داعش راجدی بگیرید

از اوایل سال جاری گزارش‏‌هایی مبنی بر حضور گسترده‏‌ی داعش در افغانستان منتشر شد. در این گزارش‏‌ها آمده بود که داعش در ولایت‏‌های جنوبی افغانستان حضور وسیع و دامنه‏‌داری داشته و سعی دارد با جلب وجذب تعدادی از طالبان ناراضی، ساحه‏‌ی فعالیت خود را گسترده‏‌تر بسازد.

اگرچه این گزارش‏‌ها در آن زمان هم از سوی دولت افغانستان و هم از سوی کشورهای خارجی مستقر در افغانستان به‏‌ویژه ناتو و ایالات متحده امریکا جدی گرفته نشدند و در بعضی موارد آن‏ها این گزارش‏‌ها را انکار کرده و تبلیغات رسانه‏‌ها دانستند، اما اکنون مشخص شده است که آن گزارش‏‌ها جدی‏‌تر از آنی بوده‏‌اند که فکر می‏شده است. اکنون که جنرال جان کمبپل، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان به تلاش داعش برای پایگاه ثابت و دایمی خود در جلال آباد اعتراف می‏کند معلوم می‏شود که دامنه و گستره فعالیت این گروه در افغانستان بیشتر از آنی است که تاکنون گزارش شده است. داعش در ولایت‏‌هایی مثل ارزگان، ننگرهار، کنر، بغلان و سمنگان پایگاه‌های آموزشی ثابت دارد و هزاران نفر در این پایگاه‌ها آموزش می‏‌بینند و آماده عملیات جنگی در افغانستان می‏شوند. از طرف دیگرفشارهای وارده بر جبهه‏‌ی داعش در عراق و سوریه سبب شده است که تعداد از این افراد به سوی افغانستان بیایند و جبهه جدیدی را در شمال و جنوب افغانستان باز کنند.

داعش و طالبان اگرچه از نظر ایدئولوژیک و افکار افراط‏‏‏‌گرایانه ازهم تفاوتی ندارند، اما به لحاظ تعریف اهدفی که برای خود کرده اند، تفاوتی فاحش دارند. طالبان به القاعده که داعیه‏‌ی حکومت جهانی داشت، نپیوست اما داعش هم اکنون افغانستان را ولایت خراسان اعلام کرده است و ازهمان طالبان سربازگیری می‏کند. این درحالی است که داعش داعیه حکومت جهانی خودرا پنهان نکرده وافغانستان را جزو ساختار کلان جهانی به نام خلافت اسلامی ‏می‏داند. بنابراین داعش داعیه استقرار حاکمیت ایدئولوژیک خود در سراسر جهان را دارد و از این بابت نیرویی است خطرناک و غیرقابل پیش‏‌بینی.

دوم اینکه طالبان اگرچه هم از نظر امکانات نظامی ‏و تسلیحاتی و هم از نظر امکانات مالی و همچنان طرح و برنامه‏‌ریزی‏‌های عملیاتی، به شدت وابسته به بیرون و حمایت کشورهای خارجی است، اما این گروه یک نیروی داخلی و ریشه در خاک افغانستان دارد. رهبران طالبان خود را افغان و وابسته به کشور می‏دانند ولی داعش نیرویی است که اساس خارجی دارد و نیروی آن فراملیتی است و به همین خاطر است که تعداد زیادی از دست‌گیرشدگان داعش در کشور نیروهایی اند که از خارج وارد کشور شده‏‌اند. بنابراین این نیروها نه به افغانستان تعلق دارند و نه منافع خود را در ثبات، امنیت و آبادانی کشور می‏دانند. داعش نیروی مخرب، خطرناک و فاجعه‏‌باری است که نمی‏‌توان آن را نادیده گرفت.

دولت‌مردان افغانستان نباید خام بازی کنند و خود و کشوررا اسیر گزارش‏‌های نادرست وشاید هم غرض‏‌آلود کسانی کنند که ما را از توجه به حضور داعش به جای دیگری معطوف می‏‌سازند.

مساله دیگری که می‏تواند برای کشور خطرناک باشد، سیاست‏‌های داعش است. داعش نیرویی است افراطی و فعالیت آن برمبنای تفرقه‏‌افکنی میان مذاهب و فرق اسلامی‏ است. این سیاست خطرناک داعش دربعضی از کشورها فاجعه‏‌های غیرقابل وصفی را به وجود آورده و باعث قتل‏‌عا‏‏م‏‌های فراوان شده است. خوشبختانه در افغانستان از این نظر به رغم فعالیت‏‌های تخریبی عناصری در داخل و خارج کشور، تفاهم وهم‏‌پذیری خوبی میان مردم حاکم است، اما بدون شک اگر روزی آتش نفاق به دست داعش شعله‏‌ور گردد، شرایط این گونه باقی نخواهد ماند.

بنابراین باید دولت افغانستان حضور داعش را برای امنیت و ثبات کشور و برای تامین صلح پایدار جدی گرفته و حضور آن را در ولایت‏‌های مختلف کشور نادیده نگیرد و برای از بین بردن آن اقدام‏‌های جدی روی دست بگیرد درغیر این افغانستان به سوی فاجعه‏‌ای پیش خواهد رفت که مدیریتش برای هیچ کسی مقدور نخواهد بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده