حمله به خبرنگاران تهدید آزادی بیان

یکی از دستاوردهای مهم حکومت افغانستان بعد از سال 2001آزادی بیان و گردش آزاد معلومات در سطح جامعه بوده است. اگر در کارنامه حکومت‏‌های افغانستان در چهارده سال گذشته هیچ نکته ای مثبتی وجود نداشته باشد، می‏توان از آزادی بیان به عنوان نکته برجسته آن یاد کرد.

اگرچه بارها دولت افغانستان با صدوراعلامیه درصدد محدودسازی رسانه ها برآمده ولی براثر مقاومت رسانه‏‌ها و همکاری نهادهای درون و بیرون حکومتی رسانه‏‌های افغانستان همچنان از آزادی قابل قبولی برای بیان مشکلات و گزارش واقعیت‏‌ها برخوردار اند.

چندی قبل طالبان و گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان طی اعلامیه‏‌ای رسانه‏‌های افغانستان را مورد تهدید قرار داده و آن‏ها را بخشی از اهداف نظامی‏ خود اعلام کردند. به دنبال این تهدید روز چهارشنبه هفته‏‌ی گذشته موتر حامل کارمندان یکی از تلویزیون‏‌های خصوصی مورد حمله انتحاری قرار گرفته و تعدادی از کارمندان این تلویزیون کشته و تعدادی هم مجروح شدند.

حمله به خبرنگاران و کارکنان رسانه‏‌ای بدون شک یکی از تهدیدهای عمده و اساسی برای رسانه‏‌ها است و آینده فعالیت رسانه‏‌های آزاد در کشور را تحت تاثیر قرار می‏دهد و گردش معلومات در سطح جامعه را با چالش مواجه می‏کند. دراین میان چند نکته قابل یادآوری است:

1. دولت افغانستان به عنوان نهاد مسئول، مسئولیت تامین امنیت تمام شهروندان کشور و به‏‌ویژه خبرنگاران را دارد. دولت مکلف است که به وظایف خود عمل نموده و جلو حمله به رسانه‏‌ها را که یکی از ارکان مهم دموکراسی به حساب می‏‌آیند، بگیرد. در غیر این صورت تنها دستاورد حکومت‏‌های افغانستان در چهارده سال گذشته با چالش جدی مواجه خواهد شد. جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات سبب می‏شود که نظارت دقیق و منتقدانه‏‌ای که رسانه‏‌ها نسبت به کارکرد دولت دارد مختل شود.

2. رسانه‌‏ها در افغانستان بی طرف اند و جانب هیچ یکی ازطرف‏‌های درگیری‏‌های داخلی در کشور را نگرفته و نمی‏‌گیرند. البته نباید فراموش کرد که رسانه‏‌ها مدافع منافع ملی افغانستان اند. با این همه مخالفین مسلح دولت افغانستان با حمله از قبل اعلان شده به موتر حامل کارکنان تلویزیون خصوصی طلوع سبب شده است که رسانه‏‌ها برای اولین بار از سوی یک طرف مخاصمه مورد حمله هدفمندانه قرار بگیرند. بدون تردید این حمله سبب می‏شود که رسانه‏‌ها موضع بی‏‌طرفی خود را رها کرده و در مخاصمات بین دولت و مخالفین مسلح آن جانب یک طرف را گرفته و سبب شود که معلومات به صورت آزاد و دقیق در اختیار مردم قرار نگیرد.

3. درست است که رسانه‏‌ها در افغانستان تازه‏کار هستند و زمینه‏‌ها و بستر فعالیت رسانه‏‌ای مدت کوتاهی است که به وجود آمده است، اما فعالیت رسانه‏‌ها در کشور در حد و اندازه‏‌ای رشد نموده است که دیگر این نوع حملات نمی‏‌تواند جلو رشد آن‏ها و یا اخلال در وظایف رسانه‏‌ها برای رساندن معلومات دقیق به مردم را بگیرد. بنابراین خوب است که طرف‏‌های مخاصمه در افغانستان جایگاه رسانه‏‌ها را درک نموده و برمبنای آن بگذارند رسانه‏‌ها به وظایف خود برای رساندن معلومات دقیق و بی‏‌طرفانه به فعالیت خود ادامه بدهند. یکی از بزرگترین اشتباه مخالفان مسلح دولت افغانستان حمله به رسانه‏‌ها و خبرنگاران است زیرا این حمله مخالفین را در دیدگاه مردم افغانستان، رسانه‏‌ها و مجامع بین‏‌المللی به شدت متنفر خواهد کرد.

4. خبرنگاران و مسئولین رسانه‏‌ها باید تصمیم قاطع و جدی بگیرند که از نشر و پخش خبرهای مربوط به کسانی که به رسانه‏‌ها حمله می‏کنند و آن‏ها را هدف نظامی ‏تعریف میکنند، خود داری نمایند. خودداری از پخش و نشر گزارش‏‌های مربوط به مخالفان مسلح دولت افغانستان و استنکاف ازنشرآمار و ارقام اعلام شده توسط آن‏ها می‏تواند مخالفان را به شدت تحت فشار قرارداده و جلو اقدامات مشابه را بگیرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده