقسیم شده دارای آرم ویژه القاعده است.

در همین حال گفته می‌شود جمعی از اعضای شبکه‌‏ی القاعده به پاکستان رفتند و در شهرهای گوناگون این کشور فراری شدند. پس از دستگیری رمزی بن الشیبه، طراح اصلی حملات یازده سپتامبر بنا به ادعای امریکایی‏‌ها که در دهم سپتامبر سال 2002 میلادی در شهر کراچی دستگیر شد، خالد شیخ و ابوزبیده نیز در شهرهای لاهور و راولپندی دستگیر شدند. این امر باعث شد که سران القاعده شهرهای پاکستان را ترک کرده و در مناطق قبایلی پاکستان مخفی شوند. همچنین رحیم‌الله یوسف‌زی، کارشناس پاکستانی درباره تشکیل هسته‏‌ی مرکزی القاعده عنوان می‌کند: محور سنتی رهبری القاعده در سال 1988 در شهر پیشاور پاکستان بنیان نهاده شد که این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است اما در حال حاضر مرکز عملیاتی این گروه از پیشاور به سایر شهرهای پاکستان نفوذ پیدا کرده است.

در همین حال، در گزارش سرویس اطلاعاتی کانادا نیز هشدار داده شده است که خروج نیروهای تحت رهبری امریکا از افغانستان و عدم تمایل یا توانایی پاکستان در مقابله با القاعده، می‌تواند مخفی‌گاه‌هایی در مرز افغانستان و پاکستان برای این گروه فراهم کند.

سیف‌الله خان محسود، عضو مرکز تحقیقات مناطق قبایلی پاکستان هم در این باره می‌گوید: «با این حال، اگر گروه‌های گوناگون افغان‌بتوانند در عرصه‏‌ی سیاسی این کشور با یکدیگر به تفاهم و ائتلاف برسند، در آن صورت، یافتن مخفی‌گاه برای القاعده در نقاط مرزی دشوار خواهد شد

0 پیام برای این مطلب ثبت شده