داکتر عبدالله؛ رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی: شهید کاظمی الگوی نسل جوان

در آغاز ضمن اتحاف دعا به روح پاک شهدا، به‌ویژه شهدای پانزدهم عقرب سال ۱۳۸۶ و تشکر از حضور گرم بزرگان سیاسی کشور و نیز شرکت پرشور مردم شریف برای گرامی‌داشت شهدای پانزدهم عقرب، به‌خصوص شهید سیدمصطفی کاظمی.

شهید سیدمصطفی کاظمی از دوران زندگی پربار خود درس‌ها و یادگارهای بزرگی برای جامعه و به‌خصوص نسل جوان بر جای گذاشته است که برای همیشه ماندگار است.

او در دوران جهاد در کنار سایر مجاهدین با قامت استوار به جهاد پرداخت. همچنین در دوران مقاومت یکی از سنگرداران مقاوم دوران مقاومت بود؛ و در دوره‌ی ایجاد حکومت موقت و انتقالی به حیث یک وزیر پُرکار و پرتلاش ایفای وظیفه و خدمت نمود. شهیدکاظمی همچنین در زمان عضویتش در پارلمان به عنوان یک نماینده فعال و خوب و دلسوز کشور در پارلمان تبارز داشت، به همین جهت است که پس از سال‌ها سپری شدن از شهادتش در این مراسم یادبود از وی شخصیت‌های برجسته سیاسی از هر گوشه کشور و از هر قومی حضور به هم رسانیده‌اند.

از مدت تقریبا بیست و چند سالی که با شهیدکاظمی آشنایی داشته‌ام وی را شخصیتی یافته بودم که همیشه در حال آموختن و فراگرفتن بود، به گونه‌ای که سرنوشت و زندگی او به عنوان سرمشق برای نسل جوان امروز قرار گرفته است. شهیدکاظمی شخصی بود که همیشه در حال رشد و تبارز داشت و در هر موقفی که مسئولیت داشت وظیفه و مسئولیت خود را خوب و به شایستگی ادا می‌کرد.

آخرین باری که شهیدکاظمی را در منزلش در قلعه فتح الله ملاقات نمودم وی برنامه‌های سفر خود به ولایت هرات را که قبلا انجام یافته بود، و مسئله سفر خود به ولایت بغلان را صحبت کرد. وی در بیان برنامه‌ی سفرکاری توجه ویژه خود و هم‌قطارانش را به رشد اقتصاد و ایجاد فرصت شغلی نشان داد. به همین علت نیز بیشترین پیشرفت‌ها و تهداب‌گذاری‌ها برای رشد تجارت و صنعت کشور در زمانی گذاشته شده است که شهیدکاظمی، وزیر تجارت بود.

شهیدکاظمی با این که فرصت و زمینه تحصیلات عالی تا مرحله دکترا را نداشت، اما از استعداد فوق‌العاده‌ای در ارتباط با مسایل اقتصاد و تجارت برخوردار بود.

چنانچه اگر با حفظ احترام، میان افرادی که مسئولیت وزارت تجارت را در مدت زمان‌های مختلفی به عهده داشته‌اند با دوره‌ای که شهیدکاظمی وزیر تجارت بود، مقایسه شود دیده می‌شود که از لحاظ اقدام‌ها و ابتکاراتی که از سوی شهیدکاظمی صورت گرفتند، یک دوره‌ی خاص و درخشان بودند، چنانچه تا امروز نیز بخشی از برنامه‌های وزارت تجارت که دنبال می‌شود متعلق به دوران مسئولیت شهیدکاظمی و ابتکارات او به شمار می‌آید.

چرا تاکنون عاملین این قضیه شناسایی و معرفی نگردیده‌اند و حتا این قضیه به صورت درست مورد پیگرد هم قرار نگرفته است. عکس‌های شهدایی که در اینجا شما شاهد هستید هرکدام نمایندگان ملت بودند، از طرف مردم انتخاب شده بودند. آنان با آرزوی خدمت به مردم به این سفرکاری رفتند که چنین حادثه‌ای صورت گرفت و تا هنوز جنایتکاران این جنایت دستگیر نگردیده‌اند..

در پایان می‌خواهم بگویم اگر شرایط حساس کنونی کشور را خوب درک ننماییم و متوجه نباشیم و اگر با تفرقه و اختلاف راه را طی نماییم در واقع فرصت مناسب را برای دشمنان فراهم ساخته‌ایم. شرایط، فوق‌العاده حساس است، دشمن تحت عناوین مختلف از مردم ما قربانی می‌گیرد و دست از توطئه بر نداشته است.

ما مسئولیت داریم که صدای واحد خود را در این سرزمین بلند نماییم. در برخورد با قضایا تدبیر و دوراندیشی را در نظر داشته باشیم. اگر لحظه‌ای غفلت صورت گیرد به بیراهه خواهیم رفت.

حکومت وحدت ملی به وعده‌هایی که به مردم داده بود، نتوانسته عمل کند و ما این مسئولیت را داریم و سعی و تلاش داریم که در دوره باقی‌مانده از حکومت وحدت ملی، این وعده‌ها از جمله برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی تحقق یابند و انتخابات ریاست‌جمهوری نیز به موقع برگزار گردد. این که گفته می‌شود انتخابات زودهنگام برگزار شود و مسایلی از این قبیل در حد یک نظر قابل شنیدن است، اما باید منافع کشور و واقعیت را در نظر داشته باشیم. همه چیز را احساساتی و براساس منافع شخصی خود نسنجیم.

من بحث نامزد شدن و انتخاب شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری را بحث مشروع می‌دانم، اما ما به عنوان مسئولین حکومت وحدت ملی مسئولیت داریم به آن چیزی که به مردم وعده داده‌ایم عمل کنیم. اگر همه دست به دست هم داده و انتخابات آینده را به یک انتخابات خوب برای مردم بدل کنیم، در واقع ما یک خدمت خوبی را برای مردم و آینده باثبات کشور و برای خدا انجام داده‌ایم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده