دکمه اتومی من بزرگتر است

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی در روز سال نو میلادی، امریکا را تهدید کرد که دکمه بمب اتومی‌اش در روی میزش قرار دارد. اینک رییس‌جمهور ترامپ از خود واکنش نشان داده و گفته است که دکمه بمب اتومی او بزرگ‌تر و قدرت‌مندتر است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، در سلسله جنگ لفظی در مورد برنامه اتومی کوریای شمالی، سخنانش را در برابر کیم جونگ اون تشدید کرده است. ترامپ در تویترش نوشت که کیم اعلام کرده است که دکمه سلاح اتومی همیشه بر روی میزش است. ترامپ در ادامه نوشته است: «اگر کسی از رژیم فقیر و گرسنه او هست، لطفا او را مطلع سازد که من هم یک دکمه بمب اتومی دارم. اما دکمه من بسیار بزرگتر و قوی تر از اوست، و دکمه من کار هم می کند.»

کیم همچنین در سخنرانی سال نو‌اش در روز دوشنبه گفت: تمام ایالات متحده در محدوده سلاح‌های اتومی کوریای شمالی قرار دارد. او تاکید کرد که این «واقعیت است، نه یک تهدید ساده».

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد، کوریای شمالی را اندکی قبل از توییت ترامپ از آزمایش جدید راکتی دیگر هشدار داد. او در نیویارک گفت که «گزارش‌هایی به گوش می‌رسد که این کشور در حال برنامه‌ریزی چنین آزمایش‌هایی است.» هیلی در ادامه گفت: «من امیدوارم که چنین کاری اتفاق نیفتد، اما اگر این کار صورت بگیرد، ما باید اقدامات سخت‌تری را علیه رژیم کوریای شمالی روی دست گیرم.» او در ادامه گفته است که ایالات متحده هرگز قدرت هسته‌ای کوریای شمالی را قبول نخواهد کرد.

پس از آزمایش اخیر راکت جدید قاره پیما توسط کوریای شمالی در اواخر ماه نوامبر، شورای امنیت سازمان ملل متحد قبل از جشن کریسمس تحریم ها علیه این کشور را تشدید بخشید. بنابراین، در کنار سایر موارد، عرضه محصولات نفتی مانند پترول، دیزل و نفت سنگین به کوریای شمالی نیز بعد از این محدود شده است. پیونگ یانگ اظهار داشت که می تواند تمام سرزمین ایالات متحده امریکا را با راکت «هواسونگ ۱۵» هدف قرار دهد.

کیم در سخنرانی سال نو‌اش اما صحبت‌های نرم‌تری نیز انجام داد و به کوریای جنوبی به منظور کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کوریا پیشنهاد گفتگو کرد. کوریای جنوبی دعوت مذاکرات را پذیرفت و به تاریخ ۹ جنوری اولین نشست نمایندگان هر دو طرف بعد از دو سال را پیشنهاد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده