درآمد میلیاردی مافیا از مواد مخدر

وزارت مبارزه با موادمخدر افغانستان می‌گوید که ارزش تجارت مواد مخدر در کشور سالانه به ۷۰ میلیارد دالر می‌رسد که ۶۸.۵ میلیارد دالرآن به جیب مافیای بین‌المللی مواد مخدر می‌ریزد.

ریاست اجرایی کشور می‌گوید که بدون همکاری جامعه جهانی حل مشکل موادمخدر افغانستان ممکن نیست. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور به مناسبت ۲۶ جون روز همبستگی مبارزه با مواد مخدر درپیامی همکاری جامعه جهانی را در راستای مبارزه با موادمخدر درافغانستان ضروری دانست. وی افزود:«عزم واراده حکومت وحدت ملی در این راستا راسخ است، اما توجه و همکاری جامعه جهانی دراین قسمت حتمی است

در همین حال وزارت مبارزه با موادمخدر نیز میگوید که کشورهای خارجی به شکل گسترده تقاضای موادمخدر افغانستان را دارند. حنیف دانشیار، سخنگوی وزارت مبارزه با موادمخدر در صحبت به خبرگزاری جمهور، مشکل مواد مخدر درافغانستان را گسترده و پچیده عنوان کرد.

آقای دانشیار گفت:«مشکل موادمخدر درافغانستان بسیار گسترده و پچیده است که بخش عمده این مشکل ارتباط می‌گیرد با کشورهای جهان و منطقه، کشورهای جهان تقاضای موادمخدر افغانستان را دارند و کشورهای منطقه راه امن ترانزیت موادمخدر را فراهم می‌سازند

به باور وی تا زمانی که بازار برای خرید و فروش موادمخدر افغانستان در کشورهای جهان گرم باشد، مبارزه با موادمخدر در افغانستان دشوار و طولانی است. سخنگوی وزارت مبارزه با موادمخدر افزود:«در افغانستان گفته می‌شود که موادمخدر سالانه ۷۰میلیارد دالر عاید دارد که مافیای بین‌المللی حدود ۶۸.۵میلیارد دالر آن را نفع می‌برند و تنها ۱.۵میلیارد دالر مربوط به بخش‌های مختلف که شامل مخالفان مسلح دولت، قاچاقبران داخلی و تولیدکنندگان و دهاقین است، می‌شود

وی افزایش قابل توجه معتادین را در چند سال اخیر از نگرانی‌‌های عمده حکومت وحدت ملی عنوان کرده بیان کرد:«نگرانی جدی حکومت افزایش قابل توجه معتادین در چند سال اخیر است. سال گذشته با همکاری بخش مبارزه با موادمخدر سازمان ملل متحد تحقیقی انجام دادیم که براساس آن ۳.۵میلیون نفر معتاد و متاثر از موادمخدر است.» آقای دانشیار می‌گوید که درحال حاضر کار برای جلو گیری از افزایش کشت و تولید موادمخدر و هم‌چنین جلوگیری جوانان از رو آوردن به اعتیاد جریان دارد.

وی گفت که در سرتاسر کشور بیش از ۱۱۰ مرکز تدوای وجود دارد و ۳۷۰۰ بستر برای تداوی معتادین موجود است. دانشیار می‌گوید که عمده‌ترین چالش در راستای مبارزه با موادمخدر تقاضای کشورهای خارجی از موادمخدر افغانستان و ناامنی‌ها است.

هم‌چنین مهدی کاظمی، سخنگوی معینیت مبارزه با موادمخدر به خبرگزاری جمهور گفت: «در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ کشت موادمخدر۱۵درصد و قسمت تولید تریاک ۴۸درصد کاهش به وجود آمده است.» وی گفت که این معنیت امسال هم دستاوردهای خوبی در راستای محو کشت کوکنار داشته، اما نبود امنیت باعث شده که مزارع کوکنار به شکل گسترده نابود نشده و برنامه‌های این اداره به صورت درست تطبیق نشود.

آقای کاظمی افزود: «درسال ۲۰۱۵، ۱۸۰هزار هکتار زمین در افغانستان تحت کشت کوکنار قرار داشته که ۹۰درصد در ولایات شمال غرب افغانستان است

گفتنی است که موادمخدر یکی از مشکلات افغانستان بوده که همواره همانند هراس‌افکنی، ناامنی، فقر با آن درگیر است. تلاش‌های دولت و جامعه جهانی برای از بین بردن کشت کوکناراز چند سال به این سو هنوز هم به نتیجه‌ای نرسیده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده