دور هفتم نشست آمریکا و طالبان هفته آینده برگزار می‌شود

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان اعلام کرده که هفته آینده نشست صلح افغانستان با حضور نمایندگان طالبان در قطر برگزار خواهد شد.

آقای خلیلزاد توضیح داده که این نشست روز شنبه هفته آینده ( ۲۹ ژوئن) برگزار و او معتقد است که تمام طرف‌ها در افغانستان خواستار پیشرفت سریع روند صلح این کشور هستند.

او پیش از این تاکید کرده بود که آمریکا بدنبال یک توافق جامع صلح است نه خروج نیروهای خارجی از افغانستان.

قبلا یک عضو دفتر طالبان در قطر گفته بود که آمریکا و طالبان بر سر خروج نیروها در افغانستان به توافق رسیده‌اند که ابراز نظر این مقام طالبان از طرف آمریکا رد شد.

آقای خلیلزاد گفته که توافق جامع شامل چهار بخش تضمین مبارزه با “تروریسم،” خروج نیروها از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی که منجر به ثبات سیاسی شود و آتش بس دایمی و جامع است.

او افزوده بود تا زمانیکه بر سر همه اینها توافق نشده باشد بر سر هیج یک از موارد آن به طور جداگانه توافق نخواهد شد.

صلح افغانستان

تاکنون طالبان و آمریکا شش بار در قطر گفتگو کرده‌اند.

در ششمین دور که هفت روز به طول انجامید هردو طرف اعلام کردند که به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

قبل از برگزاری این نشست گروه طالبان گفته بود که در این دیدار بر سر چارچوب خروج نیروهای خارجی از افغانستان و اینکه از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده نشود، مذاکره خواهد کرد.

طالبان تاکنون حاضر نشده است که رو در رو با نمایندگان دولت افغانستان دیدار کند. حتی در نشست اخیر که چند روز قبل در مسکو برگزار شد، این گروه با حضور محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و نیز حضور سفیر افغانستان در مسکو، در آن نشست مخالفت کرد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده