خروج امریکا از شورای حقوق بشر!

محمد قره‌باغی/ مقامات کاخ سفید در ادامه خروج از معاهدات و سازمان‎های بین‎المللی، سرانجام از شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز خارج شد؛ تصمیمی که دوگانگی‌‌های رفتاری واشنگتن و تقلای ترامپ برای تامین رضایت اسراییل را عیان‎تر می‎سازد.

دلیل اصلی این اقدام کاخ سفید، ریاکاری این شورا در برخورد با پذیرش اعضا از میان کشورها و مواجهه با رخدادهای موجود در فلسطین و عملکرد اسراییل خوانده شده است. نیکی هیلی؛ نماینده امریکا در سازمان ملل با بیان این موارد، گفته است:  ناقضان حقوق بشر در این نهاد بین‎المللی گردهم آمده‌اند و راه اصلاحات مورد نظر امریکا را سد می‎کنند. هیلی هم‌زمان با انتقاد از آنچه ضدیت و سوگیری نهادینه شورای حقوق بشر علیه اسراییل خواند، مدعی شد این نهاد در برابر رخدادهایی چون نقض حقوق بشر و سرکوب شهروندان ایرانی سکوت اختیار کرده است.

امریکا پیش از این تهدید کرده بود که از شورای حقوق بشر خارج خواهد شد چنانکه در دوره دولت جمهوری خواه «جرج دبلیو بوش» نیز این نهاد را تحریم کرده بود.

اصلی‌‌ترین عامل ناخرسندی دولت «دونالد ترامپ» از شورای حقوق بشر به‌ویژه رویکرد اعضایی نظیر کیوبا، مصر، چین و روسیه، اعتراض این کشورها به عملکرد اسراییل در اراضی اشغالی است. شورای حقوق بشر سازمان ملل پس از کشتار ده‌‌ها فلسطینی در نوار غزه، خواستار انجام تحقیقات در این زمینه شد و اسراییل را مسوول توسل بی دلیل به خشونت و سلاح علیه فلسطینیان در دور تازه اعتراض آن‌ها دانست. این شورا همچنین از زمان تاسیس در سال 2006 میلادی تاکنون دستورکار دایمی در مورد نقض حقوق بشر در اراضی اشغالی داشته و این دستور کار تحت عنوان ماده هفتم برنامه کاری شورا، نارضایتی شدید اسراییل و حامیان آن در واشنگتن را به دنبال داشته است. اقدام امریکا برای خروج از این نهاد بین‌المللی ادامه مسیری است که دولت ترامپ برای ادای دین به اسراییل و جلب رضایت سران تل آویو در پیش گرفته است.

خروج امریکا از برجام، یکی از اصلی‎ترین اقدامات دولت امریکا برای پاسخ به مطالباتی بود که از دوره مذاکرات هسته‎ای و پس آن شکل گیری توافق از سوی اسراییل به شدت پیگیری می‎شد. برخلاف دولت دموکرات «باراک اوباما»، ترامپ، اسراییل را از خود ناامید نساخت و همپا با نمایش‎های «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل، معرکه‎های تبلیغاتی را با محور ایران هراسی به راه انداخت و در نهایت تعهدات برجامی امریکا را زیر پاگذاشت.

خروج از یونسکو، دیگر خدمت دولت ترامپ به اسراییل بود که به بهانه عضویت کامل دولت خودگردان فلسطین در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد صورت گرفت. ثبت شهر فلسطینی «الخلیل» در فهرست میراث فرهنگی جهان و جدایی معترضانه اسراییل از یونسکو، آخرین ضربه را بر مناسبات واشنگتن و یونسکو وارد آورد و وزارت امور خارجه امریکا ماه میزان پارسال رسما خروج این کشور از یونسکو را اعلام کرد.

اقداماتی از این دست برای امریکا که خود را رهبر خودخوانده جهان قلمداد می‎کند و سال‎ها با شعار حقوق بشر و دموکراسی کوشیده جاده دست‌یابی به منافع و اهداف و نیز کسب پرستیژ بین‎المللی را هموار سازد، هزینه‎های خاص خود را دربرخواهد داشت هر چند مقامات این کشور اعلام داشته‌اند: خروج از شورای حقوق بشر به معنای عقب‌نشینی از تعهدات حقوق بشری امریکا نخواهد بود.

نخستین و ملموس‎ترین آثار تصمیماتی این‎چنین حرکت به سوی انزوا و اخراجی خودخواسته از مجامع بین‎المللی است؛ که تعارض بنیادین اهداف دولت ترامپ و خواسته‎های اسراییل با جامعه جهانی و افکار عمومی جهان را عینیت و برجستگی می‎بخشد. علاوه بر اینکه شعارهای حقوق بشری و اهرم‎های تبلیغاتی واشنگتن بیش از پیش رنگ باخته و منزلت امریکا مخدوش تر خواهد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده