خزان اخوان دربهار عرب

دستگاه‏‌های امنیتی مصر، محمد بدیع، رهبر اخوان‏‌المسلمین را به همراه شماری از مسئولان ارشد این گروه و شش محافظ و دستیارش در یک آپارتمان در خیابان الطیران در نزدیک منطقه‏‌ی رابعه العدویه شهر قاهره بازداشت کردند.

این منطقه از بیش از یک ماه پیش شاهد تحصن طرفداران اخوان‏‌المسملین و اعضای آن برای تأکید بر لزوم بازگشت محمد مرسی، رئیس‏‌جمهوری برکنارشده‏‌ی مصر به قدرت بود که عضو این گروه می‏‌باشد. این منبع امنیتی گفت: «بدیع به همراه همراهانش به یکی از دستگاه‏‌های امنیتی به منظور تحقیقات برده شدند.» وی افزود: «بدیع در طول تحصن حدود 50 روزه در این آپارتمان مخفی شده بود.»

شبکه تلویزیونی خصوصی “اون تی وی” بدیع را درحالی که لباس بلند وگشادی پوشیده و روی یک چوکی سیاه‏‌رنگ در مکانی نامعلوم نشسته بود، نشان داد. بازداشت بدیع ۶ روز بعد از اقدام ارتش مصر در برچیدن دو تحصن طرفداران و اعضای اخوان در میدان رابعه العدویه و النهضه شهر قاهره با اعمال زور روی داد که در جریان آن و خشونت‏‌های پس از آن صدها نفر کشته یا زخمی شدند.

بدیع 70 ساله و خیرت الشاطر و رشاد البیومی دو معاونش به دادگاه کیفری به اتهام تشویق به قتل هشت تظاهرات‏‌کننده مسالمت‏‌جو جلوی مقر دفتر ارشاد گروه اخوان در اواخر ماه جون گذشته ارجاع شده‌ اند. محاکمه بدیع و دو معاون وی یکشنبه این هفته آغاز خواهد شد. درهمین حال یک منبع آگاه تأکید کرد تعدادی از شخصیت‌های سیاسی معروف در مصر تلاش می‌کنند با اجرای طرحی تحت عنوان «لطفت را تکمیل کن» وزیر دفاع مصر را به ریاست‏‌جمهوری این کشور برسانند.

بر اساس این طرح، بیش از 30 میلیون امضا از همه ولایت‏‌های مصر در حمایت از السیسی جمع‏‌آوری خواهد شد و با توجه به این ایده که وی در 30 جون از خواست مردم حمایت کرده اکنون لطفش را تکمیل کند و مسئولیت ریاست‏‌جمهوری مصر را نیز به عهده بگیرد.

به نظر می‏رسد ارتش با اقدام اخیرش منابع جدید مالی نیز به دست آورده، سعود الفیصل، وزیر خارجه سعودی در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی عربستان اظهار داشت که در سفر به پاریس و ملاقات با فرانسوا اولاند، رئیس‏‌جمهوری فرانسه برای بحث با دوستان در فرانسه درخصوص اوضاع کنونی مصر به منظور وحدت دیدگاه‏‌ها درقبال تحولات برمبنای حقایق و نه فرضیه‏‌ها صورت گرفت.

سعود الفیصل گفت: «آنچه جمهوری مصر عربی برادر امروز شاهد آن است بیانگر اراده 30 میلیون مصری در 30 جون است که تمایل خود را در برگزاری انتخابات ریاست‏‌جمهوری زودهنگام به علت وخامت اوضاع اقتصادی و سیاسی و اجتماعی بیان داشتند: امری که باعث شد تا همه رهبران نیروهای سیاسی و اجتماعی نقشه‏‌ی راه جدیدی را اعلام کنند تا مصر را به ساحل امنیت و آرامش رهنمون سازد و این امر بعد از آن صورت گرفت که ریاست‏‌جمهوری سابق مصر به خواسته‏‌های میلیون‏‌ها مصری پاسخ مثبت نداد.» وی افزود: «انتفاضه 30 میلیون مصری را به هر صورت نمی‏توان کودتای نظامی توصیف کرد زیرا کودتاهای نظامی در تاریکی صورت می‏گیرد و همچنین کسی که حکومت را در مصر برعهده گرفت، یک ریاست‏‌جمهوری غیرنظامی است که با مفاد قانون اساسی مصر هم‌خوانی دارد.»

0 پیام برای این مطلب ثبت شده