حمله راکتی حزب الله لبنان به یک پایگاه نظامی اسرائیل

ارتش اسرائیل می گوید گروه حزب الله لبنان با راکت ضد تانک به یک پایگاه و یک خودروی نظامی اش در منطقه مرزی شمال این کشور حمله کرده است. مقامات حزب‌الله می گویند که یک نفربر زرهی اسرائیلی را نابود کرده‌اند. دو طرف می گویند که در این درگیری متحمل تلفاتی نشده اند.

با پایان این تبادل آتش، ارتش اسرائیل هم اکنون به اسرائیلی های ساکن نزدیک مرز لبنان گفته است که روال عادی زندگی خود را از سربگیرند.

ارتش اسرائیل روز یکشنبه (۱ سپتامبر) اعلام کرد که به حمله حزب الله پاسخ داده و اهدافی را در جنوب لبنان بمباران کرده است.

نخست وزیر اسرائیل هم با صدور بیانیه ای گفت که نیروهای اسرائیلی با شلیک ۱۰۰ گلوله توپ و حملات هوایی دیگر به اقدام حزب الله واکنش نشان دادند.

او گفت: “من به ارتش دستور داده ام که برای هر سناریویی آماده باشد. ما بنا بر تحولات آتی تصمیم خواهیم گرفت که چه مسیری را در پیش بگیریم.”

بنیامین نتانیاهو افزود که حملات حزب الله زخمی یا کشته برجای نگذاشته است. هنوز گزارشی درباره تلفات احتمالی در لبنان هم منتشر نشده است.

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، عملیات حزب الله را “ترجمان اراده جبهه مقاومت برای مقابله با تهدیدات و آتش افروزی‌های جبهه بی‌ثبات‌سازان در منطقه” توصیف کرده است.

با بالا گرفتن تنش بین اسرائیل و گروه حزب الله لبنان، مقامات لبنانی خواستار میانجیگری آمریکا و فرانسه برای پایان دادن به این تنش‌ها شدند. سعد حریری، نخست وزیر لبنان با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا تماس‌هایی داشته است.

نیروهای حافظ صلح مستقر در منطقه مرزی خواستار خویشتنداری دو کشور شدند.

در حال حاضر تنش‌ها در منطقه مرزی بین اسرائیل و لبنان شدت گرفته است.

اسرائیل و گروه حزب الله گفته‌اند که نمی‌خواهند وارد جنگ شوند، اما بسیاری در منطقه نگران آن هستند که تبادل آتش در منطقه مرزی، ممکن است که به درگیری بزرگتری منجر شود.

هفته گذشته، در پی کشته شدن دو نیروی حزب الله در یک حمله هوایی اسرائیل در خاک سوریه و یک حمله پهپادی در بیروت، حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، وعده حمله تلافی جویانه “قریب‌الوقوع”به اسرائیل را داده بود.

او طی نطقی گفت: “به ارتش اسرائیل مستقر در مرز می‌گویم “در آماده‌باش کامل منتظر باشید. یک روز، دو روز یا سه روز، فقط منتظر باشید.”

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، هم در شبکه توییتر به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی نوشت: “قطعا این عملیات های دیوانه‌وار، آخرین دست و ‌پا زدنهای رژیم صهیونیستی خواهد بود.”

دولت اسرائیل مسوولیت واقعه بیروت – که گفته می شود حمله به برنامه موشکی حزب الله بوده را برعهده نگرفته است؛ مقامات اسرائیلی در عین حال گفتند که دو عضو حزب الله که در ویلایی در حوالی دمشق پایتخت سوریه کشته شدند، برای نیروی قدس سپاه پاسداران کار می کردند و قصد حمله پهپادی انفجاری به اهدافی در اسرائیل را داشتند.

اسرائیل اخیرا ایران را متهم کرد که به اقدام هایش برای تجهیز گروه حزب‌الله لبنان به موشک های هدایت شونده شدت بخشیده است. ارتش اسرائیل می گوید نیروی قدس سپاه پاسداران تلاش می کند که با انتقال قطعات و فن آوری حساس به خاک لبنان، در داخل این کشور برای حزب الله به طور انبوه راکت و موشک با ضریب دقت بالا تولید کند.

حزب الله لبنان این اتهامات را بی اساس دانسته و گفته است که اسرائیل به دنبال بهانه ای برای حمله نظامی به لبنان است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده