داکتر کاظمی در مراسم گرامی داشت از دهم محرم در کابل: امام حسین خط ماندگاری در مبارزه با باطل ترسیم کرد

به مناسبت تجلیل و گرامی داشت از دهم محرم الحرام سال 61 هجری، سالروز شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفایش، مراسم‏‌های باشکوهی در سراسر کشور برگزار گردید. در این مراسم‏‌ها که در با نظم و هماهنگی ویژه و با حضور پرشور امت عزادار برگزار شدند سخنرانان ضمن برشمردن جنبه‏‌های قیام عاشورا یاد و خاطره جان‌بازی های امام حسین(ع) و یارانش را گرامی داشتند و بر ماندگاری پیام عاشورا و قیام امام حسین(ع) تاکید کردند.

در مراسمی که به همین مناسبت در حسینیه خاتم الانبیا واقع در دشت برچی کابل برگزار شد، تعدادی از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و دینی به ایراد سخن پرداختند. داکتر سید علی کاظمی؛ رهبر حزب اقتدارملی و نماینده مردم کابل که در این مراسم صحبت می‏کرد، ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت سید الشهدا، نواده‏ی پاک پیامبر اکرم به حضار تأکید کرد که نهضت امام حسین در تاریخ خط ماندگاری را در مبارزه با باطل ترسیم کرد. داکتر کاظمی با یادآوری این که از صدر اسلام ناهنجاری‏ وجود داشت و همواره دو خط حق و باطل در حال مبارزه بودند گفت که در دوران امام حسین این مبارزه پر رنگ‏تر شد.

به گفته داکتر کاظمی حرکتی که امام حسین انجام داد، به خاطر ایستادگی در برابر ظلم و بی‏عدالتی و در مقابل جور و استبداد بود و در طرف مقابل حرکتی مبتنی بر باطل جریان داشت:« وقتی که یزید مطابق با تعهدی که قبلاً وجود داشت عمل نکرد و در دوران خودش یک حرکت باطل آغاز شد، امام حسین تلاش کرد تا در برابر این ظلم و بی‏عدالتی ایستادگی کند چرا که اسلام زیر سوال می‏رفت، اعتقادات و باورها زیر سوال می‏رفت و همچنان پیام پیامبر رو به خاموشی می‏گرایید. امام حسین در مسیرحق تعیین شده از جانب پیامبر، حرک کردند

رهبر حزب اقتدارملی در بخش دیگری از سخنانش به جنبه‏‌های عرفانی قیام عاشورا اشاره کرد و گفت اگر صفحه‏‌ی نورانی قیام کربلا را مطالعه کنیم سراسر نور، سراسر محبت و سراسر مهر است. وی برای نمونه به ایثارگری حضرت عباس، صبر حضرت زینب و دیگر جانباران دشت کربلا اشاره کرد و گفت کربلا صحنه‏‌ی معرفت و عشق است.

نماینده منتخب مردم کابل در ادامه سخنان‌شان با بیان این که هنوز هم این سیر در تاریخ وجود دارد تأکید کرد که اگر امروزه حق‏‌تلفی و ظلم و استبداد وجود دارد، و رهبران باطلی وجود دارند که مردم را وادار به حمایت از خواسته‏‌های سمتی و نژادی می‏‌کنند، باید حرکت‏‌های اصلاحی ادامه یابند.

رهبر حزب اقتدارملی تأکید کرد محرم تنها برای عزاداری نیست، ما باید نفس خود را اصلاح کنیم و خود را آماده بسازیم. داکتر کاظمی با تأکید بر نقش مهم عالمان گفت:«معنای حسینی ساختن همین است که عالم و شخصیت ما در ابعاد مختلف خود را آماده بسازند و در این راستا علما مسئولیت سنگینی دارند چرا که پیشوایان دین اند

به نظر داکتر کاظمی از طرف دیگر بزرگوارانی که در میان اجتماع به حیث وکیل زندگی می‏کنند باید خود را اصلاح کنند و مردم را دعوت کنند تا در مشارکت ملی و وحدت ملی سهم بگیرند، مسایل سمتی و نژادی را کم کنند و از امور خرد و ریزه درگذرند.

به گفته داکتر کاظمی مجاهدینی هم که دیروز از خود قهرمانی نشان دادند باید حرکت خود را به روز بسازند و بدانند که امروز روز مبارزه با فکر و قلم است، به تحصیل نسل جوان توجه کنند و برای فراگرفن علم و دانش و فرهنگ و سیاست روز باید حرکت معقول از خود نشان بدهند تا فردا به بهانه‏‌های واهی از سیاست و سهم‌گیری در امور کشور کنار گذارده نشوند.

همچنین حجت الاسلام فاضل دره صوفی، عضو شورای رهبری حزب اقتدارملی در سخنانی ضمن اشاره به این که نهضت و قیام امام حسین دارای انگیزه‏‌ها و فلسفه‏‌های فراوانی است و ابعاد مختلفی را می‏شود در رابطه به این قیام بحث کرد، اما در این راستا، بحث اصلاح اجتماعی از اهمیت ویژه ای به نظر وی برخوردار است.

وی با اشاره به سخنان منقول از امام حسین از روز حرکت از مدینه به مکه و همین طور در حرکت از مکه به کربلا و مخصوصاً سخنان ایشان در روز عاشورا، گفت امام در تمام این سخنان، هدف حرکت خود را با الفاظ مختلف بیان می‏کنند که ماندگارترین جمله، جمله‏‌ای است که برای برادرشان محمد حنفیه می‏‌نویسند که “برای اصلاح امت جدم حرکت کردم”.

به گفته آقای دره صوفی انگیزه‏‌ی اصلی این حرکت به گفته امام معصوم تنها برای طلب اصلاح در امت جدش است و برای اصلاح این فسادی که آن روز در جامعه اسلامی سایه افکنده بود و سایه شوم آن، جامعه را تحت تاثیر قرار داده بود حرکت کرده است: حرکت امام مبارزه علیه فساد و مبارزه بر علیه ظلم و انحراف است.

به گفته این عضو شورای رهبری حزب اقتدارملی، درسی را که باید مسلمانان باید از این حرکت و از عاشورا و از زنده نگهداشتن آن بیاموزند همین حرکت اصلاحی در جامعه است:«هر زمانی که انسان‏‌های آگاه و دانا بفهمند که فساد، کج‏روی و ظلم جامعه را به بیراهه می کشاند طبق دستور امام حسین رسالت دارند تا در برابر این فساد قیام کنند. در برابر آن، حرکت اصلاحی انجام بدهند

0 پیام برای این مطلب ثبت شده