خط و نشان اعراب‌برای امریکا

تنها یک روز پس از پایان سفر وزیر دفاع امریکا به منامه، ولیعهد بحرین در اظهاراتی بی‌سابقه زبان به انتقاد از واشنگتن گشود و امریکایی‌ها را به ابتلا به بیماری شیزوفرنی(فرار از واقعیت) متهم کرد.

شیخ سلمان بن حمد آل خلیفه در گفت‌وگویی با روزنامه دیلی‌تلگراف به امریکایی‌ها هشدار داد اگر سیاست خارجی موقتی و واکنشی خود را در خاورمیانه ادامه دهند، به ‌زودی نفوذ خود را در این منطقه‏‌ی حساس از دست خواهند داد. این سخنان تند و بی‌سابقه ولیعهد بحرین ادامه خشم و اعتراض متحدان عرب امریکا مانند عربستان از سیاست‌های واشنگتن در قبال خاورمیانه است. ولیعهد جوان بحرین در این گفت‌وگو به شیوه تعامل دولت باراک اوباما با پرونده سلاح‌های شیمیایی سوریه و کیفیت پیش‏دستی روس‌ها در این‌باره اشاره کرد و احتمال داد که برخی از کشورها به‌صورت جدی در روابط خود با ایالات متحده تجدیدنظر کنند.

وی سپس به سیاست‌روس‌ها در خاورمیانه و پشتیبانی مستمر رئیس‌جمهور روسیه از دمشق دربرابر تهدید غربی‌ها برای حمله به سوریه اشاره کرد و گفت: روس‌ها ثابت کردند که دوست شایسته اعتمادی هستند. شیخ سلمان تصریح کرد که مقام‌های بحرینی درباره رویکرد شیزوفرنیک یا همان گسست از دنیای واقع در تعامل با جهان عرب هشدار داده و اعلام کرده بودند که این امر باعث شده تا کشورهای مهم در جهان عرب به جای تکیه صرف به امریکا به سوی برقراری روابطی مستحکم با روسیه یا قدرت‌های دیگر حرکت کنند و این روند عملاً آغاز شده است.اخیراً و پس از اقدام امریکا در محدودسازی کمک‌های مالی و نظامی به مصر مقام‌های قاهره، جهتِ قطب‌نمای سیاست خارجی خود را به سوی روسیه تغییر دادند و در پی آن، وزرای دفاع و خارجه روسیه در سفری همزمان به مصر، توافقنامه‌های امنیتی و نظامی با این کشور امضا کردند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده