راه دشوار اوبامابرای متقاعد کردن کنگره

باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا به سختی آموخت که ترسیم خطوط قرمز، بازی نیست. اگر او سال گذشته میلادی اعلام نمی‌کرد که استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در سوریه به منزله‏ی عبور از خطوط قرمز است، اکنون مجبور نبود بین از دست دادن اعتبار امریکا و فرسایش جایگاه خود یا افزایش حصار نظامی در خاورمیانه و در نتیجه گسترش تنش با روسیه یکی را انتخاب کند. شاید دیگر در آینده‏ی نزدیک شاهد اعلام خط قرمز از سوی باراک اوباما نباشیم. ماجرای سوریه ثابت کرد که خط قرمز دیروز می‌تواند به فضای خاکستری امروز بدل شود.

درهمین حال انتظار می‌رود کنگره امریکا با طرح دولت این کشور برای حمله به سوریه مخالفت کند و باراک اوباما مسیری سخت برای متقاعد کردن سناتورهای امریکایی دارد. شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی از واشنگتن با اشاره به اینکه قرار است چک هیگل، وزیر دفاع امریکا و جان کری، وزیر امور خارجه این کشور در جلسه استماع ‌کمیته روابط خارجی سنا حضور یابند، تأکید کرد: «باراک اوباما پس از سخنان دو روز پیش خود با انتقادهای جدی روبرو شده است و خود را به دردسر انداخته است

خبرنگار این شبکه از واشنگتن گزارش داد که مجلس نمایندگان غالباً مخالف اوباما و طرح وی برای حمله به سوریه هستند.

رئیس‏‌جمهور امریکا در روزهای اخیر گفت‌و‌گوهای فشرده تلفنی و ویدئوکنفرانس با نمایندگان بارز در کنگره از جمله جان دینر و جان مک‏‌کین داشته است.

بنابراین گزارش، انتظار می‌رود که کنگره امریکا درخواست ملاقات نمایندگان دومای روسیه را بپذیرد بویژه پس از آنکه روابط مسکو-واشنگتن پس از ماجرای اسنودن دچار اختلال شد. این اقدام نمایندگان روس هوشمندانه بود و آن‏ها اکنون می‌توانند در مذاکرات داخلی امریکا درباره جنگ حضور داشته باشند. کنگره کنونی یکی از طرفداران سرسخت پایان جنگ در عراق و خروج نیروهای نظامی از این کشور بود و اگر آن‏ها با جنگ در سوریه موافقت کنند در حوزه‌های انتخاباتی خودشان با انتقاد روبرو خواهند شد.اوباما هفته‌های سختی در پیش دارد و انتظار می‌رود که کنگره درباره نامعلوم بودن اهداف عملیات و مباحثی چون تنبیه یا اعاده موازنه پرسش‏‌های جدی از مقام‏‌های دولت مطرح کند.

درهمین حال سناتور مک‏کین که در کاخ سفید با اوباما دیدار کرد با بیان اینکه راه درازی برای تصویب طرح اوباما برای مداخله نظامی در سوریه در پیش است گفت:«رأی منفی کنگره به این طرح، مصیبت‏بار است

به نقل از رویترز مک‏کین بعد از دیدار با اوباما به خبرنگاران گفت: «کنگره نباید طرحی که رئیس‏جمهور متعهد به اجرای آن است را رد کند.» مک کین جمهوری‏‌خواه افزود: «من بعد از دیدار با اوباما کاملاً قانع شدم اما برای تصویب طرح راه درازی در پیش است.» مک کین گفت که او و سناتور لیندسی گراهام که در دیدار با اوباما حضور داشت مایل به تغییراتی در طرح هستند که آن را فراتر از یک پاسخ محدود به استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دولت بشار اسد می‌کند.» بر بنیاد گزارش رویترز، سناتور مک‏کین و سناتور لیندسی از مدت‏ها پیش خواستار مداخله نظامی علیه بشار اسد در سوریه هستند اما دولت دموکرات اوباما تلاش کرد از منازعه دور بماند.

اما این که اگر سنای امریکا با این طرح موافقت کند پیامدهای آن چه خواهد بود هنوز هیچ کسی درست نمی‏داند. به تازگی فیصل مقداد، معاون وزیر امورخارجه سوریه در گفت‌وگو با تلویزیون المنار گفت:«ارتش این کشور در هرگونه برخورد در آینده پیروز خواهد شد چرا که به مقاومت و دفاع از خاک وطن عقیده دارد.» وی با بیان اینکه ارتش به عملیات‌ علیه مخالفان مسلح همچنان ادامه خواهد داد، تصریح کرد که حمله به سوریه امنیت بین‏المللی و منطقه را تهدید می‏کند.

فیصل مقداد همچنین با هشدار به مقام‏های ترکیه درباره ماجراجویی علیه سوریه اظهار داشت که اگر دولت آنکارا در عملیات علیه سوریه شرکت کند، نمی‌تواند از آن نجات پیدا کند.

این اظهارات در شرایطی مطرح شدند که رجب طیب اردوغان، نخست‏‌وزیر ترکیه در سخنانی پس از آنکه باراک اوباما از حمله‏‌ی محدود علیه سوریه صحبت کرد، خواستار حمله‏‌ی فراگیر برای سرنگونی دولت دمشق شده بود. همچنین مقام‏‌های ترکیه پیش از ابتدای بحران شیمیایی بارها از آمادگی خود برای مشارکت فعال در حمله به سوریه خبر داده بودند و گزارش‌ها حاکی از آن بودند که پایگاه نظامی امریکا در اینجرلیک ترکیه به کانون تحرکات نظامی علیه دمشق مبدل شده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده