در روز سیزدهم رجب عنوان شد:مدارا، عدالت و مهرورزی، اصول اساسی حکومت‌داری خوب است

قال رسول‏الله (ص): أنا مدینه العلم و علی بابها

با عرض خیرمقدم به حضور شما عزیزان و تبریک و تهنیت به مناسبت خجسته میلاد امام علی (ع) و گرامیداشت یاد و خاطره‏ی شهدای اسلام از صدر تاریخ آن تا کنون و شهدای جهاد و مقاومت افغانستان بخصوص نامدارانی که در راه خواست‏های مردم قربانی شدند. یاد و خاطره‏ی کسانی چون شهید استاد عبدالعلی مزاری، شهید استاد سید مصطفی کاظمی، شهید صلح، برهان‏الدین ربانی و سایر شهدای کشور را همواره گرامی داشته و می‏داریم. 

بنده به ذکر نکاتی در باب فرمایشات حضرت علی (ع) در خصوص حکومت‏داری خوب، مواردی از مسایل روز و ذکر مشکلات ناحیه‏ 13 که محل زندگی شما حضار گرامی است، اکتفا می‏کنم. حضرت علی (ع) در خصوص اینکه سیاست چیست، می‏فرماید: «اصل سیاست، مدارا و مهربانی است.» در سیاستی‏ که صداقت، رأفت، مهربانی و عطوفت بامردم در کار نبوده و شفافیت و یکرنگی حاکم نباشد، از نظر امام علی (ع) ارزشی ندارد. امروزه درک مردم ما بخصوص جوانان از مسایل سیاسی برجسته و عالی است و این امر ما را کمک می‏کند تا این فهم عالی را با فرمایشات امام علی (ع) آراسته‏تر بسازیم و به دولت‏مردان ما نیز کمک می‏کند تا عملکردشان را مطابق با این اصل اصلاح نمایند.

امیرمؤمنان در جای دیگری از سخنانش می‏فرمایند: «معیار و ملاک سیاست، عدالت‌ورزی است.» در شرایط حاضر نیز عدالت‌ورزی و تحقق عدالت اجتماعی یکی از دغدغه‏های اصلی و اساسی حاکمان کشورها می‏باشد؛ اما متأسفانه این اصل در سیره‏ی عملی حاکمان ما به فراموشی و نسیان سپرده شده است. عدالت‌ورزی، شفافیت، اجرای امور برحسب انصاف و عدالت و در کل ملاک عدالت از کارنامه‏ی حاکمان ما خط خورده و همین امر نیز شکست سیاست آنان را رقم زده است.

اصل دیگری که حضرت علی (ع) مطرح می‏کند این است: «همدیگرپذیری، خویشتن‏داری و مدارا زینت سیاست است.» تحمل‏پذیری، همدیگرپذیری، مدارا با مردم و دیگران یک اصل اساسی در سیاستی است که از زبان امام علی (ع) تعریف می‏شود. همدیگرپذیری، مدارا و خویشتن‏داری است که باعث می‏شود از یک‏سو انسان از سعی و تلاشی که می‏ورزد دریغ ننموده و ناامید نشود و از جانب دیگر دچار غرور کاذب نگردد.

اصل ارزشمند دیگری‏ که آن حضرت در شیوه‏ی حکومت‏داری مطرح می‏کند این است که «حکومتِ با کفر باقی می‏ماند؛ اما با ظلم پایدار نخواهد ماند.» هیچ شکی نیست که در جامعه‏ای که ظلم حاکم باشد، حکومت در آن کشور پایدار نخواهد ماند. نظام ماندگار در سایه‏ی اجرای عدالت و مبارزه با ظلم امکان‏پذیر است و بس. این امر مورد قبول تمامی فرقه‏های اسلامی؛ اعم از شیعه و سنی است.

اگر این فرمایش را ملاک حکومت‏داری امروز قرار دهیم، خواهیم دید که این مسأله واقعیت عینی پیدا نموده است. بدبختی که امروزه ما می‏کشیم این است که در سیره‏ی حکومت‌داری ما عدالت زیر پا شده و با ظلم مبارزه صورت نمی‏گیرد. داوری ما از کارکرد و کارنامه‏ی حکومت، بدبینانه و غیرمنصفانه نیست. ما در راه استقرار نظام، شهید داده ایم و قربانی داده ایم. پس باید برای تحقق خواسته‏های شهدا تلاش کنیم. اینکه درگذشته دستاورد حاکمان ما مثبت نبوده و محصول کاری حکومت کنونی هم مطلوب نیست، هیچ شکی وجود ندارد. چیزی‏که در آینده باید با واقع‏بینی تمام به آن توجه داشته و با عملکرد خویش حکومت عادلی را برپا نماییم این است که در انتخابات آینده که کمتر از یک سال به برگزاری آن باقی مانده در گزینش افراد شایسته و زعیم عادل تلاش نماییم. حکومت باید در قبال مردم خویشتن را پاسخگو دانسته و رابطه‏ی مردم و حکومت با مبنای پاسخگویی رقم بخورد نه اینکه وقتی کسی به چوکی و مقام رسید، مردم را فراموش کند.

دوستان، برادران و خواهران! ما به نمایندگی از شما مردم تصمیم گرفته ایم که تیمی را با ائتلاف و موافقت مردم، نهادهای مدنی، احزاب سیاسی، حلقه‏های فرهنگی و مردمی برای زعامت ملی نامزد کنیم که انتخاب آن توسط مردم باعث شود که مردم خویشتن را شریک دولت و حکومت بدانند. من اطیمنان دارم و امیدوارم که با درک روشنی که در نگاه و دیدگاه شما مردم به وجود آمده است، شما شریک واقعی حکومت‌داری در آینده خواهید بود. این امر یکی از آرزوهای دیرین ما و شهدای بزرگی چون شهید کاظمی بوده است که مردم خویشتن را شریک واقعی نظام حساب نمایند.

مسأله‏ی دیگری که باید شما در جریان آن قرار بگیرید قضیه‏ای است که در پارلمان کشور و مجلس نمایندگان اتفاق افتاده است. خواست مردم و نمایندگان این است که باید اتهام‏زنی‏هایی که میان وزیران و نمایندگان مجلس مطرح است، روشن شود. به همین دلیل کمیته‏ی حقیقت‏یابی شکل گرفته است تا با گرفتن اسناد دو طرف قضیه، روشن نماید که چه کسانی متهم بوده و چه کسانی هم مقصر اصلی به حساب می‏آیند تا این مسأله در صحن اصلی مجلس روشن شده و از اتهام‏زنی‏هایی که به هیچ وجه به خیر و صلاح مردم و ملت نیست پرهیز شود.

نکته‏ی آخر این است که تا هفت ماه دیگر بسیاری از ارگان‏های قانونی به ختم موعد کاری رسمی‌شان می‏رسند و تنها نهادی که رسمیت قانونی دارد، مجلس نمایندگان است. لذا نباید این نهاد به عنوان یک ارگان قانونگذار که در فصل انتخابات باید نقش برجسته‏تری داشته باشد، از اعتبار لازم ساقط شود.

نکته‏ی آخر نیز مشکلاتی است که شما ساکنان محترم نواحی 13 و6 با آن مواجه هستید و باید ما پیگیر این قضیه باشیم. چند هفته پیش ما شاهد افتتاح برق برخی از آن مناطق بودیم. این مسأله را مردم و متنفذین اجتماعی شاهد بوده و یادآوری کردند که یکی از کسانی ‏که هفت سال پیش طرح برق‌رسانی به غرب کابل و مردم ناحیه 13 را پی‌ریزی نمود، شهید کاظمی بود و در طول این مدت نیز کارهای زیادی در راستای تحقق این آرمان شهید کاظمی انجام شد. مشکل دیگر نیز جاده‏ی عمومی این ناحیه است که باید به سرک کمپنی وصل شده و بخش باقیمانده‏ی آن اجرایی شود. ما در مجلس و پارلمان کشور بارها از شهردار محترم کابل دعوت نموده و به مشکلاتی چون جاده‏ی اصلی کوته سنگی – دارالامان، جاده اصلی دشت برچی و… بودیم که وی وعده‏ی اجرای آن را داد. متأسفانه که تا هنوز این کار، عملی نشده است و ما برحسب وظیفه‏ای که داریم این است که تلاش نظارتی خویش را داشته باشیم؛ اما شما متوجه هستید که قوه‌ی اجرایی جدا از ساختار پارلمان است و ما در خصوص مسایل اجرایی کاری نمی‏توانیم.

در پایان باید به این مسأله نیز اشاره کنیم که جامعه جهانی به این نظر رسیده است که باید برای ایجاد نظام کارآمد، با مردم و نهادهای مدنی کار کرد و این نوید خوشی برای استقرار نظام مطلوب است. بار دیگر سالروز خجسته میلاد حضرت علی (ع) را به شما و تمامی مسلمانان تبریک و تهنیت عرض می‏کنم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده