داکتر سید علی کاظمی: ضرورت انسجام و هماهنگی میان هیات اداری

بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان معزّز مردم مظلوم افغانستان!

نخست درود می‏فرستم به روان شهدای راه آزادی وطن و ارواح پاک بیش از دوصد تن از هموطنان ما که در اثر حوادث طبیعی چون برفکوچ در اقصی نقاط کشور عزیزمان جان عزیز خویش را از دست دادند و برای آنان اجر جزیل و برای خانواده‌‏های‏شان صبر جمیل آرزومندم و از خداوند بزرگ استدعا دارم تا اجلاس سالانه آخر دوره‏ی شانزدهم تقنینیه شورای ملی را که اکنون در آغاز آن هستیم سالی پر دستاورد و سالی نیکو برای عموم مردم افغانستان قرار دهد.

همچنان جا دارد تا فرا رسیدن 8 مارچ، روز جهانی زن را به تمام زنان کشورم که رنجی تاریخی و رسالتی سهمگین را به دوش می‏‌کشند و خصوصاً زنان ولسی جرگه افغانستان که مسئولیت خطیری را در قبال اعاده حقوق و جایگاه حقیقی زنان سرزمین من دارند، تبریک و تهنیت عرض نمایم.

جناب رئیس و وکلای محترم مردم در ولسی جرگه!

اینجانب سید علی کاظمی، نماینده منتخب مردم عزیز کابل در ولسی جرگه، متولد سال1346 در قریه لولنج ولسوالی سرخ‏پارسای ولایت پروان قصد دارم تا با احراز مقام نیابت دوم ریاست ولسی جرگه افغانستان و قرار گرفتن در ترکیب هیئت اداری مجلس، نقش برجسته‌‏ای در تحقق اهداف عالیه‏ ولسی جرگه ایفا نمایم.

البته این آرزو مستلزم استعانت خالق یکتا و کسب اعتماد شما نمایندگان مردم شرافت‌مند افغانستان می‏‌باشد.

همکاران گرامی!

بدون شک وجود هیئت اداری بی‏‌طرف، مسئول، مدیر و متعهّد که بتواند جایگاه بلند این مجلس را درک نماید و در جهت اعتلای روز افزون آن عمل نماید، قادر است بسیاری از چالش‌‏های داخلی و بیرونی مجلس را حل نموده و خالق فرصت‌‏های بی‏شماری برای ولسی جرگه باشد.

هیئت اداریِ که با توجه به شرایط خاص کشور بتواند نیازها و توقعات مشروع مجلس، مردم و حکومت را مدیریت درست نماید، می‏تواند سیاست کشور و مجلس را به جایگاه حقیقی آن رهنمون شود.

بنابراین اگر اینجانب مورد اعتماد شما نمایندگان محترم و همکاران گرامی قرار بگیرم، موارد ذیل را به عنوان اولویت‏های برنامه هیئت اداری با هماهنگی ریاست محترم ولسی جرگه و باقی اعضای هیئت اداری پیشکش می‏نمایم:

  1. تنظیم روابط سه قوا: مشکل عمده و اساسی که در مدت نزدیک به ده سال فعالیت جدید ولسی جرگه وجود داشته است، ناهماهنگی میان قوای مقننه با قوای دیگر دولت جمهوری اسلامی افغانستان بوده است. با تاسف باید گفت که گاهی این ناهماهنگی به موضع‏‌گیری‏‌های متضاد و متناقض این قوا با یک دیگر منتهی و سبب جلوگیری از روند فعالیت ولسی جرگه شده و در نهایت به مردم مظلوم و بیچاره کشور آسیب رسانیده است.
  2. روابط گروه‌های پارلمانی: گروه‌های پارلمانی یکی از بنیادهای مهم فعالیت در هر پارلمان اند. هماهنگی، تنظیم روابط میان آن‏ها و ایجاد همسویی ها جهت تصمیم‏‌گیری مفید و موثر، می‏تواند پارلمان و ولسی جرگه را در جهت درست تصمیم‏‌گیری راهنمایی کند. هیئت اداری با فراهم‏‌آوری زمینه‏‌های تبادل نظر میان گروه‌های پارلمانی شرایط و بستر این نوع تصمیم‏‌گیری را فراهم می‏‌آورد.
  3. روابط ولسی جرگه با رسانه‏‌های کشور: رسانه‏‌ها رکن چهارم دموکراسی است و خانه‏‌ی ملت جایی است که اراده مردم در آن تبلور می‏‌یابد. ایجاد مناسبات شایسته با رسانه‏‌های می‏تواند مردم را در جریان درست تصمیم‏‌گیری‏‌های نمایندگان معزز آن‏ها در خانه‏ی ملت قرار داده و شفافیت بیشتری به وجود آورد.
  4. غیبت‏‌های مکرر: در سال گذشته تقنینی مردم عزیز ما از غیبت‏‌های مکرر نمایندگان محترم و به نصاب نرسیدن ولسی جرگه جهت تصمیم‏‌گیری، شکایت داشتند. هیئت اداری ولسی جرگه می‏تواند با برنامه‏‌های دقیق از این مشکل جلوگیری به عمل آورده و کارآیی ولسی جرگه را در بالاترین حد آن قرار دهد.

تنظیم و مدیریت روابط قوای سه‏‌گانه در گرو چگونگی کار هیئت اداری ولسی جرگه به عنوان حلقه واسط و رابط میان این نیروهاست.

اینجانب اگر بتوانم اعتماد نمایندگان معزّز را در این مورد با خود داشته باشم سعی خواهم نمود تا روابط بین سه قوه و قوه چهارم یعنی رسانه‌‏ها و جامعه مدنی را ترمیم نموده و بر بهبود و تنظیم روابط ذاتی بین کمیسیون‏‌ها، گروه‌های پارلمانی و مجلس و تامین انضباط داخلی ولسی جرگه اهتمام ورزم.

جناب رئیس و وکلای محترم!

اینجانب اعتقادم دارم که وجود انسجام و هماهنگی بین اعضای هیئت اداری یک ضرورت تامّ است و بدون آن ولسی جرگه نمی‏‌تواند به اهداف جمعی خویش نایل شود.

علاوه بر آن تلاش خواهم کرد تا تسهیلات ورود مردم و حضور آنان در تصامیم و بحث‏‌های مجلس نمایندگان را فراهم سازم. برای این کار باید آجنداها و فهرست برنامه‏‌های پارلمان از طریق رسانه‏‌ها به عموم مردم ابلاغ شود تا آن‏ها حق لابی را داشته باشند و پارلمان هم از نظریات آنان محروم نگردیده و آمال و خواسته های مردم را مبنای تصامیم و فیصله‏‌های خود قرار دهد. این کار می‏تواند ما را در تصویب قوانین مانع و جامع و نظارت شفاف‏تر و گسترده‏‌تر و نمایندگی شایسته و واقعی یاری رساند.

باید اذعان نمایم که برنامه‏‌ریزی، سازماندهی، فرماندهی، هماهنگی و کنترول به عنوان پنج وظیفه اصلی و ماهوی هیئت اداری قابل احیا است. قطعاً مجلس بدون برنامه دقیق، سازماندهی و هماهنگی هرگز نخواهد توانست از حیثیت و اعتبار خود و مردم حراست و حفاظت نماید؟!.

اینجانب برای اینکه مجلس در جهت درست خویش قرار گیرد و به اصل شایسته‏‌سالاری کمک شود، می‏‌خواهم تا علاوه بر موارد یاد شده در ماده یازدهم اصول وظایف داخلی ولسی جرگه که ارتکاب خیانت ملی، جنایت ضد بشری و مصاب شدن به مرض صعب‏‌العلاج را که اعضای هیئت اداری را به سوی سلب صلاحیت سوق می‏دهد، پیشنهاد می‏نمایم تا مواردی چون:

-1 سوء استفاده از مقام.2. ضعف مشهود و مکرر در اداره جرگه 3. تخطی مکرر از قانون اساسی و اصول وظایف. بر آن موارد اضافه گردد، تا باشد که ما مجلسی داشته باشم در خورد شأن و منزلت مردم!

سپاسگزارم از توجه شما

به امید افغانستانی آباد و آزاد

0 پیام برای این مطلب ثبت شده