داکتر علی کاظمی، رییس شورای مرکزی حزب اقتدار ملی افغانستان:شهید کاظمی، الگوی اخلاق بود

حضار گرامی، رهبران محترم جهاد، شخصیت‌های بزرگوار کشوری، سفرای محترم کشورهای اسلامی، مهمانان ارجمند و تمامی دوستان حاضر! سلام علیکم و رحمت‌الله.

نخست فرا رسیدن سالروز شهادت نوادهی پاک پیامبر گرامی اسلام؛ حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش و بعد سالگرد شهادت وکلای ملت را که از جانب پارلمان کشور به نام روز وحدت ملی نامگذاری گردیده است و سایر شهیدان از جمله کودکان متعلمی را که در این حادثه جان‏‌های شیرین‏‌شان را از دست دادند تسلیت عرض می‏کنم.

سخنرانان محفل راجع به ابعاد مختلف شخصیت شهید کاظمی و سایر هم‌سفران شهید ایشان صحبت کردند. در رابطه با شخصیت‌ شهدا باید مطالعات دقیقی صورت بگیرد؛ بخصوص از سوی جوانان و نوجوانانی ‌که در این دوران زندگی می‏کنند و امروزه به درجات عالی تحصیلی رسیده اند. بنده راجع به شخصیت شهید کاظمی عرایض فشردهای دارم. شهید کاظمی از جهات گوناگون شخصیتی به درجه‏ای عالی رسیده بود. شخصیت اخلاقی، سیاسی، اقتصادی شهید کاظمی در میان کسانی‌ که با ایشان همکار و همراز بودند، زبانزد بود. شخصیت اخلاقی ایشان در خانواده به گونهای بود که برای همگان نقش پدر معنوی را ایفا می‌کرد. پدرم در خانواده به عنوان بزرگ خانواده و سایر بزرگان خانواده همگی تحت تأثیر اخلاق شهید کاظمی قرار داشتند.

امروز آن دسته از جوانان ما که در آن روزها با شهید کاظمی همکاری‏‌های فرهنگی داشتند از بُعد فرهنگی شخصیت ایشان به خوبی آگاهی دارند و می‌دانند که ایشان چقدر برای مسایل فرهنگی ارج می‌نهادند. از زمانی ‌که شهید کاظمی خیلی جوان بود، فعالیت فرهنگی را آغاز کرد و با ایجاد کورس‌های آموزشی در سنگرهای جهاد نقش یک معلم خوب را ایفا ‌کرد. فعالیت‏های فرهنگی ایشان تا زمان شهادت ادامه یافت و اگر مجالی برایش داده می‌شد، طرح‌های بزرگی را مد نظر داشت.

شهید کاظمی و سایر شهدای جهاد و مقاومت چون قهرمان ملی کشور؛ شهید احمدشاه مسعود، شهید مزاری، شهید صلح؛ استاد ربانی، شهید عبدالحق و سایر شهدا همگی کسانی بودند که طرح‌های بزرگ و مهمی را برای تقویت بنیادهای فرهنگی کشور مد نظر داشتند.

فعالیت‏های اجتماعی شهید کاظمی به شکلی بود که به خوبی و آسانی می‌توانست مردم را جذب نماید. او به مردم روحیه می‌داد، میان آن‏ها پیوندهای عمیق به وجود می‏آورد و بین نسل‌های اول و دوم رابطه ایجاد می‏کرد. در زمینه‌ی فعالیت‌های مدیریتی نیز سابقه‌ی کاری ایشان در وزارت تجارت نشان داد که از وزرای موفق در کابینه‌ی آن زمان بود. شهیدکاظمی نشان داد که به عنوان یک شخصیت جهادی از توان کاری و خلاقیت بالایی برخوردار است.

به هرصورت، این نکته‌ها از باب تذکر محضر جوانان و حضار محترم یادآوری گردید. هدف بنده این است که ما وظیفه داریم تا پیام شهدا را به نسل آینده منتقل کنیم: همانگونه که حضرت زینب در کربلا پیامبری کرد و کاخ یزید را درهم شکست.

نکته‌ی دوم در خصوص شهدای پانزدهم عقرب و شهیدکاظمی این است که آن‏ها خواهان اصلاحات بودند و تلاش می‏کردند تا نظامی در کشور به وجود بیاید که اداره‌ی امور را به خوبی و شفافیت پیش ببرد. هدف ما نیز پیروی از شهداست، هدف ما این نیست که که در برابر نظام و حکومت ایستاده و برای تخریب آن کار کنیم، بلکه هدف ما این است که اصلاحات از طریق قانون اساسی افغانستان و مسیر درست و صحیح آن به وجود بیاید.

یکی از مسیرهای اصلاحات، انتخابات است. در واقع انتخابات وسیله و ابزاری است برای تغییر در کارکرد حکومت، حفظ دستاوردهای نظام و تحقق اهداف شهدا. این هدف، خواست حکومت افغانستان و مردم نیز می‌باشد و تأکید جامعه جهانی نیز این است که انتخابات باید برگزار گردد. اما همگان خواهان انتخابات شفاف اند: انتخاباتی که مشارکت ملی در آن تمثیل شده و نقش مردم به خوبی در نظر گرفته شود. امنیت انتخابات نیز امر مهمی است که بارها مورد تأکید حکومت، نهادهای امنیتی و سایر مقامات مرتبط قرار گرفته است. پارلمان، حکومت و همگان براین امر تأکید کرده اند و این یک رسالت بزرگ و آزمون خطیر برای نهادهای امنیتی کشور است.

نظارت بر انتخابات نیز امر دیگری است که از سوی نهادهای ملی، بین‌المللی و سایر ارگان‌های مسئول باید به خوبی ایفا شود. از جانب دیگر، باید استقلال کمیسیون مستقل انتخابات حفظ شود. اگر این نهاد، تحت تأثیر حکومت یا هر حلقه‌ی دیگری قرار بگیرد، شفافیت انتخابات زیر سوال خواهد رفت. ساختاری که در کمیسیون مستقل انتخابات ایجاد شده است، همگی از میان برادران ما هستند؛ اما نباید تحت فشارهای موجود که از آن سخن گفته می‌شود قرار گیرد. باید بی‏طرفی کمیسیون و سایر نهادهای دولتی حفظ شود، در غیر آن صورت، مشروعیت نظام آینده، پرسش‏برانگیز خواهد بود. این مسایل و نکتهها به عنوان تذکری بود که از جانب مردم و به عنوان نمایندهی آن‏ها یادآوری گردید.

ضمن عرض تسلیت دوباره، موفقیت شما و نهادهای مرتبط را در امر بزرگ انتخابات خواستارم، والسلام علیکم و رحمت الله.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده