خالد پشتون نماینده قندهار در مجلس: شهید کاظمی شخصیت حل منازعات

جناب پشتون صاحب لطفا بفرمایید که چه زمان با شهید سیدمصطفی کاظمی آشنا شدید ودر اولین دیدار ایشان را چگونه یافتید؟

بسم‏‌الله الرحمن الرحیم. ضمن سلام و احترام خدمت شما. تشکر از این که مرا یاد نمودید و خصوصا به ارتباط شهید سیدمصطفی کاظمی که یکی از همکاران بسیار عزیز ما بودند. جالب این است که به یقین برای‏تان بگویم که از شهید سیدمصطفی کاظمی هیچ کسی خاطره‏ی بد ندارد. کاظمی صاحب بدون تردید یک شخصیت ملی بود، یک شخصیت خیلی آرام، باحوصله و درعین زمان، مهربانی‏‌اش به هر کس از دور هویدا بود. من دفعه‏‌ی اول در شروع حکومت کرزی در سال‏‌های 2001 و2002 که حکومت موقت شروع شد و شهید سیدمصطفی کاظمی از همان ابتدا عضو حکومت بود ایشان را دیدم. در آن زمان من در قندهار مسئول روابط خارجی بودم و در عین زمان چند وظیفه‏‌ی دیگر را نیز پیش می‏‌بردم. تمام هیأت‏‌هایی که از کابل می‏‌آمدند در آن جا با ما روبرو می‏شدند و من همراه‌شان ملاقات و و از آنان مهمان‏‌نوازی می‏کردم. در همان وقت‏‌ها چند مسأله اتفاق افتاد که پس از آن احترام من به شهیدسید مصطفی کاظمی بسیار زیاد شد. در قندهار در همان روزهای اول، بعضی مسایل حکومتی رخ می‏داد که مشکلات به بار می‌‏آورد، مثلا مخالفت با حکومت و بعضی مشاجره‏‌ها صورت می‏گرفت. حتی با رهبری حکومت یک وقت، کاظمی صاحب هم در قندهار تشریف داشت و مشاجراتی که بین مردم صورت می‏گرفت، شهید سیدمصطفی کاظمی می‏‌خواست از این جنجال‏ها به دور باشد و یا هم نقش میانجی و خیرخواهانه را در این میان برعهده بگیرد. من در آن زمان فکر کردم که شهید سیدمصطفی کاظمی به خاطر مقام و موقفی که دارد این کار را انجام می‏دهد. این احساس من در ابتدا از شهیدکاظمی بود لیکن بعدها وقتی در مجلس نمایندگان آمدم در آن جا هر وکیل حق دارد که حتی جنگ وجنجال کند لیکن در آن جا هم شهیدکاظمی عین اخلاق را داشت. همان جا بود که احترام من به شهید سیدمصطفی کاظمی دوبرابر شد و در همان جا من قلبا احساس کردم و قانع شدم که این آدم واقعا شخصیت ملی است. در مسایل بی‏جا قطعا مداخله نمی‏کرد و در مسایل مهم دیگر اگر مداخله هم می‏کرد برای حل مسأله بود و اگر نمی‏خواست خود را از موضوع، دور می‏کرد.

شما نقش شهید سیدمصطفی کاظمی را در تحولات سیاسی در آن زمان چگونه می‏بینید؟

به یقین یک چیز را برای‏تان بگویم که خوب به یاد دارم که اکثر اوقات، زمانی که مجلس با جنجال مواجه می‏شد و به بن‏‌بست می‏رسید، در حل مسایلی که در رابطه به قانون بود، شهید سیدمصطفی کاظمی یکی از شخصیت‌‏هایی بود که وارد عمل می‏شد و به حل مسایل می‌پرداخت. کاظمی کسی نبود که به خرابی مسایل پیش برود یعنی او در قطار کسانی بود که می‏‌توانست راه حل ارائه کند. گرچه وکلای دوره‏ی گذشته با نمایندگان این دوره فرق دارند، خیلی فرق دارند یعنی لازم به نام گرفتن نیست و مردم عادی نیز به خوبی آن را درک می‏کنند، لیکن شهید سیدمصطفی کاظمی یکی از همان شخصیت‏‌هایی بود که بزرگ‌ترین کمک‌‏ها را به حل منازعات می‏کرد و خوب به یادم هست که جناب قانونی صاحب هر وقت به مشکل جدی برمی‏خورد، شهید سیدمصطفی کاظمی در صدر فهرست قرار داشت تا به حل مسایل بپردازد و این به این معنی بود که همه به توانایی شهید سیدمصطفی کاظمی در حل منازعات باور داشتند و همه می‏‌فهمیدند که او به مشکل نمی‌‏افزاید، بل کمک می‏کند و به همین خاطر، زمانی که شش سال قبل شهیدکاظمی شهید شد، همه وکلایی که با ایشان رفتند جای گریه دارد. تمام وکلای خوب و بی‏‌نظیر همراه شهیدکاظمی رفتند؛ شهید عارف ظریف، شهید ذکی، شهید نازکمیر، شهید عبدالمتین. مثل این که خدا همه‌‏ی این‏ها را خواسته بود. هر کدام این‏ها را که به ذهن خود می‏گردانم و واقعا گریه‌‏ای که وکلا برای این‏ها نمودند باور نمایید که این‏ها شخصیت‏‌های عادی نبودند، یعنی همه کسانی که شهید شدند، خیلی مهربان بودند، کسانی بودند که مسایل را به نفع افغانستان می‏‌سنجیدند نه به ضرر افغانستان. آن‏ها به آن چه که نفع شورا و به نفع حکومت بود، کار می‏کردندیک چیزی دیگری که من از شهید سیدمصطفی کاظمی به یاد دارم این است که اولین گروه پارلمانی را ایشان پیشنهاد کرده بودند. در گروه هم، به هر کس پیشنهاد نمی‏کرد. او خوب بررسی می‏کرد که در شورا چه کسی موثریت دارد. اگر شما به آن لیست امروز نگاه نمایید از تمام اقوام افغانستان نخبه‏‌های‏‌شان در گروه پارلمانی ایشان قرار داشت، افراد عادی نبودند، همگی دارای یک انگیزه‏‌ی خوب و ملی بودند. به همین خاطر است که هر کسی عکس شهید کاظمی را می‏‌بیند در مغز و قلب ایشان جای می‏گیرد و به او دعا می‏کند. در این وطن حتی عکس‌‏هایی هم هست که مردم از آن‏ها نفرت دارند، هیچ کسی مثل شهید سیدمصطفی کاظمی طرفدار ندارد.

جناب پشتون صاحب، کاظمی به عنوان یک وزیر، بعد به عنوان یک وکیل وهم چنین با همکاران‏شان ایشان دست به تاسیس جبهه‏‌ی ملی زد. شما نقش او را در اپوزیسیون و فرهنگ اپوزیسیونی چگونه می‏‌بینید به‏‌ویژه اینکه او به صراحت اعلام کرده بود که می‏خواهد برای اصلاح نظام کار نماید؟

یک مسأله را که من در شهید سیدمصطفی کاظمی احساس کرده بودم این بود که وی چه در حکومت بود و چه در بیرون از حکومت، با همه‌‏ی مردم، با کلان‏‌های اقوام و با نخبگان رابطه‌‏ی بسیار نیک و صمیمانه داشت. من شخصی را نمی‏‌شناسم که به کاظمی بدبین باشد و بگوید او به ضرر کسی کار نمود، حتی کسانی از قندهار که از قوم و مذهب او نبودند، می‏آمدند دست‏‌های شهید سیدمصطفی کاظمی را می‏‌بوسیدند. به نظرمن آن چه کاظمی گفته بود که به خاطر اصلاحات، اپوزیسیون را ساخته، او این را ثابت کرد. اپوزیسیون در هر کشوری نقش مثبت دارد و خوب است و کاظمی این نقش را برای اصلاحات در نظام، به خوبی پیش برد. او از همان تعریفی که برای اصلاحات داشت وارد عمل شد نه برای تخریب و دشمنی با نظام. به این حساب او یکی از شخصیت‏‌های بسیار شایسته‏‌ی این کشور بود که در اپوزیسیون و در جبهه‏‌ی ملی یک نقش سازنده و مثبت را ایفا کرد .

شهید کاظمی شش سال قبل به شهادت رسید. به نظر شما با توجه به وضعیت حساس فعلی اگر شهید کاظمی زنده بود چه نقشی می‏توانست داشته باشد؟

دو حالت داشت، اگر فعلا در قدرت می‏بود، من یقین دارم در یک موقف بلند سازنده و خوب قرار داشت و حالت دوم این که اگر بیرون از قدرت می‏بود او با ویژگی که داشت با جمعی از همکارانش برای ساختن یک نقش موثر، فعالیت خود را آغاز می‏کرد، اما به یقین می‏گویم آنچه او انجام می‏داد مثبت بود و با انسان‌‏های خوب همراه می‏شد و نقش مثبت ایفا می‏کرد. او هیچگاهی با مردم منفی‏گرا و کسانی که وطن را به بیراهه می‏کشانند، ایستاد نمی‏شد و کار نمی‏کرد.

شما در ابتدا در قندهار با شهید سیدمصطفی کاظمی آشنا شدید، بعد در پارلمان مدتی همکار بودید. به نظر شما مهم‏ترین برجستگی‌‏های شخصیت کاظمی چه بود؟

دو مرحله از فعالیت کاظمی را با شما می‏گویم؛ یکی زمانی که در قوه‌‏ی اجرائیه بود و دیگری زمانی که در قوه مقننه بود. زمانی که وزیر تجارت بود، مردم بسیار با جرأت پیش او می‏‌رفتند. هیچ کس تشویش این را نداشت که ما پیش کاظمی برویم و بدون فیض بیرون آییم. کار هر کسی را حل می‏کرد، اگر کار کسی غیر‏قانونی بود در آن صورت بسیار قناعت منطقی به شخص می‏داد. کسی را آزرده نمی‏ساخت و برایش می‏گفت که این کار درست نیست، غیرقانونی است و من نمی‏توانم.

در قوه‌‏ی مقننه؛ من فکر می‏کنم موثریت کاظمی صاحب بیشتر در قوه‏ی مقننه بود، به خاطر این که کاظمی صاحب همیشه استدلال‏‌های بسیار قوی داشت؛ در مسایل، همیشه مداخله‏‌ی مثبت می‏کرد. وقتی بحث می‏کرد، بحث ایشان همیشه شکل سازنده داشت، هیچ وقت جنبه‏‌ی تخریبی نداشت. حرف‏‌هایی که در پارلمان می‏گفت در گوش وکلا بد نمی‏خورد. ببینید ما در پارلمان یک مشکل داریم. بعضی وکلا یک موضوع خوب را می‏گویند، اما همان موضوع خوب‏شان هم به گوش وکلا بد می‏خورد ولو به نفع افغانستان هم باشد، با آن که می‏داند این موضوع به نفع افغانستان است اما چون با همان شخص مشکل دارند با این موضوع مخالفت می‏کنند، چون افاده درست و قدرت تحلیل ندارد. کاظمی صاحب همین لیاقت واستعداد را داشت که حرف‏‌هایش در تالار به گوش وکلا و برای همه‏‌ی مردم افغانستان خوب جلوه می‏کرد و همیشه وکلا حرف‏‌های او را تایید می‏کردند و شیوه او را می‏ستودند. کاظمی همین برجستگی را داشت و به همین خاطر من باوردارم موثریت او در مجلس بسیار بالا بود و نقش او هیچگاه فراموش نخواهد شد.

در آخر اگر کدام گفتنی داشته باشید؟

در آخر من دعا می‏کنم که کاظمی صاحب و همه شهدایی که با ایشان شهید شدند و همه از دوستان من بودند، روح همه‏‌شان شاد باشد و امیدوارم همه‏‌ی کسانی که شهید سیدمصطفی کاظمی را دوست دارند، راه او را به گونه‏‌ی جدی تعقیب نمایند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده