در اثر برف‌باری، نابودی حاصلات میوه در بغلان

برفبارى در چهار ولسوالى ولایت بغلان، شاخه‌های درختان ميوه‌دار را شکستانده و باغداران را به شدت متضرر کرده است. اين برفبارى؛ هفته پیش در شهرستان‌های بنو، ده صلاح، خوست و پل حصار آغاز شد.

باغداران مى‌گويند که باريدن برف در ماه ثور، غيرمترقبه و کم‌نظير بوده و بيشتر حاصلات ميوه را که يگانه منبع درآمد آن‌ها بوده، از بين برده است.

امام‌الدين يکى از باغداران شهرستان ده صلاح به آژانس خبرى پژواک گفت که در مجموع چهار دربند باغ دارد و از جملۀ دوهزار اصله درخت سيب و ١٥٠٠ درخت آلو، هشتاد درصد آن بر اثر برفبارى از بين رفته است. وى افزود: «درختان مه غوره کده بودن که برف باريد و يخ‌شان زد و مه تمام داروندار خوده از دست دادم.»

اين باغدار علاوه کرد که تمام اقتصاد آن‌ها به همين باغ متکى بوده و لازم است که رياست زراعت آن‌ها را کمک نقدى نمايد تا بتوانند زندگى خود را تا حاصلات سال آينده بدون مشکل اقتصادى به پيش ببرند.

عزيزالله ايماق، رييس زراعت و مالدارى بغلان مي‌گويد که برفبارى، صدمه بزرگ به باغداران وارد نموده؛ اما آن‌ها برنامه کمک براى متضررين حوادث طبيعى را روى دست ندارند. وى افزود که اين حادثه‌ی طبيعى، هفتاد درصد حاصلات ميوه در اين شهرستان‌ها را از بين برده است. به گفته ايماق، دربرخى از اين شهرستان‌ها ٢٥ سانتى متر برف باريده و احتمال دارد که در بعضى ديگرشان، بيشتر از اين باريده باشد.

ده صلاح، بنو و پل حصار شامل منطقه‌ی وسيع اندراب‌هاى بغلان بوده و بیشتر مردم آن، باغدار هستند که ميوه‌هايى از قبيل سيب، ناک، آلو و شفتالو علاوه بر بغلان، به ولايت‌های ديگر نيز صادر مى‌کنند.

قابل ذکر است که هفته گذشته، سرازير شدن سيلاب در شهرستان‌های جلگه، خوست، نهرين، تاله و برفک و پلخمرى مرکز بغلان، يک کشته و يک مجروح برجا گذاشته و ٥٠ منزل مسکونى و ٥٠٠ جريب زمين زراعتى را تخريب نمود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده