حریم هوایی پاکستان به روی پروازهای غیرنظامی باز شد

اداره هوانوردی ملکی (غیر نظامی) افغانستان اعلام کرد که پاکستان فضایش را بعد از ۱۳۵ روز به روی پروازهای غیرنظامی باز کرده است.

درخبرنامه این نهاد که امروز سه‌شنبه ( ۲۵ سرطان/تیر) منتشر شد، آمده است که دولت پاکستان عصر روز گذشته ساعت ۷:۱۱ با صدور یاداشت (NOTAM) اعلام کرد که فضای این کشور بر روی کلیه ترافیک هوایی غیرنظامی باز شده است.

اداره هوانوردی افغانستان از باز شدن قضای هوایی پاکستان استقبال کرده و گفته است که بسته بودن این فضا موجب اختلال در رفت و آمد هوایی منطقه شده بود و زیان مالی زیادی را به بخش هوانوردی افغانستان وارد کرد.

این نهاد افزوده که پس از این تمام پروازهای کابل-دهلی و کابل -مومبای از مسیرهای شرقی که از فضای پاکستان می‌گذرد، انجام خواهد شد.

سایت رسمی “پرواز رادار” نیز اعلام کرده که چند ساعت بعد از اینکه پاکستان فضایش را دوباره بر روی پروازهای غیر نظامی باز کرد، بعضی پروازها به مسیرهای قبل از بسته شدن حریم هوایی پاکستان در ۲۷ فبروری (فوریه) بازگشته است.

با تشدید تنش میان هند و پاکستان در اوایل بهار امسال، دولت پاکستان حریم هوایی خود را مسدود کرد و به هیچ هواپیمایی اجازه عبور از فضای خود را نداد.

این تصمیم باعث شد که به حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ پرواز که روزانه از سایر کشورها از فضای افغانستان می‌گذشتند و بعد از حریم هوایی پاکستان عبور می‌کردند نیز مشمول ممنوعیت پرواز شود.

با بسته ماندن حریم هوایی پاکستان، شرکت‌های هندی که به افغانستان پرواز داشتند، پروازهای خود را به حالت تعلیق درآوردند.

به دلیل بسته بودن فضای پاکستان، هواپیماهایی که از افغانستان می‌گذرند از مسیر ایران و سایر کشورها استفاده می‌کردند که باعث طولانی شدن زمان پرواز و افزایش قیمت بلیط شد.

برای حل این مشکل چند روز قبل اداره هوانوردی افغانستان اعلام کرد با بسته ماندن فضای پاکستان برای پروازهای عبوری از افغانستان، این کشور دو مسیر جدید پروازی ایجاد کرده‌است.

در خبرنامه این نهاد آمده بود که دو خط پروازی جدید از غرب به شرق افغانستان و برعکس گشایش یافته که این دو خط امکان عبور از تاجیکستان به چین و آسیای شرقی را فراهم می‌کند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده