حمله به ایران تاچه حد واقعی است

نورانی/ صفحه  رسمی کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، در توییتر خود نسبت به اظهارات ترامپ واکنش نشان داده  و نوشته است: «با این قیل و قال‌ها منحرف نشوید. ما به ایران حمله نمی‌کنیم. اما روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ با کمکی که به انتخاب ترامپ کرد، به ما حمله کرد و بار دیگر در حال حمله است.»

 حساب رسمی کمیته خارجی مجلس نمایندگان امریکا، بسیاری از نمایندگان مجلس و تحلیل‌گران امریکایی، گزافه‌گویی‌های ترامپ را راهی می‌دانند برای انحراف افکار عمومی، از آن‌چه تضعیف منافع امریکا در نشست او با همتای روسی‌اش خوانده می‌شود. رهبر اقلیت مجلس نمایندگان امریکا، این اظهارات را گزافه‌گویی‌هایی خوانده که برای رییس‌جمهور امریکا ناشایست است.

به نوشته گاردین، جنگ با ایران می‌تواند کاری کند که جنگ با عراق شبیه به قدم زدن در پارک به نظر برسد.

این رسانه با طرح این سوال که قرار است سران کشورهای دموکرات غربی چقدر به ترامپ اجازه پیشروی بدهند تا بالاخره خطوطشان را ترسیم کنند و چقدر باید بگذرد تا او را به عنوان یک آنتاگونیست و مخاصمه‌جو بشناسند نه یک متحد و شریک در ارزش‌ها و منافع؛ نوشت: آنگلا مرکل سرسختی بیشتری نشان داده، ترزا می متملق بوده است.

گاردین، در ادامه این یادداشت به ذهنیت جان بولتون مشاور امنیت‌ملی ترامپ در مورد ایران اشاره کرد و مدعی شد: او ایران را یک موضوع تمام نشده می‌داند که بخشی از تئوری محور شرارت جرج بوش است.

عراق در دوران صدام حسین به شدت مورد حمله قرار گرفت؛ کره‌شمالی نیز مجبور به تسلیم و اطاعت شده یا دست‌کم آنها چنین باوری دارند. دو یال از محورهای شرارت کارشان تمام شده و آنها خواستار یک سره کردن کار هستند.

گرچند ترامپ از چنین سقوطی نمی‌ترسد، زیرا هدف نهایی و غیرقابل انکار او جلوگیری از جاه‌طلبی‌های ایران است. هدف او چیزی جز تغییر نظام در ایران نیست. هرکس که جنگ عراق را به یاد داشته باشد، نشانه‌ها را می‌تواند به راحتی بخواند؛ تحریک ترامپ به تظاهرات خیابانی در ایران، خروج از توافق هسته‌ای، تحریم‌های جدید، اعتراض ریاکارانه به مساله حقوق بشر و تلاش‌های بی‌رحمانه برای اهریمن‌پنداری و منزوی کردن مقام‌های ایران. همچنین متحدان ایالات متحده نمی‌توانند از این طوفان نجات پیدا کنند. فشارهای کاخ سفید، نفوذ مستقیم سیاسی، استفاده از اهرم سیستم مالی و ارزی امریکا، اطلاعات دروغین، تهدیدات علنی، نادیده گرفتن نرم‌های دموکراتیک و قوانین بین‌المللی و رویکرد خصمانه با دیپلماسی، از جمله متدهای ترامپ در قلدری کردن با دولت‌های اروپایی برای جلب حمایت از رویکرد ضدایرانی اوست. در غیر این صورت او اروپایی‌ها را جریمه خواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده