دیدار الیس ویلز با غنی و عبدالله دربارۀ روند صلح افغانستان

الیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی روز گذشته (یک‌شنبه ۲۲ثور) با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و و دربارۀ مسایل کشور، گفتگو کرد.

ریاست‌جمهوری در خبرنامۀ گفته‌است که خانم ویلز با رییس‌جمهور غنی درارگ دیدار کرد و در این دیدار «دربارۀ راهکار بازنگری کمک‌های ملکی به خاطر حکومتداری خوب و رسیدن به خودکفایی که اخیراً از سوی رییس‌جمهور غنی در نامۀ به رییس جمهور ترمپ پیشنهاد گردیده بود،» گفتگو کردند.

آقای غنی در زمستان سال گذشته، با ارسال نامه‌ای به دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا طرحی را پیشکش کرده بود که بر اساس آن در جریان یک سال، در مصارف نظامی امریکا در افغانستان تا دو میلیارد دالر صرفه جویی شود و شمار نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان نیز تا مرز، ۳۰۰۰ تن، کاهش یابد.

هم اکنون حدود ۱۴هزار نظامی امریکایی در افغانستان جا به‌جا اند.

درهمین حال، ریاست احراییه کشور درخبرنامۀ از دیدار خانم ویلز با عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور، خبرداده‌است.

درخبرنامه آمده‌است که در ادامه، دو طرف دربارۀ وضعیت سیاسی و امنیتی كشور را و بر تعهد حکومت و مردم افغانستان برای دست‌یافتن به صلح دایمی و عادلانه و برگزاری انتخابات شفاف و با اعتبار، تأکید کردند.

دراین دیدارخانم ویلز گفته‌است که امریکا تلاش می‌کند تا در افغانستان صلح عادلانه و دایمی از طریق مذاکرات همه شمول، به‌دست آید.

معاون وزارت خارجه امریکا همچنان تعهد كشورش را برای کمک به انتخابات سراسری و با اعتبار در افغانستان، ابراز کرده‌است.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده