حجت الاسلام والمسلمین فاضل دره صوفی: درانتخابات به کسی رای بدهید که بادردهای تان آشناباشد

نخست میلاد با سعادت آخرین پیام‏‌آور الهی را به همه شما عزیزان تبریک و تهنیت گفته و سپس عرایضم را در دو بخش مختصراً به محضرشما تقدیم می‏کنم.

بعثت پیامبر اسلام برای هدایت بشر و زندگی بخشیدن برای جامعه‏‌ی انسانیت است. پیامبر آمده است تا برای انسانیت، روش زندگی را بیاموزد به انسان. پیامبر می‏فرماید: «من آمده ام تا مکارم اخلاق را برای انسانیت بیاموزم تا انسان در گرو مکارم اخلاق و زندگی انسانی خودش ادامه بدهد

فراز دومی را که می‏خواستم تقدیم شما کنم این است که خداوند می‏‌فرماید: ‏«من این پیامبری را که فرستادم از بین خود شما مردم و چهره شناخته شده‏ای در بین شما مردم برای هدایت شما فرستادم.» خداوند می‏فرماید من منت نهادم برای شما انسان‏های مومن. هیچگاهی خداوند در رابطه به خیلی از نعمت‏‌هایی که برای بشر گذاشته است نگفته است من منت گذاشته ام و منت برای انسان نگذاشته است، اما در این مورد خداوند می‏‌فرماید: «مردم مومن من بر شما منت گذاشتم چرا چون از بین خود شما مردم، انسانی را به عنوان رسول فرستادم، انسان هدایت‏‌گری را از بین شما مردم برای هدایت شما فرستادم.» چرا چنین منت می‏گذارد برای اینکه خداوند می‏گوید من کسی را فرستادم که با درد شما، فرهنگ شما با مشکلات، با عنعنات شما با تمام برنامه‏‌های زندگی شما آشنایی دارد. رهبر آن رهبری است هدایت‏‌گر. آن هدایت‏‌گر موفق است که با تمام برنامه‏‌های زندگی مردمش آشنایی داشته باشد. اگر چنانچه یک انسانی با یک فرهنگ بیگانه در میان یک جامعه‏‌ای بیاید نمی‏‌تواند آن جامعه را هدایت کند. آن رهبری می‏تواند جامعه را هدایت کند که با فرهنگ، عنعنات، دیدگاه‏‌ها، مشکلات، خوشی‏‌ها و با ناراحتی‏‌های آن مردم آشنایی داشته باشد.

من این مقدمه برای این عرض کردم تا یک نتیجه‏‌ای را در رابطه با مساله امروزی خودمان بگیریم و آن این است که امروز ما در آستانه انتخابات بزرگ و سرنوشت‏‌ساز ریاست‏‌جمهوری قرار داریم. چه شخصیتی را باید ما برای رهبری سیاسی سرزمین مصیبت‏‌زده افغانستان خود انتخاب کنیم؟ ما آن کسی را به عنوان رهبر و زعیم این مملکت باید برگزینیم که با تمام مشکلات این مردم آشنایی داشته باشد. کسی که در تمام فراز و فرودهای زندگی ما، غم ما شریک بوده و در کنار ما باشد. او باید لمس کرده باشد که مشکلات مردم مصیبت‏‌زده افغانستان چیست. او باید بداند راه حل این مشکلات و راه برون‏رفت از این معضلات چیست. اگر یک کسی از بیرون مرزها در سرزمین اسلامی ما بیاید که نه به ارزش‏‌های ما احترام قائل است و نه با عنعنات ما آشنایی دارد و نه مشکلات ما را درک بتواند، یک چنینی شخصی را اگر ما به عنوان رهبر و زعیم این مملکت انتخاب کنیم او با ما چی می‏کند؟

او در فکر راحت زندگی کردن خودش است که سالیان دراز در بیرون مرزها به آن راحتی و آسایش به سر برده است.

او خواب آن زندگی را می‏‌بیند که به آن خو گرفته است. او به یک فرهنگ دیگری خو گرفته است و با آن فرهنگ می‏خواهد زندگی کند. اما فرهنگ مردم ما، فرهنگ اسلامی است. ارزش‏‌های والای سرزمین ما و کشور ما و مردم ما و ملت ما و جامعه ما ارزش‏‌های دینی و ارزش‏‌های جهادی است. ما با چنین ارزش‏‌هایی زندگی کرده ایم و به چنین ارزش‏‌هایی افتخار می‏‌کنیم و با چنین ارزش‏‌هایی می‏خواهیم به زندگی خودمان ادامه بدهیم. ما رهبری را می‏خواهیم که با این ارزش‏‌ها آشنایی داشته باشد. ما رهبری را می‏خواهیم که مشکلات ما را از نزدیک لمس و درک کرده باشد و در تمام مصیبت‏‌ها و بدبختی‏‌ها و فراز و فرودها در کنار ما زندگی کرده باشد.

در یک چنین شرایط حساسی که امروز جامعه و مردم ما به سر می‏برند و در آستانه انتخابات ریاست‏‌جمهوری، من از فرد خاصی نام نمی‏برم، چهره‏‌های دردآشنایی در میان جامعه ما خود را برای زعامت و رهبری و ریاست‏‌جمهوری کاندید کرده اند. آن‏ها افتخار ما و کسانی اند که سالیان دراز در خدمت این مردم و در کنار این مردم و در غم و درد این مردم شریک بوده اند؛ آن‏ها آشنایان دیرینه ما و چهره‏‌هایی اند که همیشه غمخوارمان بود اند.

آن‏ها کسانی اند که همیشه در کنار ما زندگی کرده اند و ما آن‏ها را برای رهبری مان انتخاب می‏کنیم. خداوند می‏گوید من منت گذاشتم برای جامعه مومنین که از بین خود آن مردم، رهبر و هدایت‏‌گر را برایشان فرستادند. از بین آن مردم فرستادم پیامبری را که با درد و مشکلات و عنعنات و فرهنگ و ارزش‏‌های آن مردم آشنایی داشته است.

ما به تأسی از هدایت قرآن و از دستورات پیامبر و از سنت نبی گرامی اسلام باید این درس را گرفته باشیم که در یک چنین شرایط حساس، راه و روش و مسیر خودمان را باید تشخیص داده باشیم و در آن مسیر گام برداریم و با آن گام برداشتن سرنوشت خودمان را خودمان رقم بزنیم.

خداوند می‏گوید من سرنوشت هیچ ملتی را تغییر نمی‏دهم مگر اینکه خودشان سرنوشت شان را تغییر بدهند. این فرصت‏‌هایی است که باید ما از این فرصت‏‌ها استفاده کنیم. فرصت‏‌سوزی نکنیم. عزیزان از فرصت‏‌ها باید بهترین و بالاترین و با ارزش‏ترین استفاده را ببریم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده