دانش: در انتخابات پارلمانی افغانستان حیثیت دولت و مردم زیر سئوال رفت

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که با سپری شدن سه ماه از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان هنوز نه تنها از نتایج نهایی انتخابات خبری نیست، بلکه در سایه اتهامات “تقلب، تخطی و فساد، اعتبار و حیثیت دولت و مردم افغانستان نیز کاملا زیر سؤال رفته است”.

آقای دانش که امروز (یکشنبه، ۲۳ جدی/دی ) در برنامه افتتاح “کنگره ملی مساعدت‌های حقوقی” در شهر کابل صحبت می‌کرد، گفت که با توجه به “کارکرد ضعیف” کمیسیون‌های انتخاباتی، این نهادها نیاز به “اصلاحات همه جانبه” دارند.

انتخابات پارلمانی افغانستان ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر امسال برگزار شد ولی تاکنون نتایج نهایی آن اعلام نشده است.

آقای دانش با اشاره به تاخیر در اعلام نتایج انتخابات گفت، حالا انتخابات “به ابزاری برای طعنه‌ها و توهین‌های دوست و دشمن و به یک نوع سرافگندگی تبدیل شده است”.

او به کمیسیون‌ شکایت‌های انتخاباتی و کمیسیون انتخابات افغانستان هشدار داد و گفت: “کاسه صبر مردم لبریز شده و بیش از این نمی‌توانند ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها را تحمل کنند.”

آقای دانش با توجه به وضعیت موجود تاکید کرد که اکنون مکلفیت حکومت وحدت ملی است که اصلاحاتی همه جانبه را در کمیسیون‌های انتخاباتی روی دست گیرد.

انتخابات در افغانستان یکی از پر هزینه ترین انتخابات‌ها در کشورهای منطقه است.

افغانستان بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی سه انتخابات ریاست جمهوری و سه انتخابات پارلمانی را تجربه کرده ولی برگزاری تمام این انتخابات‌ها با انتقادهای زیادی همراه بوده است.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ در افغانستان پس از مطرح شدن انتقادات از کمیسیون انتخابات و ادعاها درباره تقلب جنجالی و در نهایت منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی در این کشور شد.

یکی از تعهدات رهبران حکومت وحدت ملی، ایجاد اصلاحات انتخاباتی بود، اما به نظر می‌رسد کمیسیون انتخابات ایجادشده در زمان حکومت وحدت ملی نیز نتوانسته رضایت بسیاری را جلب کند و حالا مقامات ارشد این حکومت از آن انتقاد می‌کنند.

انتقادات از کمیسیون انتخابات افغانستان در همان روز اول برگزاری انتخابات پارلمانی بالا گرفت.

این کمیسیون در کابل قادر به بازکردن تمام مراکز رای گیری نشد و این روند باعث شد که انتخابات در پایتخت افغانستان برای یک روز دیگر نیز تمدید شود.

انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان سال جاری، اولین انتخابات افغانستان بود که از دستگاه بیومتریک استفاده شد ولی کمیسیون انتخابات قادر به استفاده همگانی و در تمام مراکز از این دستگاه نشد.

تهیه فهرست رای‌دهندگان برای جلوگیری از تقلب نیز از ابتکارات جدید کمیسیون انتخابات افغانستان بود که این اقدام نیز به دلیل مشکلاتی که در آن پیش آمد، به یکی از موارد جنجالی انتخابات پارلمانی افغانستان مبدل شد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده