داکتر سید علی کاظمی: امنیت، به سلامت انتخابات کمک می‎‏کند

در ادامه مراسم‏‌های بزرگداشت از ششمین سالگرد واقعه‏‌ی خونبار پانزدهم عقرب و شهادت استاد شهید سید مصطفی کاظمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان، همراهان شهیدش و جمعی از کودکان معصوم و مردم بیگناه بغلان، مراسم باشکوهی در شهر مشهد مقدس در جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.

در این مراسم که تعداد زیادی از مهاجران افغان مقیم این شهر و بخصوص شخصیت‏‌های سیاسی، فرهنگی و علمی و دانشجویان افغان اشتراک داشتند، سخنرانان در سخنان مبسوطی ضمن پرداختن به ویژگی‏‌های شخصیتی شهید کاظمی و پیشتازی ایشان در صحنه‏‌های جهاد، مقاومت و بازسازی کشور، فقدان شهید کاظمی را یک ضایعه جبران‏ناپذیر در صحنه سیاسی و اقتصادی کشور دانستند.

داکتر سیدعلی کاظمی، رئیس شورای مرکزی حزب اقتدار ملی افغانستان هم که یکی از سخنرانان این مراسم بود در سخنانش ضمن تسلیت ششمین سالروز شهادت شهدای پانزده عقرب بغلان به مردم مسلمان افغانستان بخصوص مهاجرین افغان مقیم مشهد بر لزوم پیگیری پرونده شهدای پانزده عقرب از سوی نهادهای مسئول تأکید کرد و گفت:«ما از حکومت در طول شش سال بعد از شهادت شهید کاظمی و یارانش، به گونه مکرر خواسته ایم که حکومت و این نهادها به وظایف خود عمل کرده و عاملین این فاجعه‏‌ی المناک را به چنگ عدالت بسپارند

داکتر کاظمی گفت خوب است آقای کرزی در مدت کوتاهی که از دوران حکومتش باقی مانده است، برای اولین و آخرین بار با پیگیری مجدانه پرونده شهدای زنجیره‏ای کشور، از خود نام نیکی در تاریخ کشور به جا بگذارد.

نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان با اشاره به نامگذاری 15 عقرب به عنوان روز وحدت ملی و شهدای پارلمان، وحدت ملی را رمز پیشرفت و انکشاف و توسعه کشور دانسته تاکید ورزید که تا ما باور به وحدت ملی نداشته باشیم و منافع مردم و کشور را بالاتر از منافع شخصی، قومی و خانوادگی خود تلقی نکنیم، نباید انتظار داشته باشیم که در عرصه‏‌های مختلف اجتماعی اقتصادی و فرهنگی کشورمان بهبود به وجود آید.

رئیس شورای مرکزی حزب اقتدارملی در بخش دیگری از سخنانش به انتخابات پیش رو پرداخت و تأکید کرد که افغانستان تنها یک گزینه برای انتقال قدرت از تیم کنونی به تیم بعدی دارد و آن انتخابات است.

وی افزود: تنها در صورتی گردش قدرت در کشور تضمین می‏شود که شفافیت انتخابات تضمین شده باشد. وی به مجریان انتخابات به‏‌ویژه کمیسیون مستقل انتخابات و نهادهای حکومتی توصیه کرد که تمام تلاش خود را برای برگزاری یک انتخابات شفاف و عاری از تقلب و قابل قبول برای مردم و جامعه جهانی به کار ببرند.

امنیت انتخابات و تامین امنیت جان کسانی که در روز رأی‏دهی به پای صندوق‏‌های رأی‏دهی می‏روند نیز از دیدگاه رئیس شورای مرکزی حزب اقتدار ملی، مهم و اساسی دانسته شد و داکترکاظمی، امنیت انتخابات را برای برگزاری یک انتخابات سالم موثر خواند و گفت که بدون امنیت نمی‏توان به سلامت انتخابات باور داشت.

نماینده مردم در مجلس نمایندگان، در مورد حضور مهاجران در انتخابات گفت: حق مهاجران افغان در کشورهای مختلف و به‏‌ویژه جمهوری اسلامی ایران است که زمینه حضور آن‏ها در انتخابات فراهم گردد.

اما با تاسف باید گفت که به دلیل مشکلات فراوان از جمله عدم برنامه‏‌ریزی به موقع حکومت، مهاجران نمی‏توانند از این حق برای تعیین سرنوشت خود و کشور استفاده کنند. او از مهاجرانی که کارت رأی‏دهی در اختیار دارند خواست که در صورت امکان به داخل کشور رفته و از حق رأی خود استفاده کنند.

داکتر کاظمی همچنان از مسئولین کنسولگری افغانستان در مشهد مقدس خواست که در این زمینه با مهاجران همکاری نمایند تا امکان مشارکت آن‏ها در انتخابات فراهم گردد.

رئیس شورای مرکزی حزب اقتدارملی در پایان به مهاجران مقیم ایران گفت که در این سفر با مقام‏‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران درباره سرنوشت مهاجران، پذیرش فرزندان آن‏ها در مدارس، مسأله اقامت و تبدیل کارت‏‌های آن‏ها به پاسپورت صحبت کرده و مسئولین اجرایی جمهوری اسلامی ایران قول‏‌های مساعدی در این باره داده اند.

در این مراسم معنوی و باشکوه، آقایان صدیقی، سرکنسول افغانستان در مشهد مقدس، حجت‏الاسلام والمسلمین سید جواد موسوی، عضو شورای مرکزی حزب اقتدارملی افغانستان و حجت‏‌الاسلام والمسلمین فصیحی غزنوی در مورد شخصیت، ویژگی‏‌ها و کارکردهای شهید کاظمی در دوران جهاد و مقاومت و بعد از سقوط طالبان سخنرانی کردند.

امسال به صورت وسیع و گسترده‏‌ای از شهادت شهید کاظمی و یارانش در ولایت‏‌های کابل، بلخ، هرات، دایکندی، غزنی، میدان وردک، غور و… تجلیل به عمل آمد و افزون بر ولایت‏‌های گوناگون افغانستان، در کشورهای همسایه و برخی کشورهای غربی نیز از ششمین سالروز شهادت شهدای بغلان تجلیل به عمل آمد.

شهید سید مصطفی کاظمی، رهبر فقید حزب اقتدارملی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان در پانزدهم عقرب 1386 هنگامی که با پنج نفر از دیگر اعضای پارلمان برای بررسی مسایل اقتصادی کشور عازم ولایت بغلان شده بودند، مورد یک حمله هراس‏‌افکنانه قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

در این حادثه المناک، افزون بر شهید کاظمی، پنج نفر اعضای پارلمان و پنج محافظ آن شهید، تعداد زیادی از مردم بی‌گناه و مظلوم بغلان بخصوص متعلمان مکاتب که برای استقبال هیأت اقتصادی مجلس نمایندگان آمده بودند نیز به شهادت رسیدند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده