داکتر سید علی کاظمی: دولت وحدت ملی نیاز به جلب اعتماد مردم دارد

بسم الله الرحمن الرحیم

بای ذنب قتلت

علمای بزرگوار، اساتید معزز و گرامی و جوانان عزیز، جناب سفیر کبیر جمهوری اسلامی ایران اعضای محترم کابینه، اعضای محترم شورای ملی، اصحاب محترم رسانه‌ها، حضار گرامی اعم از خواهران و برادران عزیز! السلام علیکم و رحمت‏‌الله و برکاته.

در رابطه با این روز صحبت‏‌های فراوان صورت گرفت. در رابطه به جنبه معنوی این روز که آقای سانچارکی هم به آن اشاره کردند و تقارن زیبایی دارد با حادثه عاشورا و کربلا، حادثه‏‌ای که درآن نواده پاک پامبر و اصحاب پاکبازش به شهادت رسیدندچند سال است که ایام محرم با این روز تقارن می‏کنند و این مصلحت را خداوند خودش می‏داند.

نکته‏‌ی دیگر در رابطه به حادثه‏‌ی بغلان این است که ما بارها اعلان کردیم این حادثه، حادثه‏‌ای مشکوک است که اگر از جوانب مختلف مطالعه شود، تمام مردم افغانستان و دوستان بین‏‌المللی باور دارند که یک حادثه‏‌ی مشکوک است.

ما بارها و بارها عنوانی دولت قبلی افغانستان اعلان کردیم و فریاد کشیدیم و التماس کردیم، عاجزانه از آن‏ها خواستیم که این حادثه بسیار مشکوک است، شما باید رسیدگی کنید، مسئولیت رسیدگی به این حادثه به دوش شماست چون ما در موقعیتی نیستیم که اعلان نماییم مقصر اصلی کیست؟ اما متاسفانه این صداها را کسی نشنید.

چنان که اشاره شد حکومت وحدت ملی نتیجه تلاش‏‌های تمام مردم افغانستان در سرتاسر کشور است. حالا دو تیمی که حکومت وحدت ملی را تشکیل داده‏‌اند، هردو از بخش وسیعی از مردم افغانستان نمایندگی می‏کنند و بسیار خوب شد که این اداره شکل گرفت. ما از مسئولین هردوتیم تشکر و قدردانی می‏‌نماییم که توانستند با خودگذری، با صبر و حوصله و گذشت این توافقنامه را به امضا برسانند و برای تشکیل وحدت ملی به توافق برسند.

بدون شک دولت وحدت ملی نتیجه آرای همان‏‌هایی است که نسبت به این گونه حوادث مشکوک هستند. چرا این مردم آمدند رای دادند، چرا مردم با قبول صدها مشکل به پای صندوق‏‌های رای رفتند؟

یکی از خواسته‏‌های مشروع مردم، رسیدگی به همین پرونده‏‌های مشکوک است.

نه تنها حادثه‏‌ی بغلان بل حوادث متعددی که درطول این 13 سال درافغانستان اتفاق افتادند، مشکوک اند. حادثه 15عقرب به جان نمایندگان محبوب مردم از نخستین حوادثی بود که آغازگر ترورهای زنجیره‏‌ای در کشور شد. ما از همان ابتدا اعلان کردیم که اگر این حادثه پیگیری می‏شد دیگر حادثه‏‌ای رخ نمی‏‌داد و ما امروز شاهد ناآرا‏می‏‌ها و قتل‏‌های زنجیره‏‌ای نمی‏‌بودیم. پس بنابراین یکی از آرزوهای مردم افغانستان رسیدگی جدی به این حوادث است.

من پیشنهاد می‏کنم با توجه به فرصتی که مسئولین دولت وحدت ملی خصوصاً رئیس صاحب محترم جمهوری اسلامی افغانستان و رئیس محترم اجرایی حکومت دارند، اگر بخواهیم وحدت ملی را نه در شعار بل در عمل پیاده نماییم و به وعده‏‌های خود صادق بوده و اعتماد مردم را برگردانیم همان طور که شهید کاظمی گفت که «دید ما دید اعتماد است»، دولت وحدت ملی هم باید به مردم اعتماد کند. هم‏چنین دولت وحدت ملی باید به این پرونده‏‌ها رسیدگی کند که پرونده بغلان نمونه عینی این حادثه است. از این راه است که دولت وحدت ملی اعتماد مردم را جلب می‏کند.

این تقاضای جمعی مردم افغانستان است. این تقاضای شماست و ما به نمایندگی از شما آن را به دولت وحدت ملی اعلام می‏کنیم.

ما به رئیس صاحب جمهور هم پیام دادیم و از پیام بسیار خوب آن‏ها که توسط دکتر محمدی قرائت شد تشکر می‏کنیم. ما با رئیس صاحب اجرایی هم صحبت کردیم که باید به این پرونده‏‌ها رسیدگی ‏شود. ما فعلاً به صورت شفاهی این مسئله را به دولت وحدت ملی از آدرس خانواده‏‌های شهدا و از آدرس حزب اقتدارملی افغانستان پیشنهاد می‏کنیم و بعداً کتباً تقاضا خواهیم کرد.

نکته‏‌ی دیگر در رابطه به شکل‏‌گیری حکومت وحدت ملی آن است که با تمام توان ازآن حمایت کرده و می‏کنیم. در جریان مبارزات انتخاباتی مقام‏‌های هر دو تیم به مردم شریف افغانستان وعده‏‌هایی دادند که حالا وقت عملی شدن آن وعده‏‌ها رسیده است لذا باید با هم توافق نموده و به تعهداتی که به مردم داده بودند عمل کنند. اول باید اعتماد میان دوتیم شکل بگیرد و بعد اعتماد مردم جلب شود.

اگر اعتماد هردوتیم به یکدیگر جلب نشود مردم نیز به ما اعتماد نخواهند کرد. دراین مرحله دولت وحدت ملی باید کاری را انجام دهد که تمام مردم افغانستان خود را در آیینه آن ببینند درغیر این صورت ما نمی‏‌توانیم ندانم‏‌کاری‏‌های 13 سال گذشته را جبران نماییم.

در طول 13 سال گذشته فاصله‏‌های زیادی بین مردم و دولت وجود داشت حالا هم اگر پشت دروازه‏‌های بسته تصمیم بگیریم و مردم را در جریان قرار ندهیم مردم خواهند پرسید که فرق شما با دولت قبلی چیست؟

بحث دیگر این است که ما وقتی می آییم از مردم کمک می‏‌گیریم باید در میان مردم انگیزه ایجاد نماییم و بگوییم که دولت وحدت ملی شکل گرفت حالا درخدمت شماست.

این انگیزه در13 سال گذشته در اردو در پولیس و میان مردم خلق شده بود، اما به زودترین فرصت آرام آرام کمرنگ شد. به گفته آقای سانچارکی ما باید دوست و دشمن خود را مشخص نماییم و یک سیاست خارجی مدون داشته باشیم. ما بارها از آدرس کمیسیون امور بین‏‌الملل مجلس عنوانی وزارت خارجه صدا کردیم که بیاییم یک سیاست خارجی مدون داشته باشیم. براساس منافع ملی روابط با کشورهای همسایه و جهان باید تعریف شود، اما این کار نشد.

یک روز با یک کشور دوست بودیم و فردا دشمن شدیم. دولت وحدت ملی باید این خلاها را پرکند. این خلاها باید جبران شوند و زمینه و فرصت برای کار هست. ما باید با ایجاد انگیزه و هماهنگی با مردم به این نارسایی‏‌ها رسیدگی نماییم. ما باید انگیزه را هم میان مردم و هم میان دولتمردان ایجاد نماییم.

خوشبختانه هم رئیس‏‌جمهور وهم رئیس اجرایی تعهد کرده‏اند که یک تحول اساسی برای مردم ایجاد کنند.

سخن آخر این که از پارلمان افغانستان که این روز را به نام روز وحدت ملی و شهدای نمایندگان ملت نامگذاری کرد، سپاسگذاری می‏کنم. یکی از آرزوهای نمایندگان مردم هم در مجلس نمایندگان هم در مجلس سنا و هم در شورای ولایتی شکل‏‌گیری وحدت ملی میان مردم بود. این آرزوهای شهدای مردم هم بود و ما امیدواریم که دولت ما این توان را داشته باشد که اعتماد مردم را برگرداند تا مردم دولت را از خود بدانند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده