دادستانی افغانستان حکم بازداشت رئیس پیشین فدراسیون فوتبال را صادر کرد

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان گفت که به دلیل اینکه کرام الدین کریم، رئیس سابق فدراسیون فوتبال افغانستان به تحقیق حاضر نشده، حکم بازداشت او صادر شده‌است.

آقای رسولی افزود که دادستانی کل افغانستان چندین بار از آقای کریم خواسته تا برای تحقیق به دادستانی مراجعه کند ولی او از این کار سرباز زده است. دادستانی حدود یک ماه قبل حکم بازداشت او را به وزارت کشور/داخله افغانستان فرستاده است.

او افزود که تحقیق هیأت دادستانی افغانستان تا حد زیادی تکمیل شده و منتظر تحقیق از آقای کریم است.

سخنگوی دادستانی افغانستان توضیح داد که این هیأت به اروپا سفر داشته و با قربانیان و متضررین صحبت کرده و پرونده “تا حدودی نهایی” ‌است.

او درباره اینکه چرا در مدت یک ماه وزارت داخله قادر به بازداشت آقای کریم نشده، گفت که خود وزارت کشور افغانستان باید در این باره معلومات بدهد.

آقای رسولی درباره اینکه آقای کریم اکنون در افغانستان حضور دارد یا خیر؟ گفت که نهادهای امنیتی باید در زمینه اطلاعات بدهد.

او گفت یافته‌های تحقیق هیأت دادستانی را بعد از انجام تحقیق از آقای کریم به اطلاع مردم خواهند رسید.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، رئیس سابق فدراسیون فوتبال افغانستان را روز گذشته در پرونده آزار جنسی زنان فوتبالیست مقصر شناخت. او با محرومیت دائم مواجه شده و حدود یک میلیون دلار نیز جریمه شده است.

شکایت‌های مطرح شده او را به آزار و اذیت جنسی “مکرر” بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان افغانستان میان سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ متهم می‌کرد.

گفت‌و‌گو با شمیلا کوهستانی کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا در ماه دسامبر سال گذشته در گزارشی نوشت که مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان به “سوء استفاده جنسی و فیزیکی” اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان متهم شده‌اند.

این روزنامه از قول افرادی که با تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در تماس هستند نوشت که این سوءاستفاده در دفتر فدراسیون فوتبال افغانستان در کابل و در اردوی تمرین تیم ملی فوتبال افغانستان در کشور اردن در فوریه ۲۰۱۷ اتفاق افتاده است.

خالده پوپلزی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ افغانستان را ترک کرد و اکنون در دانمارک به‌سر می‌برد، همراه با سرمربی سابق آمریکایی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان به گاردین گفتند که با توجه به سیستمی که در افغانستان وجود دارد، احساس کردند که نمی‌توانند از زنان فوتبالیست حمایت کنند.

فدراسیون فوتبال افغانستان و شماری از بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان افغانستان این اتهامات را رد کرده بودند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده