رآی‌زنی‌های حکومت برای شرکت در نشست میان افغانان در بیجنگ

حکومت افغانستان می‌گوید که دربارۀ شرکت و یا شرکت نکردن در نشست میان افغانان در بیجنگ، پایتخت چین در حال رآی‌زنی‌ است.

وزارت دولت در امور صلح، پس از چاشت امروز (چهارشنبه، ۱عقرب) به طلوع‌نیوز گفت که اگر معیارهای درنظر گرفته شده برای این نشست پذیرفتنی باشند، حکومت افغانستان دربارۀ شرکت در این نشست تصمیم خواهد گرفت.

ناجيه انوری، سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح در این باره اظهار داشت: «وزارت دولت در امور صلح، از هرگونه گفت‌وگوی میان افغانان به‌عنوان یک اصل استقبال می‌کند اما با این توقع که یک گامی به پیش در روند گفت‌وگوهای صلح باشد.»

قرار است به روزهای ۲۸ و ۲۹ماه روان میلادی، چين ميزبان یک نشست میان افغانان باشد. یک هيأت پانزده نفری از طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان، نماینده‌گان حکومت افغانستان و نماينده‌گان جناح‌های سیاسی دیگر به این نشست دعوت شده‌اند.

اما، دفتر حامدكرزی، رييس‌جمهور پيشين می‌گويد كه تاكنون دعوت‌نامۀ رسمی برای شركت در اين نشست را دريافت نكرده‌‎اند.

شماری از آگاهان و نماینده‌گان مجلس، هرچند از این نشست‌ها استقبال می‌کنند، اما تأکید دارند که هرگونه گفت‌وگو باید ختم جنگ در افغانستان را درپی داشته باشد.

وحيد مژده، آگاه امور سياسي گفت: «گفت‌وگوهایی نیست که بتواند یک تصمیم گرفته شود، بل گفت‌وگوهایی است که طرفین تنها دیدگاه‌های خودشان را شریک می‌سازند.»

همزمان با این، قرار است مسکو تا چند مدت دیگر، میزبان نشستی میان زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان، ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان، دین ژیچون، نمایندۀ ویژۀ چین برای افغانستان و یک مقام وزارت خارجه پاکستان باشد.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده