داکتر سید علی کاظمی: ما باید مسئولیت پذیر باشیم

حضار گرامی و ارجمند، سلام علکیم. بسیار خوشحالم که در حضور شما قرار دارم بنده به نوبه خود افتتاح روند اندیشه نو را برای مسئولین محترم، اساتید گرانقدر و مردم افغانستان تبریک می‏گویم.

در ابتدا در رابطه با ساختار نظام و سیستمی که فعلاً در افغانستان وجود دارد به چند نکته اشاره می‏کنم. فکر می‏کنم که اگر این نقاط ضعف بازگو شوند، هیچ مجرم و زندانی وجود نخواهد داشت.

یکی از اهداف مهم ایجاد روند نو، اصلاح جامعه است. من برای دوستانی که این روند را تشکیل داده‌‏اند آرزوی توفیق دارم. یکی از اهداف مهمی که فعلاً ما و این روند باید داشته باشیم همدیگرپذیری است. ما باید همدیگر را قبول بکنیم. و همدیگر را بپذیریم. جوانان ما این روزها مشکلات زیادی دارند چنانچه بنا به مشکلات امنیتی و اقتصادی به خارج از کشور می‏روند. شوراها و انجمن‏‌هایی در افغانستان داریم که نسبت مشکلات امنیتی اکثراً در شهر کابل تجمع کرده‏‌اند. ایجاب می‏کند که پیوندی میان این انجمن‏‌ها در کابل و ولایات به وجود بیاوریم.

اگر یک پیوند و ارتباط میان این انجمن‏‌ها به وجود بیاوریم، می‏توانیم کار خوبتری در رابطه با اصلاح نظام و جامعه انجام دهیم. خداوند در قرآن می‏فرماید هرکدام شما باید در حد وسع خود تلاش بکنید و من بالاتر از توان‏تان شما را تکلیف نمی‏دهم. حالا مسئولین محترم اندیشه نو همین توان را دارند که اصلاحاتی را به وجود بیاورند. همین توان را دارند که میان مجموعه جوان یک پیوند و شبکه‏‌ای را ایجاد کنند. هرکدام ما در حد توان‏مان باید تلاش بکنیم که این پیوند را ایجاد کنیم.

بحثی دیگری که وجود دارد مسئولیت پذیری است. معین صاحب محترم اشاره کردند که چندی قبل یکی از وزیر صاحبان گفت که هر کسی را که در وزارت وی فساد پیدا کند، چلنج می‏دهد. ما هم جزو دولت و حکومت هستیم. ما در قریه قریه افغانستان رفتیم و مردم را دعوت به رای دادن کردیم ولی چیزی که ما در پیشگاه خدا و مردم مسئولیت داریم، همان مسئولیت‏‌پذیری است.

در ماده 22 قانون اساسی گفته شده که هیچ تبعیضی نباید میان مردم افغانستان وجود داشته باشد. درست است که افغانستان یک کشور کثیرالنژاد و کثیرالقوم است. ولی اگر از دیدگاه قرآنی بحث کنیم ما مسلمان هستیم و خداوند متعال می‏گوید که من شما را قبیله قبیله و قوم قوم خلق کردم ولی بهترین شما متقی‏‌ترین شما است. پس این به معنای آن نیست که بهترین شما آن است که از قوم خودتان بوده باشد.

دوستان عزیز! ما باید تقوی الهی را پیشه سازیم. تقوای الهی پیامدش همان تقوای اخلاقی، اداری و مالی خصوصاً در کشور افغانستان است. اگر ما به عنوان وزیر احساس مسئولیت کنیم این همه مشکلات به وجود نمی‏‌آید.

درست است ما بهترین قانون اساسی را داریم ولی این کافی نیست. باید به قانون عمل هم شود.. همین قانون اساسی که ما داریم ممثل اراده مردم است. اما قانون اساسی به تنهایی کافی نیست. باید ما مسئولیت‏‌پذیر هم باشیم. موادی که در قانون اساسی آمده باید عملی شوند. ما به عنوان وزیر، وکیل یا به عنوان کسانی که در نظام مسئولیت داریم، اگر سوء استفاده بکنیم هم در پیشگاه خداوند و هم در پیشگاه مردم محکوم هستیم. برخی از مسئولان پُست‏‌های بالا را در نظام گرفته‏‌اند ولی به قانون اساسی عمل نمی‏‌کنند و تقوای فرهنگی، مالی و اجتماعی را رعایت نمی‏کنند. به این اساس است که مردم افغانستان مشکلات بسیار زیادی را دارند. همین است که جوانان عزیزمان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‏کنند و از مجبوری به بیرون از افغانستان فرار می‏کنند.

یکی از کارهایی که در امور اجتماعی می‏تواند انجام شود،ایجاد نهادهای مثل همین روند نو است که امیدوارم اساس یک حرکت مدنی را به وجود بیاورد و تلاش شود که نظام مقداری اصلاح‏پذیر شود تا مسئولان بخشی از کارهای خوبی را که وعده داده بودند، انجام دهند. در آن صورت است که یک نظام خوب می‏توانیم داشته باشیم و مردم از پارلمان، حکومت و قوه قضائیه راضی باشند.

دوستان عزیز! امروز در نهادهای ما کار به خوبی پیش نمی‏رود. صحبتی که برایتان می‏کنم واقعیت دارد. در یکی از وزارتخانه‌‏های امنیتی تصمیم گرفتند جوانی را که بهش تهمت زده شده بود را دستگیر کنند. از ما به عنوان وکیل مردم خواسته شد تا کاری انجام دهیم. من دو سه روز تحقیق کردم که خدای ناخواسته همین جوان فاسد نبوده باشد. سه روز بعد به این نتیجه رسیدم که علیه همین جوان یک توطیه صورت گرفته است. سرانجام ارگانی که متصدی تحقیق در ارتباط با این پرونده جوان بود، گزارش عجیب وغریبی ساخته و برایم آوردند.

من هرچه تلاش کردم به عنوان یک وکیل خود را قانع ساخته نتوانستم که این گزارش درست باشد. دو یا سه روز پیش با دادستان کل تماس گرفتم که در این زمینه تحقیق شود. دادستان کل، حقوقدانی را موظف ساخت تا در این زمینه گزارشی تهیه کند. گزارش این حقوقدان از زمین و آسمان با آن گزارش نخستین فرق می‏کرد. مشکل نظام همین است. ما به این نتیجه رسیدیم که گزارش این حقوق‌دان به جایی نرسیده است. آن ارگان خبر شد که گزارش ما و آن‏ها زمین و آسمان فرق دارد. و از همین نظام با آن‏ها تماس گرفته شد که گزارش‏تان را تغییر دهید در غیر آن آبروی ما می‏رود.

در این جا دوستان عزیزی هم از وزارت داخله و هم از وزارت دفاع تشریف دارند. تا ما خودمان و ارگان‏‌مان را اصلاح نسازیم، نمی‏توانیم به اصلاحات کلی دست پیدا بکنیم.

امیدوارم که روند اندیشه نو بتواند اصلاحاتی را به وجود بیاورد، اصلاحاتی که موجب تغییر در دسترخوان مردم گردد .

0 پیام برای این مطلب ثبت شده