داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی: کسانی که دست به کشتار مردم می‏زنندو فاجعه می‏‌آفرینند دشمنان مردم هستند

 

اشاره: پانزدهم عقرب مصادف بود با هفتمین سالروز شهادت شهید سید مصطفی کاظمی، پنج نفر دیگر از وکلای پارلمان و محافظان و ده ها نفر از مردم بی گناه بغلان، بدین مناسبت مجلس یادبودی از سوی حزب اقتدار ملی برگزار گردید.

در این مجلس یادبود شخصیت های سیاسی، فکری و دینی و به ویژه داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در رابطه به حادثه بغلان و مسایل مهم کشور سخنرانی کردند که متن کامل آنها تقدیم می گردد.

 

بسم الله الرحمن الر حیم  

برادر گرامی صلاح‏الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح و رهبر جمعیت اسلامی افغانستان، برادرعزیز داکتر سیدعلی کاظمی، رهبر حزب اقتدارملی افغانستان، رهبران جهادی و سیاسی مردم افغانستان، علمای کرام، نمایندگاه محترم پارلمان افغانستان، حاضرین گرامی، جوانان عزیز، السلام علیکم و رحمت‏‌الله و برکاته.

من هم فرارسیدن سالروز شهادت استاد کاظمی شهید و همراهان شان از مجلس نمایندگان افغانستان و اهالی بغلان را که امسال همزمان است با ماه محرم و سالروز شهادت امام حسین، خدمت همه مردم مسلمان افغانستان و خدمت شما حاضرین مجلس تسلیت عرض می‏دارم.

روز شهادت سید مصطفی کاظمی شهید و نمایندگان مردم افغانستان به نام روز وحدت ملی و شهدای نمایندگان مردم افغانستان‌نام‌گذاری شده و این نامگذاری به جا بوده است. بادرنظرداشت خصلتی که کاظمی شهید و همراهان‏‌شان در تامین وحدت ملی و در استحکام دولت وحدت ملی در افغانستان در طول زندگی پربارشان و سابقه مبارزاتی خود داشت، نامگذاری این روز بسیار به جا بوده است. از کاظمی شهید به حیث دوست، همراه، همسنگر و برادر و هم‏چنین به حیث مجاهد دانشمند، عضو برجسته مقاومت، عضو برجسته تشکیل اداره موقت افغانستان و کارگزار صلح و یک وزیر موفق و نماینده برجسته درپارلمان افغانستان خاطره دارم.

حیات کاظمی شهید سرمشق برای صدها هزار جوان دراین کشور بوده وهست و همین است که هفت سال از شهادت‏‌شان می‏گذرد، اما همه‏‌ساله مردم افغانستان درسراسر کشور از تمام اقوام و مذاهب، خاطره این شهید را گرامی می‏دارند و من تشکر می‏‌نمایم از برگزارکنندگان این مراسم. خداوند شما را به خیر و سلامت داشته باشد.

کاظمی شهید در هر مرحله از زندگی پربار خود دستاوردهای بزرگ داشت و شخصیتی بود که همیشه درحال رشد قرار داشت و در بین تمام مردم افغانستان فراتر از مرزهای قومی، گروهی، سمتی و مذهبی محبوبیت داشت.

ایشان درشرایط آشفته سیاست افغانستان در هر مرحله موفق بود. به یقین گفته می‏توانیم بیشترین دستاوردهای مردم افغانستان در عرصه‏‌ی جذب سرمایه‏‌گذاری، در عرصه‏‌ی توسعه تجارت و مناسبات اقتصادی نتیجه تلاش‏‌های کاظمی شهید است. بدون شک این مبالغه نیست در هر سفر خارجی که از سفر بر می‏گشت، با دستاورد بود، دستاورد شخصی نه بل دستاوردی برای مردم افغانستان. او گفته بود که باید نان در دسترخوان مردم بیاید برای همین به سفرهایش ادامه داد و سفرهای خود را صادقانه انجام داد. دو سه روز قبل از این که عازم سفر به طرف بغلان باشد درباره برنامه‏‌هایی که در عرصه‏‌ی اقتصادی در کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان داشت، صحبت کرد و یک راز بسیار مهم را که درباره موفقیت دولت‏‌ها ضروری است، بیان کرد. او می‏گفت که درباره مشکلات اقتصادی مردم همیشه دراتاق‏‌های پارلمان صحبت می‏کنیم، چرا نرویم شرایط عینی کشور خود را از نزدیک ندیده و مطالعه نکنیم و در نهایت راهکار عینی و عملی برای این مشکلات پیدا نکنیم. این یک روش خوب و موفقانه بود و کاظمی شهید وهمراهان‏‌شان برای تحقق این هدف جام شهادت را نوشیدند. آن‏ها غیر از بغلان برنامه سفر به سایر ولایات کشور را هم داشتند. اگر دستاوردهایی از گذشته هم است از همین شیوه کار است و اگر کمبودی‏‌ها و نواقصی وجود دارد باز هم از شیوه کار بدون درنظرداشت اوضاع و شرایط مردم افغانستان است.

حادثه رخ داد و دراثر این حادثه نمایندگان پارلمان افغانستان جام شهادت نوشیدند؛ کودکان مکاتب و والدین‏‌شان به شهادت رسیدند.

یک بار دیگر خدمت خانواده‏‌های شان و خدمت همه مردم افغانستان تسلیت می‏گویم.

این پرونده مثل سایر پرونده‏‌ها بررسی نشده و وظیفه ما درحکومت وحدت ملی این است که این پرونده‏‌ها را باز کنیم، تحقیقات جدی دراین زمینه صورت بگیرد و حق شهدای ما ادا شود.

انشاالله که در این راستا اقدام‏‌های جدی صورت خواهد گرفت. راجع به دو نکته می‏‌خواهم بسیار روشن و واضح صحبت نمایم: یکی کسانی که دست به جنایت می‏‌زنند، دست به کشتار مردم بیگناه می‏‌زنند، دست به از بین بردن ثروت‏‌های مادی و معنوی مردم افغانستان می‏زنند، دست به انتحار می‏زنند و مصیبت و فاجعه می‏‌آفرینند تحت هرنامی که هستند ما این‏ها را دشمنان مردم افغانستان می‏دانیم و عدالت ایجاب می‏کند با قاتلان و جنایت‌کاران برخورد قانونی صورت بگیرد. رسیدگی به این پرونده انتقام سیاسی نیست بل ایجاد اصل عدالت‏‌خواهی است.

نکته‏‌ی دوم مسئله مصالحه و آرزوی مردم برای تامین صلح در کشور است. در مسئله مصالحه و رسیدن به صلح عادلانه اکثریت مردم افغانستان متفق هستند و هیچ وقت عزم و اراده ما را در این زمینه کسی تغییر داده نمی‏‌تواند. رهبر شهید استادربانی برای کوشش در همین راه به شهادت رسید و این بالاترین سند مردم افغانستان برای رسیدن به صلح عادلانه است و اینکه فرزندان‏‌شان صادقانه این راه را ادامه می‏دهند. این سند دوم است. پس در تعهد ما را در کوشش صادقانه برای تأمین عدالت هیچ کس نباید مورد سوال قرار بدهد.

اما در مورد روند صلح باید صادقانه کار شود. من به مردم افغانستان اطمینان می‏دهم که هیچوقت مردمم را در تاریکی قرار ندهم. اگر دستاوردی داشتیم در این راه حتماً شما را در جریان قرار خواهیم داد. اکثریت مطلق مردم افغانستان خواستار تامین صلح عادلانه در کشور خود هستند. با حفظ دستاوردهای مردم افغانستان و با حفظ قانون اساسی که دستاورد بزرگ مردم افغانستان است و با حفظ حق همه شهروندان این کشور کوشش در راه تامین صلح یک وظیفه مقدس می‏دانیم و همه در حکومت وحدت ملی این تعهد را داریم و از این تعهد مردم افغانستان را اطمینان می‏دهیم.

در عین زمان در وهم به سر نمی‏بریم، در وهم تصمیم نمی‏‌گیریم و تصمیم‏‌های‏‌مان سنجیده و با درنظرداشت واقعیت‏‌های کشور خواهد بود. البته لازمه تامین صلح واقعی و اداره سالم و اداره خدمتگذار، حاکمیت قانون، تامین امنیت سرتاسری و خدمت صادقانه به مردم، توسعه و انکشاف متوازن و فراهم‏‌آوری خدمات در تمام عرصه‏‌ها است که خواست مردم افغانستان است برای بیرون شدن مردم از این وضعیت بحرانی.

حکومت وحدت ملی فرصت‏‌های خوبی پیش رو دارد و با چالش‏‌هایی نیز روبرو است. یقین دارم با یاری مردم و با کمک خداوند از این مشکلاتی که در پیش رو داریم موفق بیرون می‏شویم. یکی از تعهدهای بزرگی که به مردم افغانستان کرده‏‌ایم اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان است تا هر مرحله‏‌ای که می‏‌گذرد مردم افغانستان به داشتن یک نظام کارآ و موثر باورمندتر شوند. این وعده ما به مردم افغانستان است. با ایجاد کمیسیون اصلاح نهادهای انتخاباتی افغانستان تشویشی که مردم افغانستان از ناحیه انتخابات دارند، رفع خواهد شد. در عین زمان مسئله تامین قانونی اساسی کشور ضرورت ایجاد تشکیل یک کمیسیون را می‏کند که تشکیل این کمیسیون به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

از طرف دیگر کابینه وحدت ملی تشکیل خواهد شد که تمثیل همه مردم افغانستان و نمونه‏‌ای از صداقت و تعهد به منافع ملی و خدمتگذاری صادقانه و مدبرانه به مردم خواهد بود.

به جاست که در یادآوری و یادبود شهدای‏مان درباره مسائلی که جزو آرمان‏‌شان بوده صحبت شود. سخنرانان قبلی در مورد صفات و ممیزات شهیدکاظمی و وکلای شهید پارلمان صحبت کردند. ما یادآوری خاطرات شهدا از یک طرف مسئولیت‏‌مان را ادا می‏کنیم و از طرف دیگر این یادآوری ما را متوجه می‏‌سازد تا برای تحقق آرمان‏‌های شهدا از خداوند طلب کمک کنیم و به مردم خود اطمینان ‏دهیم که صادقانه کوشا خواهیم بود و از طرف دیگر برای تامین امنیت و برقراری صلح عادلانه و پایدار در این کشور کوشش‏‌های صادقانه انجام دهیم.

اگر کسانی به این فکرند که با ادامه جنگ می‏‌توانند بالای اراده مردم تسلط پیدا کنند، وقت این مسائل گذشته و این خواب را از سر به در کنند. حکومت وحدت ملی فرصتی را ایجاد و صادقانه تعهدش را ابراز می‏کند. همین را یک فرصت بدانند و دست از صدمه زدن به این کشور بردارند.

در عین زمان تعهد حکومت وحدت ملی به حمایت یکدست و یک‏پارچه از نیروهای امنیتی که در دفاع از جان و مال مردم قربانی می‏دهند، متعهد است. می‏دانید که وظایف محاربوی نیروهای ناتو در پایان سال جاری ختم می‏شود و این مسئولیت بزرگ را نیروهای امنیتی ما به عهده می‏گیرند و در این راستا مهمترین مسئله حمایت همه‏‌جانبه دولت از نیروهای امنیتی ملی است.

از طرف دیگر جلب همکاری‏‌های بین‏‌المللی برای پشتی‌بانی از این نیروها در حمایت مردم افغانستان نقش اساسی دارد. نیروهای امنیتی ملی ما وظایف خود را با صداقت و روحیه اسلامی انجام می‏دهند و مردم ما در هر صحنه حامی این نیروها هستند. به آرزوی روزهای بهتر برای مردم افغانستان.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده