حمله به سوریه تاچه حد عملی است

یک روزنامه امریکایی توصیه‌های اخیر دو سناتور برجسته امریکایی برای حمله نظامی به سوریه بر اساس شواهد ثابت نشده استفاده از سلاح‌های کیمیایی توسط دولت بشار اسد را پیشنهادهایی ناشیانه خواند.

اخیراً ادعاهایی از جانب کشورهای غربی بویژه امریکا مطرح شده مبنی بر آن که دولت بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه در دو حمله علیه شورشیان از سلاح‌های کیمیایی استفاده کرده است.به دنبال این ادعاها، جان مک‌کین، سناتور برجسته امریکایی یکشنبه گذشته گفت مجموعه‌ای از کشورها باید خود را برای حمله به سوریه و محافظت از سلاح‌های کیمیایی که در آنجا وجود دارد، آماده کنند.

وی افزود: «نیروهای امریکایی نباید در سوریه دخالت کنند بلکه باید نیروهای بین‌المللی که از لحاظ عملی آماده هستند خود را برای رفتن به سوریه آماده کرده و مانع از آن شوند که افراطی‌هایی که در جنگ سوریه مشارکت دارند به سلاح کیمیایی دست یابند.» لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه امریکایی نیز از ‌باراک اوباما، رییس‌جمهوری این کشور خواست تا پایگاه‌های هوایی سوریه را به وسیله موشک‌های کروز بمباران کند تا وضعیت جنگ سوریه را تغییر دهد.

گراهام نیز گفت که امریکا می‌تواند پایگاه‌های هوایی سوریه را با موشک بمباران کند اما در عین حال نباید نیروی‌های زمینی خود را به سوریه بفرستد.

نیویورک‌تایمز با اشاره به این مطلب و ناقص خواندن این پیشنهادها اعلام کرد که این دو سناتور و تمامی منتقدان سوریه، یک راه‌حل و استدلال جامع از یک رویکرد بهتر ارایه ندادند که امریکا را به یک جنگ پرهزینه و طولانی مدت دیگر نکشاند.

نیویورک‌تایمز با اشاره به رویکردهایی که امریکا در قبال سوریه اتخاذ کرده نوشت که امریکا در ابتدا با کشورهای اروپایی به دنبال راه‌حل سیاسی بودند که به شکست انجامید. امریکا تنها کمک‌های غیرکشنده به مخالفان سوریه را دو برابر کرد و به 250 میلیون دالر افزایش داد و همچنین تلاش کرد تا گروه‌های مسلح متمرد را به یک مجموعه موثر و منسجم‌تر تبدیل و در عین حال از اسد مشروعیت‌زدایی کند.

این گزارش‌اینگونه ادامه می‌دهد:«برخلاف، مک‌کین و گراهام، اوباما را به دلیل عقب‌نشینی نیروهای نظامی از عراق مقصر می‌دانند و تلاش دارند او را تحریک کنند که مقابل ایران یک موضع نظامی اتخاذ کند، رییس‌جمهور امریکا تلاش می‌کند تا امریکا را از درگیری‌های خارجی رها کند و در نتیجه او درباره مداخله نظامی در سوریه محتاط است.»

این روزنامه امریکایی در توصیه راهکاری که امریکا باید در قبال سوریه اتخاذ کند، گفت که اوباما باید تنها در صورتی اقدام عملی انجام دهد که اسناد و مدارک ثابت کند که دولت سوریه در حمله به گروه‌های مسلح این کشور از مواد کیمیایی سارین استفاده کرده و این مواد کیمیایی به واسطه استفاده از کودهای کیمیایی مورد نیاز زمین‌های کشاورزی متصاعد نشده باشد.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز پیشتر گزارش کرده بود که شواهد به دست آمده از مواد کیمیایی مشاهده شده در سوریه بر اساس دو نمونه جداگانه‌ای است که از قربانیان این دو حمله به دست آمده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده