دستور تاسیس وزارت کریمه صادر شد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌‏جمهور روسیه دستور تاسیس وزارت‌خانه جدیدی به نام کریمه را در ساختار اداری این کشور صادر کرد.

دیمیتری مدودف، نخست‏‌وزیر روسیه در سفر به شهر سیم‌فروپل منطقه‏‌ی کریمه گفت: «پوتین دستور لازم برای تشکیل وزارتخانه مسئول در امور کریمه را امضا کرده است.» وی افزود: «پوتین در دستور دیگری اولگ ساویلیوف را به ریاست وزارت مسئول در امور کریمه منصوب کرد

نخست‏‌وزیر روسیه اظهار داشت: «معتقدم ایجاد یک ساختار فدرالی جداگانه با شعبه‏‌ی اجرایی در بدنه‏‌ی دولت روسیه برای رسیدگی به امور کریمه ممکن است.» مدودف توضیح داد: «رئیس‏‌جمهور از ابتکار دولت در ارتباط با این دغدغه حمایت و در این راستا دو حکم یاد شده را امضا کرد

وی افزود: «توسعه جمهوری خودمختار کریمه و شهر بندری سباستوپل به یک اولویت برای دولت روسیه تبدیل شده است

نخست‏‌وزیر روسیه گفت: «نمی‏توان این واقعیت را کتمان کرد که تحقق این مهم نیازمند تلاش زیاد از سوی نهادهای مختلف دولتی است

مدودف که به همراه وزیران دولت خود امروز به کریمه سفر کرده است از آنان خواست تا وزیر جدید مسئول در امور کریمه را یاری کنند. بر بنیاد این گزارش، ساویلیوف ۴۸ ساله وزیر مسئول در امور کریمه در دولت روسیه از سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان معاون وزیر توسعه‏‌ی اقتصادی روسیه خدمت کرده است. منطقه‏‌ی کریمه با حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع وسعت و دو میلیون و ۱۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب اوکراین در سواحل شمالی دریای سیاه واقع شده است و ساکنان اکثریت روس‏تبار آن پس از خلع ویکتور یانوکوویچ از ریاست‏‌جمهوری اوکراین و سر کار آمدن نیروهای سیاسی غربگرا بر سر قدرت از به رسمیت شناختن آنان خودداری کردند.

روس‏تباران کریمه با این رویکرد، روز ۱۶ مارچ سال جاری با شرکت در یک همه‏‌پرسی به جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه رای دادند.

بروز این وضعیت همگام با اعلام حمایت همه‏‌جانبه روسیه از الحاق کریمه به خاک خود سبب رویارویی روسیه با غرب شد، طوری که برخی کارشناسان از این اتفاق به عنوان شدیدترین تقابل مسکو و غرب از زمان فروپاشی شوروی پیشین تاکنون یاد می‏کنند.

کشورهای غربی با محوریت امریکا و اتحادیه اروپا تلاش زیادی برای جلوگیری از الحاق کریمه به خاک روسیه به خرج دادند و مسکو را به اعمال تحریم‏‌های سیاسی و اقتصادی تهدید کردند.

درهمین حال نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل از شرکت در نشست غیررسمی شورای امنیت برای بررسی وضعیت کریمه خودداری کرد و این ابتکارعمل را تلاش دیگری برای انحراف اذهان جهانی از مشکلات واقعی در اوکراین ارزیابی نمود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده