رئیس اتحادیه صعنت‏‌کاران افغانستان: صنعت قالین افغانستان‌با رکود مواجه شده

صنعت قالین‏‌بافی که از صنایع قدیمی ‏‏و با ارزش افغانستان است در این اواخر بر اثر کم‏‌توجهی حکومت با رکود مواجه شده است.

کاشف علی‏‌خیل، رئیس اتحادیه صنعت‏‌کاران می‏گوید:«با توجه به اینکه همه ساله قالین افغانستان در جهان مقام اول را کسب می‏‏کند، اما ورود فرش‏‌های ماشینی و کمبود کارخانه‏‌های شستشوی قالین در داخل کشور صنعت قالین را با رکود مواجه ساخته است

وی افزود: «یکی از دلایل رکود صنعت قالین در این اواخر کم‏‌توجهی حکومت و مسئولان در این راستا می‏‏باشد و اگر حکومت جدید به وضعیت ناگوار قالین توجه جدی نداشته باشد، می‏توان گفت که این صنعت با گذشت زمان کم با سقوط مواجه خواهد شد

رئیس اتحادیه صنعت‏‌کاران از مسئولان خواست تا برای حمایت بیشتر از صنعت قالین، برنامه حمایتی را برای کارکنان این صنعت و همچنین کارخانه‏‌های شستشوی قالین را در داخل کشور توسعه دهند.

به گفته وی بیشتر زحمات را کارکنان و بازرگانان قالین در داخل کشور متقبل می‏‏شوند، اما استفاده بیشتر را بازرگانان کشورهای خارجی به جیب می‏‏‌زنند.

وی نبود بازار مناسب برای فروش قالین، مشکلات حمل و نقل، عدم دستیابی به ویزه در وقت مناسب را از جمله مشکلات بازرگانان و تولیدکنندگان بزرگ قالین عنوان می‏کند.

این درحالی است که چندی پیش، قالین دست‌باف زنان افغان در امارات متحده عربی در رقابت میان ۴۰۰ شرکت سرمایه‏‌گذار مقام اول را از آن خود کرد.

در همین حال شمار زیادی از قالین‏‌فروشان همواره از کم‏‌توجهی دولت و نبود بازار فروش برای تولیدات‏‌شان شکایت داشته می‏‏گویند که بازار فروش برای تولیدات آن‏ها وجود ندارد، تنها زمانی که نمایشگاه برگزار می‏‏شود شمار کمی ‏‏از تولیدات‏شان به فروش می‏‏رسد.

حبیب‏‌ا… یک تن از قالین‏‌بافان می‏‏گوید که بر اثر بی‏‌توجهی دولت، فاتحه‏‌ی قالین را باید خواند.

به گفته وی اگر دولت به قالین افغانستان توجه می‏‏کرد باید پارک‏‌های صنعتی، مواد خام، وسایل شستن پشم، بازار خرید قالین و سایر ضروریات اولیه‏‌شان را فراهم می‏‏‌ساخت.

وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‏‏گوید که پاکستان سالانه بیش از پنجصد میلیون دالر برای تولید و صادرات قالین‏‌هایی که به وسیله افغان‏ها بافته می‏‏شود به دست می‏‏‌آورد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده