حجت الاسلام محمد اکبری رهبر حزب حراست اسلامی افغانستان: آن ها وظیفه خود را انجام دادند و زندگی جاودان یافتند،

آیا حکومت هم به وظیفه خود عمل کرده؟!

بسم الله الرحمن الرحیم. الحمدلله رب العالمین. و صلی الله علی سیدنا محمد و اهل بیته المطهرین و اصحابه المنتجبین. قال الله تبارک و تعالی فی القرآن الکریم: «ان‌الله اشتری من المومنین انفسهم و اموالهم بأنه الجنه.» صدق الله العلی العظیم.

جلالتمآب داکتر صاحب عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه دولت حکومت وحدت ملی افغانستان، جلالتمآب ابراهیمی، رئیس صاحب ولسی جرگه، برادر عزیزمان جناب آقای کاظمی، جناب آقای عالمی بلخی، وزیر شهدا و معلولین و همه سروران و بزرگوارانی که در این مراسم تشریف دارید، السلام علیکم و رحمه الله.

از این که به شهیدکاظمی و شهدای همراهشان جمعا شش نفر از اعضای بسیار نخبه ولسی جرگه و در رأس سید شهیدان، سیدمصطفی کاظمی عنوان شهدای وحدت ملی را داده‌اند، بسیار تعبیر درست و دقیقی است و هیچ مبالغه و اغراقی در این تعبیر و در این عنوان دادن نیست. این‌ها از نخبگان ولسی جرگه بودند و رئیس و اعضای کمیته اقتصاد ملی ولسی جرگه که در مسیر انجام وظیفه و در جریان تلاش برای بهبود وضع اقتصادی کشور تا آن جایی که می‌توانستند و امکانات و شرایط اجازه می‌داد، برنامه‌ریزی و زحمت سفر و خطر سفر را هم قبول کردند. سفری به هرات داشتند. سفری هم به شمال شرق کشور به این آرزو که گام‌هایی را درجهت رونق دادن به اقتصاد افغانستان در آن حد که برای وکلای مردم و برای کمیسیون اقتصاد میسور و ممکن بود، بردارند که هدف تیر جفا و بلا قرار گرفتند.

در پانزدهم عقرب سال ۸۶ در بغلان این خدمتگذاران بزرگ با آرزو و آرمان‌های بلندشان به فیض شهادت رسیدند. با ازدست دادن این شش نفر از نخبگان اعضای ولسی جرگه و در رأس و سید و سالارشان، سیدمصطفی کاظمی، مردم افغانستان یک سرمایه‌ی بزرگ انسانی را ازدست دادند. شهادت آن‌ها یک ضایعه ملی بود و متأسفانه حکومت، حکومتی نبود و نیست که بتواند حتی یک بار هم که شده یک جنایتکار را در افغانستان، مجازات کند و این دردناک است. آن‌ها وظیفه خود را خوب انجام دادند و زندگی جاودانه یافتند ولی آیا حکومت ما در برابر آن خون‌ها و هزاران خونی که در این کشور ریخته می‌شود، چقدر برخورد مسئولانه کرده است و چقدر تلاش کرده و چقدر انگیزه‌ای برای این تلاش دارد.

شهدا شمع محفل بشریت هستند. امرز هم در کشور اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی به بالاترین حد فداکاری انجام می‌دهند ولی سوال این است آیا شما قناعت کرده‌اید که این‌ها خوب مدیریت می‌شوند؟ آیا قناعت دارید که به این‌ها خوب رسیدگی می‌شود؟ در این شک و عدم قناعت وجود دارد. این سربازان اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی مستحق رسیدگی و تفقد به مراتب بیشتر از این‌ها هستند. امکاناتی از دنیا به این‌ها می‌رسد ولی مدیریت خوب نیست.

ارزش یک انسان برابر ارزش یک عالم است. ما پیرو دینی هستیم که این تعلیماتش است. ما به این معتقد هستیم که ارزش یک انسان مسلمان با ارزش عالم برابر است. در این رابطه باید حکومت و مقامات و قدمه‌های بالای امنیتی کمال جدیت را داشته باشند تااینکه تلفات ما به حداقل برسد.

به ارواح همه شهدا شهدای وطن و آن‌هایی که در این ۳۹سال و در راه این وطن و در راه استقلال آن و در راه حراست از هویت اسلامی و استقلال ملی ما جان باختند، درود می‌فرستیم اما آیا این حکومت و ما به عنوان کسانی که در جمع این ملت هستیم، آیا ادامه دهنده خوب راه شهدا هستیم؟ آیا به مسئولیت و وظیفه خود عمل می‌کنیم؟ آیا وضعیت ما برای آن‌هایی که در سنگرها هستند، تشویق کننده هست؟

به هرصورت سال‌هاست گرفتار جنگ هستیم. خداوند شعله‌های آتش جنگ را خاموش بگرداند. من در همین جا از رهبران تحریک طالبان دعوت می‌کنم بیایند، دست از جنگ بکشند. ما می‌دانیم که شما برای رسیدن به قدرت و تشکیل حکومتی که شما می‌خواهید جنگ می‌کنید، ولی رسیدن به قدرت از راه جنگ و کشتن هموطنان کشتن و کشته شدن راه درستی نیست. راه بهتر از آن وجود دارد، ارزیابی بکنید که ادامه جنگ کشور شما را به استقلال نزدیک می‌کند یا به وابستگی بیشتر؟ پنجه‌های خارجی‌ها به جگربند کشور شما بیشتر فرو می‌رود یا کمتر می‌شود؟ ادامه جنگ به ذلت همه منتهی می‌شود و افغانستان را بیش از پیش به کشورهای خارجی متکی می‌سازد. اگر این آتش خاموش نشود و جنگ تمام نشود ما وابسته‌تر، حقیرتر و نیازمندتر شده و کشور ما خرابتر و مصیبت‌ها فراوانتر می‌شوند. راه بهتر ازاین وجود دارد. دست از جنگ بکشید و صلح را بپذیرید. فعلا شورای عالی صلح با ریاست استاد خلیلی، جناب داکتر خپلواک به حیث رئیس دارالانشا با یک جدیت بیشتر اصلاحات و تنظیم بهتر کار می‌کند. از این فرصت استفاده شود. راه بهتر وجود دارد. با دست کشیدن از جنگ، پذیرفتن صلح، پذیرفتن قانون اساسیِ که اکثریت قاطع مردم افغانستان آن را قبول کردند، و با فعالیت سیاسی قانونمند و با فعالیت فرهنگی قانونمند و با خدمت کردن به مردم و جلب اعتماد آن‌ها و با کسب اعتماد مردم، با رفتن به انتخابات با گرفتن رای از مردم شما می‌توانید در مدیریت  این کشور سهم بگیرید.

خداوندا به آبروی انبیا و اولیاء و خون شهدا آتش جنگ را در کشور ما خاموش بگردان! صلح را به پیروزی برسان! همه ما درراه صلح کوشش کنیم تا اینکه کشور را از ورطه جنگ نجات بدهیم. یک بار دیگر شهادت سید و سردار شهدای ۱۵عقرب ۱۳۸۶ را که در بغلان در خاک و خون تپیدند، به خانواده‌های معظم شهدا و به ملت افغانستان تسلیت می‌گویم.

خاک وطن سرخ شد از خون شهیدان ما

خاک وطن سرخ شد از خون شهیدان ما

زنده و جاوید باد یاد شهیدان ما

زنده و جاوید باد یاد شهیدان ما

والسلام.     

0 پیام برای این مطلب ثبت شده