دادستان مصر کشته شده‌شام برکات که بود؟

هشام برکات دادستان مصر در پی سوء قصد به دلیل شدت جراحات وارده درگذشت.

موتر حامل هشام برکات، دادستان کل مصر هدف انفجار قرار گرفت و برکات طی آن به شدت زخمی شد. نام کامل وی هشام محمد زکی برکات است، وی متولد 21 نوامبر سال 1950 بود، حکم دادستانی وی از 10 جنوری سال 2013 صادر شده بود و تا سال 2020 اعتبار داشت، وی سومین دادستان مصر بعد از انقلاب 25 جنوری و سرنگونی رژیم حسنی مبارک به شمار می‏آمد.

محمد مرسی، رئیس‏جمهور عزل شده مصر زمانی که در این کشور بر مسند ریاست‏جمهوری تکیه زد، مستشار حقوقی مصر عبدالمجید محمود را که از دوره‏ی پیش به عنوان دادستان کل مصر بوده، برکنار کرد و بعد از وی طلعت ابراهیم را به عنوان دادستان کل مصر منصوب کرد.

اما دادگاه تجدید نظر مصر بعد از انجام پاره ای از بررسی‏ها دستور مرسی در این رابطه را نقض کرد و عبدالمجید محمود را بار دیگر به این سمت باز گرداند، وی در آن زمان از سمت خود استعفا داده بود.

از این رو شورای عالی قضایی مصر در روز چهارشنبه 10 جنوری سال 2013 اعلام کرد که با نامزدی مجدد وی برای تعیین رسمی به عنوان دادستان کل مصر موافقت خواهد کرد، از این رو بعد از نامزد شدن برای احراز این سمت بی‏درنگ اقدام به ایراد سوگند قانون اساسی در این رابطه در برابر عدلی منصور مشاور رئیس‏جمهور مصر نمود.

هشام برکات در سال 1973 به دانشکده حقوق قضایی پیوست و بعد از فارغ‏التحصیلی در این رشته به عنوان دادستان کل مشغول به انجام وظیفه شد، تا این که در دادگاه تجدید نظر مصر به ریاست این دادگاه برگزیده شد، پس از آن به عنوان رئیس دفتر فنی و پیگیری در دادگاه تجدید نظر ولایت الاسماعیلیه به فعالیت خود ادامه داد.

وی در زمانی که به شکایت مربوط به حوادث استادیوم پورت سعید رسیدگی می‏شد، فعالیت خود را در ولایت الاسماعیلیه شروع کرده بود. از جمله مهمترین پرونده‏هایی که توسط هشام برکات مورد بررسی قرار گرفته بود، مسئله فرار زندانیان از زندان النطرون بود، که در بین متهمان این پرونده محمد مرسی رئیس‏جمهور عزل شده مصر هم حضور داشت.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده