خروج صدر از آشوب سیاسی عراق

در گرماگرم آشفتگی‌های سیاسی و امنیتی در عراق، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر برای دومین‌بار در کمتر از یک سال گذشته و در آستانه‌‏ی انتخابات پارلمانی از فعالیت‌های سیاسی کناره گرفت و همزمان، شماری از اعضای فراکسیون وی در پارلمان استعفا کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقتدی صدر از شخصیت‌های دینی سیاسی عراق که جزو مخالفان سرسخت دولت نوری‌ مالکی محسوب می‏شود، در تصمیمی ناگهانی ضمن اعلام کناره‌گیری از فعالیت‌های سیاسی، تمامی دفاتر سیاسی، دینی و اجتماعی خود تحت عنوان دفاتر سید شهید را تعطیل اعلام کرد و گفت دیگر هیچ فراکسیون پارلمانی یا هیچ پُست و منصبی در دولت یا خارج از آن از وی نمایندگی نمی‌کند و هیچ وابستگی به او ندارد. مقتدی صدر شخصیت جوان سیاستِ عراق، در عین حال 19مؤسسه وابسته به جریان صدر ازجمله برخی رسانه‌ها و نهادهای خیریه را تحت مدیریت مستقیم خود ابقا کرد.

مقتدی صدر در بیانیه‌ای با اعلام کناره‌گیری از عرصه‏ی سیاسی، علت این اقدام را حفاظت از اسم و رسم خاندان صدر، پایان دادن به تمامی فسادهای مالی و اداری در گذشته یا آینده تحت نام این خاندان در داخل و خارج عراق، پایان دادن به رنج‌های ملت و خروج از چنبره‌‏ی تنگ سیاست و سیاست‌مداران توصیف کرد.

در همین حال، ‌یک مقام مسئول در دفتر صدر در نجف در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد که هیچ شخصیت‌ وابسته به این جریان تمایلی به اظهارنظر در این باره ندارد. شخصیت دیگری از این جریان هم تأکید کرد که تصمیم صدر غافل‌گیرانه بوده و کسی از انگیزه‌ها و پیامدهای آن اطلاعی ندارد و هنوز مشخص نیست که این کناره‌گیری موقتی یا دائمی است.

مقتدی صدر در سال 2003 و در پی سقوط رژیم صدام وارد عرصه‏‌ی سیاسی شد و ارتش مهدی را برای مقابله با حضور امریکایی‌ها در عراق شکل داد. در سال‌2007 فعالیت‌های مسلحانه این ارتش انتقادهای سختی را در عراق برانگیخت و باعث شد تا مقتدی صدر این ارتش را منحل کند.

وی که فرزند محمد صادق صدر از روحانیون سرشناس شیعه است، جزو منتقدان جدی دولت مالکی در بسیاری از سیاست‌ها و تصمیمات امنیتی به شمار می‌رود و در پی بازداشت شماری از وابستگان حزبی‌اش در جریان عملیات‌های امنیتی دولت، ‌همواره خواستار آزادی‌ آن‏ها شده بود. صدر همسو با برخی احزاب سنی رقیب مالکی نظیر فهرست عراقیه و فراکسیون کردهای پارلمان کوشید تا مالکی را استیضاح کند، اما زمانی که این پرونده در آستانه تصمیم‌گیری نهایی قرار گرفت، انتقادهای خود را متوقف ساخت.

جریان مقتدی صدر 40نماینده در پارلمان 325نفری عراق دارد و افزون بر در ‌دست داشتن پست معاونت اول ریاست پارلمان، شش وزیر در دولت مالکی دارد. در پی تصمیم صدر، 9نماینده فراکسیون وی در پارلمان از سمت خود کناره‏گیری کردند. تصمیم مقتدی صدر درحالی اتخاذ می‌شود که دولت مالکی در ماه‌های اخیر توانست دستاوردهای امنیتی فراوانی در سایه ضربه‌زدن به گروه‌های وابسته به القاعده در ولایت انبار وارد آورد و موقعیت سیاسی خود را تقویت بخشد. همچنین این تصمیم درحالی گرفته می‌شود که انتخابات پارلمانی قرار است به زودی برگزار گردد. به این ترتیب آرای شیعیان در این انتخابات می‌تواند یکجا در سبد مالکی قرار گیرد. جریان صدر در انتخابات شوراهای محلی در گذشته نتایج خوبی در شهرهای گوناگون عراق به‌دست آورده بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده