در مباحث ادبی مسایلی هست که باید تجدید نظر شود

(گفت‌وشنود با دکتور رازق رویین، شاعر و پژوهشگر نامدار افغانستان و استاد ادبیات در دانشگاه کابل – بخش پایانی)

 

4- اگر اکنونِ شعر و ادبیات افغانستان را به گذشته‌اش پیوند بدهید، ما در کدام جایگاه قرار خواهیم گرفت، ما در صدر قرار خواهیم گرفت یا هنوز در ذیل آنچه داشته ایم قرار داریم؟ چنانچه شما در کتاب «پویه هایی در فرهنگ خراسان» ظاهرا از یک افت شرم‏آوری در زمینه‏ی توسعۀ ادبی خبر می‏دهید و وضع امروز ما را «بافته و ساخته‏ی همسایگان» ارزیابی می‌کنید. برای رشد و توسعه‏ی فرهنگی، چه کارهایی باید روی دست گرفته شود؟ روشن‏تر بگویم آیا واقعن ما هویت ادبی خود را در هویت ادبی دیگران جست‌وجو می‌کنیم؟

نه در کل. وضع چنان است که شما آوردید. نسل نو از آنجا که محل تغذیه‌‏شان هم اکنون کشورهای همسایه، روشن‌تر بگویم ایران است. بسیاری از کتاب‌ها از آن کشور وارد می‌شود و جوانان و نوجوانان ما هم ناگزیر از آن مراجع استفاده می‌کنند. مکاتب و دانشگاه‌های ما هم چنین پیامد منطقی همین روال است. ما مولانا را و سنایی را و همه بزرگان خود را از قلم ایرانیان و از روزنه دید و نگاه آنان فرا می‌گیریم. در پهلوی آن که آموزه‌های خوبی از آن مراجع کمایی می‌کنیم. مضار آن را نیز باید از نظر دور نداشته باشیم.

این درست است که ما دو کشور هم‌زبان و هم‌فرهنگ هستیم ولی با این هم، اکنون ما دو کشور و دو ملت جدا از هم دیگر هستیم. ما علایق ملی خودمان را داریم و ایرانیان علایق خودشان را. ما در طول همین دهه‌های اخیر دیدیم و آزمودیم که هیچ همسایه‌یی در پی ثبات و آرامی ما نبودند. تا توانستند به نفاق و تفرقه و بربادی ما کوشیدند. من به سیاست آنان بیشتر از این تماس نمی‌گیرم. می‌خواهم تاکید کنم که عامل فرهنگ در این راستا، عامل مهمی است. نباید آن را از نظر دور داشت. شاید بگویید پس چی کنیم که از تاثیر فرهنگی بیرونیان در امان باشیم؟ ما تا وقتی که به خود متکی نشویم و دارای اقتصاد خود کفا نشویم وضع متاسفانه به همین گونه ادامه می‌یابد. ما باید کار را در وزارت تعلیم و تربیه و آراستن و پیراستن کتاب‌های درسی خودمان با دید نو آغاز کنیم و شاگردان‌مان را با روحیه ملی پرورش دهیم. تا ما دارای احساس ملی نشویم، به احساس فراملتی نمی‌رسیم. هر کشوری از همین راه به کمال رسیده است. ولی باید به یک نکته دیگر هم اشاره کنم که ما متاسفانه دموکراسی را در گفتار می‌پذیریم ولی هرگاه مسایل قومی و ملیتی ما پیش بیاید، آنگاه در تعبد و خود‏کامه‌گی دست هیتلر را هم می‌بندیم. ما باید در میان خودمان نخست دیوارهای تعصب و سخت‌گیری‌های قومی خود را از میان برداریم. ما باید به یک فرهنگ عام و پربار که افتخاراتش به همه اقوام باشنده کشور می‌رسد، تن بدهیم. نام قومی باید از سر کشور برداشته شود و به همه خورده فرهنگ‌ها و زبان‌های کشور به دیده‏ی نیک نگریسته شود. نه این که هرکس در پوسته خودش در‏آید و از آن روزنه جهان را ببیند. به گفته جلال الدین بلخی، ما باید از جنینی بودن برون شویم که خون آشامی در پی دارد .  

5- در این اواخر شما مقاله‌ای را با عنوان « دری زبان است یا لهجه ؟» منتشر کرده اید که واکنش‌هایی را نیز در پی داشته است. یک بار دیگر فرصت یافته‏‌اید که قصد‏تان را از نگارش آن مطلب به شکل فشرده بیان کنید و این که از درون این واکنش‌ها چه چیزی نمایان شده است؟ بهتر بگویم آیا این واکنش‌ها بازتاب‌گر جایگاه مناسب مفاهیم ادبی در حلقه‌های فرهنگی و یا هم نزد افراد بوده است؟ این فرصت را برای این ایجاد می‏کنیم که دیده می‌شود شما در موارد جداگانۀ دیگر نیز تاکید داشته‌اید که «دری» زبان است و خاستگاهش هم افغانستان امروز که همان خراسان دیروز می‌شود؛ از جمله در بخشی از کتاب «پویه‌هایی در فرهنگ خراسان» نیز با دکتور مجاور احمد زیار روی همین موضوع تماسی گرفته اید.

متاسفانه هنوز مغالطه‌ها و کج‏‌فهمی‌ها در میان قشر کتاب‌خوان ما وجود دارد. ما امروز بیشتر از هر زمانی دیگر نیاز به تجدید نگاه‌مان در عرصه‌های گوناگون علمی داریم. عادت بر این است که حاضر نمی‌شویم در عمل و در تفکرمان تغییر بیاوریم و یا بر مقوله‌یی و یا اندیشۀ بافته شده در گذشته، تجدید نظر کنیم. در بلغاریا که بودم، وقتی کمونیست‌ها از قدرت بر افتادند، در رژیم جدید دموکرات، زنی از رژیم کمونیستی نخست‏وزیر انتخاب شد که با دموکرات‌ها پیوسته بود. خبرنگاری از او پرسید: خانم شما که تا چندی پیش یکی از سردمداران رژیم کمونیستی بودید چگونه شد که امروز در راس رژیم دموکرات قرار گرفته اید؟ خانم همراه با لبخندی گفت: درست فرمودید چنین بود. ولی انسان که سنگ نیست تا زود تغییر نکند. من امروز گذشته را به گذشته سپرده‏ام. خوشنودم که امروز آدمی دیگر هستم.

بسیاری از مقوله‌های سنگ شده و تیوری‌های کهنه باید جان تازه بیابند و یا از ریشه رد شوند. در مباحث ادبی ما بسا مسایلی هست که ایجاب می‌کند بر آنها تجدید نظر صورت گیرد. تاکنون کسی بر این فکر نکرده بود که وقتی می‌گوییم کشور ما یعنی خراسان بزرگ زادگاه زبان دری است. چگونه است که آن را لهجه‌یی از زبان کشور دیگر بدانیم؟ در همین چند روز پیش از یکی از استادان زبان شناسی دیپارتمنت دری پرسیدم به نظر شما دری زبان است یا لهجه؟ فورن پاسخ داد: لهجه. وقتی همراهش به بحث پرداختم گفت: اجازه بده فکر کنم. روز دیگر که دیدمش. پرسیدم به چه نتیجه رسیدی؟ گفت: تو غلط می‌گویی! نمی‌توانست بر توتم‌های خودش غلبه کند.

هدفم از به راه انداختن آن گفتمان این بود که تکانه‌یی در ذهن خواننده ایجاد کنم و از کتاب زده‌گی بیرون شویم. ما که هست و بود و تار و پود فرهنگ و ادب دری را ساخته و بافته‌ایم، نظر به فقر اجتماعی در جهان کسی ما را به رسمیت نمی‌شناسد، در حالی‌که همه می‌دانیم ایران در تاریخ ادبیات نسبت به خراسانیان دست بالا نداشت و ندارد. آورنده‏‌ی دین بهی و کتاب مقدس آنان اوستا در همین سر زمین زاده شد. امروزه به نام ایران رقم خورده است. فرهنگ دوره اسلامی درخراسان قوام یافت. حماسه‌ها و اسطوره‌های ملی آریاییان بیشترینه در سر زمین ما و پار دریا آفریده شده‌اند. شعر پر شکوه دری نخست از دامان سرزمین خراسان ( دو سوی رود آمو ) سر بر افراشت. این‌ها را ما داشته‌ایم، ولی نظر به سستی و بی‌تفاوتی ما و دولتی‌های قبیله‏‌پرست امروزه همه را از کف ما زیرکساران همسایه ربوده‌اند و به نام خود سجل کرده اند. وقتی این مسایل را می‌گویم، برخی از نا باوران و کم دانشان خودی بر من می‌شورند که این درست. ولی ما که کاری نکرده‌ایم. خانه ایرانیان آباد که دست و آستین بر زده اند و کاری را که ما بایستی انجام می‌دادیم، آنها انجام داده اند. پس ما باید از آنان سپاس‌گزار باشیم نه آنکه با ایشان بستیزیم. من بارها به پاسخ این گونه داوری‌های وارونه گفته و نوشته‌ام که این درست است که ما کم کار کرده ایم و این کم کاری هم عللی دارد. ولی سخن درست در این است که اگر ایرانیان کار کرده اند برای خودشان کرده اند نه برای ما. برعکس همه دار و ندار ما را به نام خودشان ثبت کرده اند. ما در هیچ کجای آن میراث گران‌سنگ جا نداریم. دانشمندی به نام آقای جلال خالقی مطلق در پایان نوشته‏‌اش زیر نام « هویت ایرانی و مرز های ایران فرهنگی » نتیجه گرفته بود که همه سرافرازی‌ها و دستاوردهای پار دریا و خراسان بسته به ایران امروز است. و یا داکتر صفا، استاد زرین کوب و همه نویسندگان برجسته‏‌ی دیگر همه دستاوردهای قدیم و جدید را به نام ایران خود منسوب کرده اند. به این عنوان‌های کتاب‌ها بنگرید:« تاریخ نظم و نثر در ایران »،« حماسه سرایی در ایران »، « تاریخ ادبیات در ایران » وو…… شاید بپرسید پس چه باید می‌نوشتند وقتی ایرانی هستند. آری این درست ولی در کجا یا کم ازکم در کدام جای مقدمه این پژوهش‌ها و کتاب‌های‏شان نوشته‌اند که این کتاب در بارۀ ملل خراسان و آسیای میانه وایران کنونی نوشته شده و همه‏‌ی این ملت‌ها در این میراث بزرگ، شریک اند. تا ما بر انصاف شان صحه می‌گذاشتیم و می‌گفتیم به راستی حق همسایه‌ها را هم در نظر گرفته‌اند، به ویژه وقتی سخن از گذشته می‌رود. زیرا همه می‌دانیم که واژۀ ایران در همه زمانه‌ها به ایران امروز تعلق نداشته است. سوء تفاهم رخ ندهد من نمیخواهم میان ما و کشور برادر دیوار چین بنا کنیم برعکس می‌خواهم روابط بسیار نزدیک با هم داشته باشیم. ولی برادری در برابری خوشایند است، نه برادری با حق تلفی. بنا براین باید حقایق را به آگاهی جوانان ما برسانیم نه آن که خاموش باشیم و نظاره گر بی تفاوتی‌ها.

6- از دیدگاه شما وجود این اختلاف نظرها در مورد خاستگاه زبان، گنجینه‌های مکتوب و حتا شخصیت‌های متشخص علمی ناشی از چیست؟ چه دلیلی وجود دارد که ما به «قطعیت جامع» در این موارد نرسیده‌ایم؟ شما ریشه‌های این اختلاف دیدگاه‌ها را در افغانستان می‌دانید و یا این سرنخ‌ها به جاهای دیگر می‌رسد؟

اختلاف در درون جامعه را من از کم دانشی و نبود شناخت درست از فرهنگ و کمبود جریان سواد می‌دانم. وضع نابسامان مواد درسی در مکاتب و دانشگاه‌های ما این وضع را بار آورده است که به برخی از عوامل در بالا اشاره کردم.

7-بسیار خوب. شما در جایی تماسی گرفته‏اید به بحث «ادبیات مذکر». مراد شما از یادکرد «ادبیات مذکر» چه بوده است؟ آیا هنوز هم همان نگاه جنسیتی در ادبیات ما وارد است؟ به زعم شما، نگاه جنسیتی در ادبیات چه بستری را می‌گستراند و چه بسترهایی را برمی‌چیند؟

منظورم آن است که آفرینندگان ادبیات معاصر ما تا هنوز بیشترینه مردان هستند. در این عرصه بانوان ما کمتر وارد کار و کوشش شده اند. ولی در همین یک دهه پسین چهره‌های شاخصی هم از بانوان را داریم که با شهامت و دلیری شعر می‌سرایند و یا داستان می‌نویسند. شعر اروتیک هم داریم که صدای زن در بند را رساتر بیان می‌کند و تشخص آنان را به کار می‌گیرد.

8-اگر تماسی داشته باشیم به وضعیت ادبیات کودک در افغانستان، شما که در کارنامه‌های تان در انجمن نویسندگان در این زمینه تجربه دارید، از آن هنگام تا به حال، چه تحولی در زمینۀ پویایی و غنامندی ادبیات کودک وارد شده است؟ آیا کار لازم در این پهنه صورت گرفته است؟

کار لازم که نه. ولی دیده می‌شود که در سالیان پسین از سوی انجمن‌های گوناگون، چاپ کتاب برای کودکان ما شتاب لازم را یافته است. می‌توانم از موسسه «کتاب کودک» نام ببرم که به همت آقای رضا خاوری و خانم شان در این باره تلاش‌هایی به کار گرفته می‌شود. از من هم در همین نزدیکی‌ها یک دو تا کتاب شعر کودک از سوی ایشان به چاپ خواهد رسید.

9- اگر از دیدگاه شما یک «امیدواری» برای احیا و توسعه‏ی داشته‌های پیشین وجود داشته باشد، چی خواهد بود؟ و یا هم اگر تهدیدی که اسباب «نگرانی» شما را برای سقوط و افت داشته‌های کنونی ادبیات فراهم کند، چیست؟

من از نارضایتی وضع موجود گفتم. ولی امیدواری را هم نمی‌توان از دست داد. نا امیدی ارثیۀ اهریمن است. امید من آنست که به زودی جوانان ما یک آینده‏ی خوب و آراسته را بسازند. واین تنها و تنها از راه آزادی و هنجار شکنی‌های بخردانه میسر خواهد بود. جوانان ما باید از قید و بند عاملان و حاملان فرهنگ ایستا و متحجر، خودشان را رهایی دهند و آینده‏ی پر از صمیمیت و روشنی را که انسان و انسانیت حرف نخست را بگوید نه استکبار و بی‌عدالتی‌های رنگارنگ، پی ریزی کنند.

ممنون از شما.

از شما سپاسگزارم که به من فرصت سخن گفتن دادید و حرف‌های مرا شنیدید.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده