خط آهن افغانستان- چین؛ خوش‌بینی مسوولان، نگرانی ناظران

شماری از مسوولان از ایجاد خط آهن میان افغانستان و چین، ابراز خوش‌بینی می‌کنند؛ اما ناظران مسایل اقتصادی می‌گویند: مشکلاتی همچنان فراروی این راه مواصلاتی وجود دارد.

شیراحمد سپاهی‌زاده؛ رییس اداره تجارت و صنایع ولایت بلخ می‌گوید: دیپلماسی‌های اخیر حکومت مرکزی سبب شده تا افغانستان با آسیای میانه و از این طریق با اروپا، روابط اقتصادی برقرار کند.

او در این زمینه به ایجاد خط آهن مستقیم میان افغانستان و چین وارد اشاره می‌کند که به باور وی، یک صفحه جدید اقتصادی را رقم زده است.

رییس تجارت و صنایع بلخ همچنین می‌گوید: یک محموله بزرگ تجاری چین از طریق این خط آهن وارد کشور شد؛ اما به دلیل مشکلات ترانزیتی که با کشور ازبکستان رخ داده بود، تجارت از طریق خط آهن به تعویق افتاده است.

سپاهی‌زاده نسبت به سفر اخیر رییس‌جمهور غنی به ازبکستان هم ابراز خوش‌بینی کرد و افزود که فرصت‌های اقتصادی خوبی برای مسوولان کشور مهیا است و روند اقتصادی افغانستان رو به ترقی می‌باشد.

    در همین حال، احمدولی سنگر؛ مشاور اقتصادی والی بلخ، در باره خط آهن مستقیم افغانستان- چین با عبور از ازبکستان می‌گوید، مشکلاتی که بین جمهوری ازبکستان و افغانستان پیش آمده بود، با سفر رییس‌جمهور غنی به پایان رسید. این خط آهن برای روند صادرات ما خیلی مفید است؛ چون عدم وجود راه‌های مواصلاتی و بعضی مشکلات، کشور ما را مصرفی بار آورده است.

آقای سنگر افزود که موجودیت خط آهن، پل تجارتی افغانستان با جهان خارج محسوب می‌شود. چین، ازبکستان و افغانستان سه کشوری هستند که می‌توانند به رشد اقتصادی یکدیگر کمک کنند. از چندی به این سو، ما ضمن واردات، شاهد صادرات افغانی به این کشورها هستیم و این جریان‌ها برای آینده اقتصادی کشور موثر است.

مشاور اقتصادی والی بلخ همچنین گفت، باید از واردات اجناسی که در داخل کشور، تولید می‌شوند، جلوگیری شود و بیشتر تلاش شود تا بخش صادرات افغانستان تقویت شود.

حاجی خیرالدین مایل؛ تاجر ملی نیز به خبرنگار آوا گفت: بحث روابط اقتصادی افغانستان با چین و خط آهن، کمی با مشکلات روبرو است؛ ولی داشتن خط آهن بر روند اقتصادی یک کشور موثر است؛ چون انتقال کالا از طریق خط آهن به شکل بسیار معیاری و با قیمت مناسب صورت می‌گیرد.

وی افزود: مسیر طولانی که بین افغانستان و چین وجود دارد امکان تجارت با موتر را ندارد و از طرف دیگر، مشکلات و چالش‌هایی در روابط مسوولان خط آهن افغانستان و دولت چین رخ داده و به همین سبب فعلا تجارت از طریق خط آهن با چین بسته است.

او در ادامه گفت: عدم استفاده از خط آهن با چین، تاجران را متضرر ساخت از مسوولان می‌خواهیم تا مشکلات را برطرف و سهولتی را برای صادرات ما با استفاده از خط آهن ایجاد کنند تا تولیدات داخلی به آسیای میانه و از طریق همین خط آهن به اروپا انتقال پیدا کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده