رزمایش دسته‌جمعی

آسیای مرکزی و قفقاز در روزهای اخیر شاهد برگزاری رزمایش بزرگ (رفاقت رزمی 2013 ) می‌باشد. رزمایشی که در آن کشورهای روسیه، قزاقستان، قرغیزستان و تاجکستان حضور دارند هر چند که منطقه در گذشته نیز شاهد رزمایش‌های متعددی بوده اما رزمایش مذکور دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد که نشانگر حساسیت‌های جاری در منطقه است.نخست آنکه حضور کشورهای روسیه، قرغیزستان، قزاقستان، تاجکستان در این رزمایش نشان می‏دهد که نگاهی ویژه در حوزه‏ی‏ی امنیت در منطقه در حال شکل گرفتن است که محور آن را همگرایی در برابر تهدیدات تشکیل می‏دهد. کشورهای مشترک‏المنافع زمانی در حوزه‏ی‏ی سیاسی و اقتصادی گردهم می‏آمدند در حالی که رزمایش مذکور جنبه‏ی نظامی دارد که نشانگر ابعاد جدید رویداد در میان این کشورهاست.

افزایش گروه‏‌های هراس‏افکن در منطقه بویژه با تشدید ناکامی‏‌های غرب در برقراری امنیت در افغانستان و نیز تلاش کشورهای غربی برای نفوذ در آسیای مرکزی و قفقاز به بهانه‏‌ی مبارزه با هراس‏افکنی مولفه‌‏هایی اند که نزدیکی کشورهای این منطقه را بیش از پیش الزام‏آور ساخته است. دوم آنکه محور روسیه در رزمایش مذکور امری قابل توجه است.

بررسی کارنامه‏‌ی مسکو نشان می‏دهد که این کشور تلاش بسیاری دارد تا جایگاه خود را در منطقه تقویت و در حوزه‏‌ی نظامی به دستاوردهای جدیدی دست یابد. مسکو در کنار افزایش بودجه‏‌ی دفاعی و رویکرد به ساخت تسلیحات جدید و انجام رزمایش‏‌های نظامی در مناطق مختلف از جمله در مدیترانه و دریای سیاه بر آن است تا از ظرفیت‏‌های منطقه‏‌ای نیز برای رسیدن به مقصود بهره گیرد. امضای قرارداد جدید نظامی با کشورهای منطقه و برگزاری رزمایش‏‌های مشترک با آن‏ها ابعادی از این طرح است که رزمایش (رفاقت رزمی 2013) را می‏توان حلقه‏‌ی تکمیلی آن دانست.

مسکو در ماه‏‌های اخیر 2 رزمایش مشترک با چین برگزار کرده که خود بیانگر نگاه نظامی مسکو برای مقابله با تحرکات غرب است.در مجموع می‏توان گفت که رزمایش (رفاقت رزمی 2013) ابعاد جدیدی از همگرایی منطقه‏‌ای است که از یک سو نگاه امنیتی کشورهای منطقه را آشکار می‏سازد و از سوی دیگر نشانه‏‌ای بر طرح‏‌های نظامی روسیه برای منطقه است که با محوریت مقابله با مداخلات غرب صورت می‏‌گیرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده