داکتر سیدعلی کاظمی، رئیس شورای مرکزی حزب اقتدارملی و عضو مجلس نمایندگان: آرمان شهدا را فراموش نکنیم

هشتمین سالگرد شهادت جمعی از فرزندان صدیق این مرز و بوم، اعضای فقید پارلمان دوره پانزدهم، کودکان دانش‏‌آموز بغلان صنعتی و جمعی از مردم شریف آن ولایت را به محضر شما حضار عزیز، بزرگان و به‏‌خصوص جوانان متعهدی که تعدادشان در مجلس امروز پرشمار است، تسلیت عرض میدارم.

این روزها متعلق به ایام محرم است؛ ماهیکه در آن امام حسین(ع) و یاران پاکبازش به استقبال شهادت در سرزمین نینوا رفته و تاریخ پر افتخاری را رقم زدند. شاید مصلحت الهی براین قرار گرفته است که این سالیادها با ایام محرم مصادف شود. صحبتها، سخنرانیها، مقالات و حرفهای ایراد شده در این مراسم، حاوی پیامهای خوبی بودند که حق مطلب در آن‏ها ادا شد

همان‌گونه که استحضار دارید، شهدای حادثه پانزده عقرب بغلان در سال 1386 مسیری را دنبال کردند که در راستای تحقق منافع ملی بود و آن‏ها چیزی جز تغییر در زندگی و دسترخوان مردم و ملت افغانستان نمیخواستند. شهدای بغلان به دنبال گسترش قدرت نبودند، ورنه به اطراف خویش دیوارهای پولادین و حصارهای مستحکم میکشیدند تا از آسیبها و دسیسهها مصئون باشند. شهیدکاظمی میگفت که من میخواهم در میان مردم باشم و آنان مرا دوست دارند. به همین دلیل بدون هیچ واهمه‏‌ای، مسیرهای منتهی به مقصد را پیمودند تا از پروژههای بزرگ ملی نظارت نموده و شفافیتزایی کنند. متأسفانه که این خیرخواهی از سوی عناصر کوردل تحمل نشد و ایشان با یاران شهیدش قربانی توطئهها گردیدند. پس از این واقعه بارها از دولت و حکومت خواسته‏‌ایم که عوامل این رخداد خونین را پیدا نموده و نگذارد که تاوان این خونها تا قیامت بر ما باقی بماند و ذلت آن باعث سرافکندگی گردد. اما این پرونده، سربسته مانده و مردم که خواهان حقیقت این قضیه هستند، در تاریکی مطلق مانده‏‌اند.

من بار دیگر از مسئولان وقت و حاکمان دوره‏‌ی گذشته میخواهم که اکنون که در چوکی حکومتی قرار ندارند، بیایند حقایق را بی‏‌پرده بیان نموده و به مردم بگویند که عوامل این قضیه چه کسانی بودند. این صدا از سوی مردم در مراسمهای مختلف بلند شده است، ولی تاهنوز هیچ اقدامی در این خصوص نشده است.

سال گذشته رئیس محترم اجرائیه، جناب داکترصاحب عبدالله وعده سپردند که این پرونده دنبال شده و حقیقت کشف شود. در مراسم امروز نیز معاون اول ریاست‏‌جمهوری، جناب جنرال صاحب دوستم بیانیه صادر نموده و بر پیگیری این پرونده تإکید کردند. امیدواری ما این است که مثل یک مسلمان واقعی به قول خویش متعهد بوده و عمل نماییم.

نکتهی دیگری که میخواهم عرض کنم این است که زنده نگهداشتن یاد شهدا، رسالت ملی و مسئولیت دینی هریک از ماست. این امر ما را کمک میکند تا اهداف شهدا را دنبال نموده و در بی‏‌تفاوتی به سر نبریم. در جوامعیکه در آن حاکمیت مردمی و دموکراتیک شعار داده میشود، باید حکومت و دولت بر محور خواستههای مردم حرکت نماید. اما امروزه متأسفانه چنین نیست و مشاهده میشود که مردم در اوج مشکلاتی چون ناامنی، بیکاری، فقر و فلاکت به سر میبرند. اما دولت‌مردان به دنبال قدرت‏یابی و چانهزنیهای داخلی هستند. این نقیصه فاصله را میان مردم و دولت افزایش میدهد. بدون شک اگر کاری در راستای بهبود وضعیت صورت نگیرد، پیامد آن در سرنوشت ملت و دولت بسی خطرناک خواهد بود. رخداد سقوط کندز یکی از موارد تلخ و خطرناکی بود که باید مایهی عبرت دولت ما گردد.

این روزها بسیاری از کشورها بار دیگر از افغانستان اعلام حمایت کردند و این مسأله به سود ماست. ما باید در صدد آن باشیم که چگونه از ظرفیتهای موجود و حمایتهای جهانی استفاده برده و بهره‏برداری کنیم. زیرا اگر بار دیگر فرصت از دست برود یا از این فرصتها استفادهی غرضآلود شود یا در راستای منافع ملی صورت نگیرد، آرمان شهدای ما برآورده نخواهد شد. زیرا شهیدکاظمی بارها گفته بود که مسئولیت ما تغییر در دسترخوان مردم است. امروز مردم با مشکلات شدید اقتصادی مواجه است و همین امر باعث سرگردانی، مهاجرت و فلاکت مردم شده است. لذا ما باید کاری کنیم، دولت ما باید دستی بالا نماید و اقدامی انجام دهد که ملت از این ورطه نجات یابد.

با این حال، بدبختانه که اقدام قاطعی در این راستا صورت نگرفته است و نتیجه آن شده است که از یک سو زندگی مردم به خطر افتاده و از سوی دیگر، به تنشهای شدید قومی دامن زده شده و خلاهای عمیقی به وجود آمده است. مسلم است که این مسأله به صلاح ملت، دولت و مردم نیست و باید دولت‌مردان متوجه این نکته باشند. با استفاده از فرصت حاضر از رئیس محترم اجرائیه میخواهم که مردم تقاضا دارند که سیاست ما در عرصهی داخلی و حوزهی خارجی روشن باشد و مشخص شود تا مردم بدانند که ما به کدام سو حرکت میکنیم و سیاست فعلی دولت چیست؟

جوانان ما منتظرند تا سرنوشت‏‌شان چه خواهد شد و آیندهی آنان چگونه رقم خواهد خورد. اکنون زمان آن رسیده است تا رئیس‏‌جمهور، معاونین و ریاست اجرائیه در رویکرد کنونی بازنگری نموده و پاسخهای مردم را که از خواستههای برحق‏‌شان مطرح میکنند، ارائه کنند. بزرگان ما نباید چنین بیندیشند که اگر بحران حاد شد، جان خود را نجات بخشند. زیرا این یک فکر باطل است و دردی از آلام ملت را درمان نخواهد کرد.

من در این مراسم بنا به سفارش قرآن کریم تذکری دادم تا باشد اگر ارادهای در کار شود. این حرفها به گوش مسئولین رسیده و موثر افتد.

والسلام علیکم و رحمت‌‏الله.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده