خلیل‌زاد: افزایش خشونت‌ها تهدید برای توافق صلح است

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان که به کابل آمده‌است، در سلسه‌ تویت‌هایی که کرده‌، هشدار داده‌است که افزایش خشونت‌ها در افغانستان تهدیدی برای توافق صلح است و باید فورأ این خشونت‌ها کاهش یابند.

آقای خلیل‌زاد که روز شنبه (۱۰حوت) به نماینده‌گی از امریکا توافق صلح با طالبان را امضا کرد، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۴حوت) در پی ازسرگیری حمله‌های طالبان بر نیروهای امنیتی افغانستان، به کابل آمد.

امریکا و حکومت افغانستان خواهان تداوم کاهش خشونت‌ها استند – روندی‌که برای هفت روز اجرایی شد؛ اما طالبان در ختم این دوره گفتند که بر نیروهای خارجی حمله نمی‌کنند اما نیروهای دولتی افغانستان هم‌چنان هدف‌های نظامی آنان خواهند بود.

این در حالی است که روز گذشته، امریکا بر طالبان در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند حملۀ هوایی انجام داد. این نخستین حملۀ هوایی پس از امضای توافق صلح با این گروه بود.

فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، می‌‎گوید که دوشب پیش با ملابرادر، معاون دفتر طالبان در قطر، دیدارد کرد وعلاوه بر بحث در مورد لزوم کاهش خشونت، در مورد تبادل زندانیان نیز صحبت کردند.

او می‌افزاید که همه توافق كرده‌اند كه هدف از توافق امریكا و طالبان هموار كردن مسیر رسیدن به صلح جامع در افغانستان است: «افزایش خشونت‌ها، تهدیدی برای توافق صلح است و باید فوراً کاهش یابد. من افزون بر بحث دربارۀ لزوم کاهش خشونت‌ها، دربارۀ  تبادل زندانیان نیز با ملا برادر گفت‌وگو کردم.»

به گفتۀ آقای خلیل‌زاد، ایالات متحده، متعهد است که با توجه به توافق‌نامۀ طالبان و اعلامیۀ مشترک ایالات متحده و افغانستان، برای تبادل زندانیان زمینه‌سازی کند و واشنگتن از هر طرف برای رهایی شمار قابل توجهی از زندانیان پشتیبانی خواهد کرد.

در توافق‌نامۀ امریکا و طالبان آمده‌است که تا دهم ماه مارچ – آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان – پنج‌هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت آزاد شوند و طالبان نیز یک‌هزار سرباز حکومتی را دربند دارند آزاد کنند.

اما رییس‌جمهور غنی با این کار مخالفت کرده‌است و می‌گوید که در این باره هیچ تعهدی وجود ندارد؛ اما می‌تواند این موضوع در گفت‌وگوهای میان افغانان مطرح شود.

بربنیاد آمارهای دفتر شورای امنیت ملی افغانستان، از ده تا پانزده هزار عضو طالبان در زندان‌های حکومت افغانستان استند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده