داکتر سیدعلی کاظمی نماینده مردم در مراسم فراغت دانشجویان موسسه‌ی تحصیلات عالی سید جمال الدین افغانی عنوان کرد: دولت مسئوولیت دارد که زمینه‌ی کار و فرصت‌های شغلی را برای جوانان فراهم سازد

مراسم سومین دور فراغت دانشجویان دانشکده حقوق و اقتصاد موسسه تحصیلات عالی سید جماالدین افغانی با حضور شماری از نمایندگان پارلمان، نماینده وزارت تحصیلات عالی، اساتید، دانشجویان و هیات رهبری این موسسه روز چهارشنبه هفته گذشته در کابل برگزارشد.

در این مراسم داکتر سیدعلی کاظمی نماینده مردم در شورای ملی افغانستان به ایراد سخن پرداخت. وی ضمن تبریک فراغت دانشجویان این موسسه به مشکلات اقتصادی خانواده‌های دانشجویان اشاره کرد و اینکه چگونه مردم در ولایت‌های دور بار فقر اقتصادی را بردوش می‌کشند ولی در هیچ شرایط حاضر نیستند که فرزندان شان از درس و تحصیل محروم نیستند.

رییس شورای رهبری حزب اقتدارملی  افغانستان گفت: به رغم چالش‌ها و نگرانی‌های فزاینده از وضعیت بد امنیتی و اقتصادی در بیش از یک و نیم دهه‌ی پسین، فرصتی خوبی برای رشد تعلیمات و آموزش عالی در کشور بوجود آمده است.

  وی افزود: ممکن است مردم با فقر اقتصادی  بسازند ولی با فقر آموزشی و تحصیلی هرگز نمی‌سازند.

داکتر سید علی کاظمی با انتقاد نهادهای دولتی، خطاب به جوانان گفت: شما دین خود را ادا کردید و ظایف خود را انجام دادید با زحمت و رنج درس خواندید ولی امروز مسوولیت حکومت و دولت است که زمینه کار و اشتغال را برای شما فراهم سازد.

آقای کاظمی با ابراز تاسف از گسترش فقر و بیکاری در کشور، فرار جوان به خارج از افغانستان و گرفتار شدن جوان در دام اعتیاد افزود: با اعتراف کنیم که دولت مسوولیت خود را در قبال شما  انجام نداده و این باعث شده که  نسل تحصیل کرده‌ی ما آوره‌ی دیار غربت شوند.

وی افزود که من بارها از آدرس  خانه ملت این مساله را با وزارت تحصیلات عالی و نهادهای مسوول دولتی گفتم، اما نهادهای مسوول دولتی کمتر به این درخواست‌ها توجه می‌کنند. تقصیر و کوتاهی ما زیاد است. ما نتوانستیم که زمینه کار را برای شما فراهم سازیم.

آقای کاظمی خطاب به حکومت گفت:  نظر به قانون اساسی حکومت موظف است که زمینه کار آبرومند را برای شهروندان کشور بویژه برای تحصیل کردگان فراهم سازد.

وی در این مراسم، از جوانان خواست که در برابر حق تلفی‌ها سکوت نکنند و از مجراهای مختلف خواست‌ها و مطالبات حقوقی شان را به گوش نهادهای مسوول برسانند تا زمینه کار برای فارغین فراهم شود.

آقای کاظمی با اشاره به برگزاری انتخابات، از جوانان خواست که در تصمیم گیرهای کلان سیاسی و اجتماعی فعالانه مشارکت کنند و در قبال سرنوشت سیاسی کشور منفعل نباشند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده