خونریزی داخلی داعش

خودزنی گروه هراس‌‏افکن داعش با اعدام عناصر خود طی ماه جاری میلادی با اتهام‏‌های جاسوسی یا تلاش برای فرار از جبهه‏‌های سوریه و عراق افزایش چشمگیر و معناداری یافته است؛ وضعیتی که نشان دهنده وضعیت روحی و روانی بحرانی اعضای این گروه هراس‏‌افکن است.

اخبار این روزها درباره گروه هراس‏‌افکن داعش از وضعیت بحرانی گروهی خبر می‏دهد که در ابتدای فعالیت خود به مدد مشوق‏‌هایی مانند جهاد نکاح، دست‌مزدهای بالا برای مزدوران و همچنین استفاده موثر از ابزارهای مدیریت رعب مانند اینترنت و شبکه‏‌های اجتماعی از طریق انتشار تصاویر کشتار و سربریدن همه کسانی که مانع هراس‏‌افکن‏‌ها می‏شدند، توانسته بود به پیشرفت‏‌های قابل ملاحظه‏‌ای دست یابد، اما اکنون با ضعف شدید روحیه و تلاش‏‌های مکرر برای فرار از سوی اعضای خود روبرو شده است؛ امری که سران این گروه هراس‏‌افکن را مجبور کرده است این بار علیه اعضای خود انگشت‏‌ها را بر ماشه بفشارند و تیغ سرد خنجرهایشان را با خون گلوی عناصر خود آلوده کنند.

همزمان با تحولات میدانی نبرد در برابر هراس‏‌افکن‏‌های داعش افزون بر از دست دادن برخی مناطق راهبردی مانند شهر سنجار، جایی که هفته گذشته به دست پیش‌مرگ‏‌های کرد کاملا از قبضه داعش رها و عملیات پاکسازی آن آغاز شد، خونریزی داخلی داعش با کشتار اعضای خود نیز شدت گرفته است.

در جدیدترین اخبار از خودزنی داعش، روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز روز شنبه 20 دسامبر (29 قوس 93) اعلام کرد گروه هراس‏افکن داعش 100 تن از عناصر خود را که اقدام به فرار کرده بودند، اعدام کرده است.

این هراس‏‌افکن‏‌ها که همگی خارجی بودند، تلاش کردند از شهر رقه واقع در شمال سوریه فرار کنند؛ جایی که یکی از مهمترین مراکز داعش در سوریه به شمار می‏رود. این روزنامه افزود که داعش گروهی را برای نظارت بر جنگنجویان خارجی ایجاد کرده است و این اقدام پس از تلاش برای فرار مکرر از سوی اعضای خارجی این گروه هراس‏‌افکنی صورت گرفته است.

این گزارش تصریح می‏کند: «واقعیت‏‌های میدانی و ماهوی جنگ برخی جهادی‏‌ها (هراس‏‌افکن های تکفیری) را شوکه کرده است

در ماه اکتوبر گذشته 5 جنگجوی این گروه هراس‏‌افکن با تابعیت انگلیسی و سه تن دیگر با تابعیت‏‌های فرانسوی، آلمانی و بل‍جیمی درخواست بازگشت به کشورهای خود را کردند، اما به دست گروه هراس‏‌افکن داعش زندانی شدند.

بر اساس پژوهش مرکز بین‏‌المللی بررسی‏‌های افراطی‏‌گری در دانشکده کینگز کالج لندن، بین 30 تا 50 درصد انگلیسی‏‌های پیوسته به داعش از این موضوع پشیمان و خواهان بازگشت به انگلیس هستند، اما ترس از زندان مانع از طرح درخواست آن‏ها شده است.

زهیر الاعرجی یکی از نمایندگان پارلمان عراق در این باره به رسانه‏‌های عراقی گفت: «بر حسب اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، 3 فرمانده سعودی عضو داعش در منطقه تلعفر توسط این گروه هراس‌‏افکن اعدام شده‏‌اند

وی ادامه داد: «همچنین چندین فرمانده دیگر عربی و غیر عربی عضو داعش اعدام شده‏‌اند

0 پیام برای این مطلب ثبت شده