حمله به سوریه تاچه حد عملی است

یك روزنامه امریکایی توصیه‌های اخیر دو سناتور برجسته امریکایی برای حمله نظامی به سوریه بر اساس شواهد ثابت نشده استفاده از سلاح‌های کیمیایی توسط دولت بشار اسد را پیشنهادهایی ناشیانه خواند.

اخیراً ادعاهایی از جانب كشورهای غربی بویژه امریکا مطرح شده مبنی بر آن كه دولت بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه در دو حمله علیه شورشیان از سلاح‌های کیمیایی استفاده كرده است.به دنبال این ادعاها، جان مك‌كین، سناتور برجسته امریکایی یكشنبه گذشته گفت مجموعه‌ای از كشورها باید خود را برای حمله به سوریه و محافظت از سلاح‌های کیمیایی كه در آنجا وجود دارد، آماده كنند.

وی افزود: «نیروهای امریکایی نباید در سوریه دخالت كنند بلكه باید نیروهای بین‌المللی كه از لحاظ عملی آماده هستند خود را برای رفتن به سوریه آماده كرده و مانع از آن شوند كه افراطی‌هایی كه در جنگ سوریه مشاركت دارند به سلاح کیمیایی دست یابند.» لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه امریکایی نیز از ‌باراك اوباما، رییس‌جمهوری این كشور خواست تا پایگاه‌های هوایی سوریه را به وسیله موشك‌های كروز بمباران كند تا وضعیت جنگ سوریه را تغییر دهد.

گراهام نیز گفت كه امریکا می‌تواند پایگاه‌های هوایی سوریه را با موشك بمباران كند اما در عین حال نباید نیروی‌های زمینی خود را به سوریه بفرستد.

نیویورك‌تایمز با اشاره به این مطلب و ناقص خواندن این پیشنهادها اعلام كرد كه این دو سناتور و تمامی منتقدان سوریه، یك راه‌حل و استدلال جامع از یك رویكرد بهتر ارایه ندادند كه امریکا را به یك جنگ پرهزینه و طولانی مدت دیگر نكشاند.

نیویورك‌تایمز با اشاره به رویكردهایی كه امریکا در قبال سوریه اتخاذ كرده نوشت كه امریکا در ابتدا با كشورهای اروپایی به دنبال راه‌حل سیاسی بودند كه به شكست انجامید. امریکا تنها كمك‌های غیركشنده به مخالفان سوریه را دو برابر كرد و به 250 میلیون دالر افزایش داد و همچنین تلاش كرد تا گروه‌های مسلح متمرد را به یك مجموعه موثر و منسجم‌تر تبدیل و در عین حال از اسد مشروعیت‌زدایی كند.

این گزارش‌اینگونه ادامه می‌دهد:«برخلاف، مك‌كین و گراهام، اوباما را به دلیل عقب‌نشینی نیروهای نظامی از عراق مقصر می‌دانند و تلاش دارند او را تحریك كنند كه مقابل ایران یك موضع نظامی اتخاذ كند، رییس‌جمهور امریکا تلاش می‌كند تا امریکا را از درگیری‌های خارجی رها كند و در نتیجه او درباره مداخله نظامی در سوریه محتاط است.»

این روزنامه امریکایی در توصیه راهكاری كه امریکا باید در قبال سوریه اتخاذ كند، گفت كه اوباما باید تنها در صورتی اقدام عملی انجام دهد كه اسناد و مدارك ثابت كند كه دولت سوریه در حمله به گروه‌های مسلح این كشور از مواد کیمیایی سارین استفاده كرده و این مواد کیمیایی به واسطه استفاده از كودهای کیمیایی مورد نیاز زمین‌های كشاورزی متصاعد نشده باشد.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز پیشتر گزارش كرده بود كه شواهد به دست آمده از مواد کیمیایی مشاهده شده در سوریه بر اساس دو نمونه جداگانه‌ای است كه از قربانیان این دو حمله به دست آمده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده