حق دارم که‌بدانم

در کشور من همه چیز در هاله‏‌ای از ابهام و گنگی قرار دارد. اطلاعات در هر زمینه‏‌ای به سادگی در اختیار همگان قرار نمی‏. اما از طرفی ممکن است در باره ی موضوعی فاجعه ای از اطلاعات ضد ونقیض وجود داشته باشد.

روز جهانی دانستن در کشور در حالی تجلیل می‏گردد که بسیاری از مردم حتی سواد خواندن و نوشتن ندارند و در بی‏سوادی محض به سر می‏‌برند و از سوی دیگر قانون حق دسترسی به معلومات به تازگی از سوی رئیس‏‌جمهور توشیح شده است که کمتر جنبه عملی دارد و بیشتر از نظر داشتن سندی قانونی که باعث افتخار این یا آن مقام دولتی است که سنگ آن را به سینه بکشد، دارای اعتبار است.

من به عنوان یک خبرنگار حق دارم تا به منابع اطلاعاتی و معلوماتی دسترسی عام و تام داشته باشم، خط سرخ‏ ها را رعایت کنم و به مردم به عنوان مخاطبان آزاد و جویا و تشنه دانستن اطلاعات ضروری وعاجل و حیاتی آن معلومات را شریک بسازم.

اما من به عنوان یک خبرنگار این رسالت را به خوبی به انجام نرسانیده‏‌ام زیرا دولت و نهادهای مسئول مرا در این راه یاری نکرده و نمی‏‌کنند. آن‏ها همواره در تلاش دور نگهداشتن مردم از اطلاعات و معلومات اساسی هستند. دولت تلاش می‏کند تا من به عنوان یک شهروند عادی کمتر با اطلاعات و معلومات سر وکار داشته باشم تا بتواند از این طریق برمن شهروند اعمال سلطه کند.

نظام استبدادی اقتضای این حالت را دارد. و ما در نظام مردم‏‌سالاری نیز با این حالت نیز مواجه هستیم. رشد رسانه‏‌ها به آزادی بیان در کشور کمک کرد، اما این آزادی بیان در کثرت‏‌گرایی رسانه‏‌ای به نحوی دچار سرگمی ‏است. کسی تعریف یک‏‌دستی از آزادی بیان ندارد. ما با مبانی و اصول آزادی بیان آشنایی مختصری حاصل کرده‏‌ایم و از این رو است که گاهی به کج‏راهه می‏‌رویم. دانستن حق هر شهروند کشور است و دولت حق ندارد مانع و سدی برای دانستن افراد باشد بل خودش باید زمینه‏‌ساز این مسئله باشد، اما دولت ما تا جایی که دیده می‏شود برای حق دانستن مانع‏‌تراشی می‏کند.

هرچند کشور ما از نظر درصدی سواد در سطح بسیار پایینی قرار دارد، اما مردم ما هوشیار هستند و از قدرت درک بالایی بر خوردارند و با همه بی‏سوادی‏‌شان مسایل را به خوبی تجزیه و تحلیل می‏کنند.

حق دانستن در دوره‏‌ی جدید به جای این که هر روز زمینه و دامنه بُردش گسترش یابد با اعمال فشارهای غیرمستقیم و نامریی از سوی حکومت و زمامداران فعلی محدودتر شده است.

هر چند که شعارها برای حمایت از خبرنگاران زیاد است اما عملا خبرنگاران با چالش‏‌های زیادی برای دسترسی به اطلاعات روبرو هستند. قانون حق دسترسی به معلومات توشیح شده، اما همکاری‏‌های قانونی با خبرنگاران هنوز به شکل واضح و درست به وجود نیامده است.

دانستن حق من است و همه شهروندان حق دارند بدانند در کشورشان چه می‏گذرد. متاسفانه دولت فعلی این حق را به خود داده است که معلومات را در انحصار خود در آورد و از کم‏وکیف جریان‏‌های خرد و کلان مردم را آگاه نسازد.

اگر رسانه‏‌ها با تلاش‏‌های خود به منابع دسترسی نداشته و یا نیابند عملا مردم در تاریکی‏‌های استبدادی قرار می‏‌گیرند.

دولت باید به این نتیجه برسد که با شریک کردن اطلاعات نه تنها به اقتدار و محبوبیت ملی دست می‏‌یابد بل مردم در نظام‏‌های مردم‏‌سالار حرف اول را می‏زنند و حق دارند در سر نوشت سیاسی خود در هر شرایط و حالت دخیل باشند و این تنها از راه اطلاع‏‌رسانی شفاف و حقیقت‏‌محور و همه‏‌جانبه و به دور از عوام‏‌فریبی ممکن است و بس.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده