حماسه ملی‌و مسئولیت‌کمیسیون‌های انتخاباتی

برگزاری انتخابات ریاست‏‌جمهوری و شوراهای ولایتی در تاریخ 16 حمل 1393 پیروزی بزرگی را برای مردم افغانستان و نیروهای امنیتی کشور به ارمغان آورد. حضور پرشور مردم در انتخابات در شرایط دشوار امنیتی و آب و هوا، فراتر از انتظارها بود و بدین جهت، حماسه‏‌ی شگفت‏‌انگیزی را در عرصه‏‌ی سیاسی کشور خلق کرد. انتخابات یادشده هم پاسخی بود به طالبان و طالبانی‏گری و نیروهای هراس‏افگن داخلی که می‏خواهند از طریق زور و خشونت و جنایت خواست‏‌شان را بر مردم تحمیل کنند و هم پیامِ رسایی بود به حکومت و جامعه جهانی که مردم افغانستان از جنگ و خشونت بیزارند و به ارزش‌های دموکراتیک سخت پای‌بند. این انتخابات نشان داد که مردم در برابر آزادی، برابری، عدالت و حقوق شهروندی به هیچ معامله تن نخواهند داد و اگر قرار است صلح در افغانستان بیاید، این صلح تنها در پرتو ارزش‌‏های انسانی و حقوق برابر شهروندی، ارزش و اهمیت پیدا می‏کند و از صلح تحمیلی که تحت عنوان آن ظلم، ستم، نابرابری و بی‏‌عدالتی توجیه گردد، هیچگاه مردم حمایت نخواهند کرد.

با سپری شدن مرحله‏‌ی نخست انتخابات، آنچه به مردم ارتباط داشت با شکوه و حماسه‏‌ی ماندگار و تاریخی به پایان رسید. اکنون همه چشم‌ها به سوی چگونگی کارکرد و عمل کمیسیون‌های انتخاباتی است که چگونه از امانت مردم محافظت و نگهداری می‌کنند. با توجه به تجارب و خاطرات تلخی که از انتخابات‌های پیشین وجود دارد آنچه اکنون مردم را نسبت به صیانت و حفاظت امانت و آرای‏شان نگران ساخته است، چگونگی عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی در مورد شمارش و اعلام دقیق و درست نتایج آرا می‌باشد. انتقال صندوق‌های رای به مرکز، شمارش آرا، بررسی شکایات انتخاباتی، و… مواردی اند که کمیسیون‌های یادشده باید با نهایت دقت انجام دهند. در عین حال نهادهای امنیتی و نظامی نیز باید با تمام سعی همان گونه که در تامین امنیت انتخابات همت گماشتند در حفاظت از صندوق‌ها و انتقال آنان به مرکز نیز باید تلاش نمایند. هرچند مقام‌های یادشده بار بار به مردم اطمینان داده‌‏اند که در انجام مسئولیت و صیانت آرای مردم دقت و کوشش خواهند ورزید، اما متاسفانه فساد سیاسی و وجود برخی تجارب و کاستی‌هایی که از دوره‏‌های گذشته به میراث مانده است، هنوز نگرانی‌های یادشده تا زمان اعلام نتایج وجود دارد. مردم انتظار دارند که کمیسیون‌های انتخاباتی که در این ارتباط مسؤلیت دارند، از آرای مردم به درستی محافظت کرده و آرای صحیح را از آرای تقلبی تفکیک نمایند و اجازه ندهند تا شفافیت و سلامت انتخابات خدشه‌‏دار شود. مرحله‏‌ی شمارش آرا، مرحله‌ی انتقال صندوق‌ها به مرکز و شمارش مجدد، رسیدگی به شکایت‌ها همگی در سلامت انتخابات و نگهداری درست از آرای مردم تأثیر دارند و مهمتر از همه این که این حماسه‏‌ی پرشکوه و اعتبار درخشان داخلی و جهانی را زیر سوال قرار ندهند. بنابراین کمیسیون‌های مربوط وظیفه دارند تا در همه مراحل فوق به درستی عمل کنند و اجازه ندهند که افراد و اشخاص مغرض این حماسه‌‏ی ملی را با برجسته‏‌سازی سطح تقلب کمرنگ سازند. حال تا روزهای آینده باید منتظرماند و دید که این نهادها آیا به صداقت و وفاداری مردم به نظام و به منافع ملی چگونه پاسخ خواهند داد؟

اما از یادآوری یک نکته مهم نباید غفلت ورزید که این بار مردم همانگونه که حماسه‌‏ی بزرگ شانزدهم حمل را آفریدند، در صیانت و حفاظت آرای خویش نیز کوشا و جدی خواهند بود. چنانچه غفلت و کوتاهی یا غرض‏ورزی از سوی نهادهای یادشده درباره اعلام نتایج انتخابات صورت گیرد، مردم مانند گذشته نسبت به آن بی‌تفاوت نخواهند بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده