داعش تهدید جهانی

نشست ائتلاف علیه داعش در حالی با حضور نمایندگان حدود ۳۰ کشور در پاریس برگزار شد که گزارش جدید یک مرکز پژوهشی نشان می‌دهد، اتباع تقریباً همه کشورهای شرکت‌کننده در این به‌اصطلاح ائتلاف در حال همکاری با گروه هراس‏‌افکن داعش هستند و برخی از این کشورها کمک‌های مالی و تسلیحاتی هنگفتی به داعش کرده‌اند.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه که براساس اعلام رسمی دولتش ۹۵۰ نفر از اتباع کشورش در فعالیت‌های هراس‌‏افکنانه داعش حضور دارند، در سخنرانی گشایش این نشست، داعش را تهدیدی جهانی توصیف کرد که برای مبارزه با آن یک واکنش جهانی لازم است. وی هم‏چنین اعلام کرد که این کنفرانس وحدت کشورهای شرکت‌کننده را در مقابل هراس‏‌افکنی نشان می‌دهد. این در حالی است که فرانسه به بهانه داعش به‌دنبال حمایت از گروه‌های مخالف دولت سوریه است.

اولاند در مراسم گشایش این نشست هم اعلام کرد که بدون درنظر گرفتن آینده سوریه نمی‌توان با داعش مقابله کرد. فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق هم که ریاست این نشست را به‌صورت مشترک با اولاند بر عهده داشت در سخنرانی خود داعش را مسئول بدترین فجایع در تاریخ عراق دانست. وی تأکید کرد که درصورت مقابله نشدن با داعش خطر آن می‌تواند کشورهای دیگر را هم در بر بگیرد.

وزرای خارجه کشورهای مهم اروپا، نمایندگان ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای عربی مانند عربستان، قطر، کویت و امارات در این کنفرانس حضور داشتند. جان کری، وزیر امور خارجه امریکا پس از سفر خاورمیانه‏‌ای خود با اعلام اینکه ۴۰ کشور آماده شرکت در ائتلاف علیه داعش هستند در پاریس به سر می‌برد تا مذاکرات در این رابطه را ادامه دهد. گروه هراس‌‏افکن داعش هم در واکنش به تشکیل ائتلاف امریکایی-عربی، اعلام کرده که همه کشورهای این ائتلاف را هدف حمله قرار خواهد داد.

این گروه در بیانیه خود در این رابطه اعلام کرده که رشته‌ای از حملات را علیه کشورهای این ائتلاف از جمله کشورهای عربی انجام خواهد داد. این در حالی است که کشورهای عربی حوزه‏ی خلیج فارس تاکنون باهیچ تهدیدی از سوی داعش مواجه نشده‌اند.

آخرین برآوردها نشان می‌دهد که قطر که همیشه نقش متحد برای امریکا را بازی کرده حداقل ۳ میلیارد دالر به گروه‌های مسلح مخالف سوریه کمک کرده که بخش اعظم این پول به داعش رسیده است.

عربستان سعودی و کویت هم از دیگر متهمان تأمین مالی داعش هستند که حالا خود را عضو ائتلاف امریکا معرفی کرده‌اند. به عقیده کسانی که از ساختار گروه‌های افراطی مطلع هستند، درحالی‌که کمک‌های مالی و تسلیحاتی گسترده به این گروه هراس‏‌افکن ادامه دارد، حملات هوایی نمی‌تواند نتیجه عملی و ریشه‌ای به‌دنبال داشته باشد؛ به‌ویژه آنکه حامیان داعش در میان ائتلاف امریکا حالا ژست مقابله با هراس‏‌افکنی را گرفته‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده