رزمایش نظامی هند و روسیه نزدیک پاکستان

هند و روسیه در صحرای راجستان رزمایش مشترک نظامی برگزار کردند. این صحرا در شمال غربی شبه‌قاره هند واقع بوده و و مرز طبیعی بین هند و پاکستان به‌شمار می‌رود.این رزمایش که گنگ-نوا نام داشت برگرفته از نام رودخانه گنگ هند و رودخانه نوای روسیه با حضور فرماندهان ارشد نظامی هند و روسیه برگزار شد. نیروهای روسیه در این رزمایش از تانک‌های T-72 و ماشین‏های رزمی پیاده نظام موسوم به BMP که ساخت روسیه بوده و هم اکنون مورد استفاده ارتش هند است استفاده کردند.

هدف از این رزمایش، مقابله با ترور و شورش عنوان شده است. در این رزمایش سربازان هندی و روسی با استفاده از بالگرد، تانک و نیروهای مجهز پیاده‌نظام موضع شورشیان فرضی را هدف قرار دادند.

این رزمایش پس از سفر مان موهان سینگ؛ نخست‌وزیر هند به روسیه و تأکید 2 کشور بر لزوم مبارزه مشترک با هراس‏افکنی انجام شد.درهمین حال در لاهور پاکستان ، یک فروند بالگرد ارتش پاکستان در ایالت پنجاب این کشور دچار حادثه شد و سقوط کرد.این بالگرد در حال پرواز به سمت منطقه گوجرانواله از توابع ایالت پنجاب بود که بر اثر نقص فنی نزدیک منطقه راهوالی کنت سقوط کرد.شاهدان عینی عنوان می‌کنند که یکی از بال‌های بالگرد بر اثر برخورد با شیئ ناشناسی دچار آسیب شد اما خلبان توانست با مهارت زیادی بالگرد مورد نظر را از منطقه مسکونی دور کرده و در یک منطقه غیر مسکونی فرود آورد.

جک استراو: آیپک اصلی‌ترین مانع در مسیر صلح است

جک استراو؛ وزیر خارجه پیشین انگلیس در میزگردی که هفته گذشته در پارلمان این کشور برگزار شد، از نقش لابی اسرائیل بر سیاست‌های امریکا انتقاد کرده و این گروه‌ها را اصلی‌ترین مانع تحقق صلح دانست.

به گزارش پایگاه خبری تایمز اسرائیل، جک استراو در پارلمان این کشور گفته است سازمان‏های یهودی و آیپک (کمیته امور عمومی امریکا اسرائیل) از منابع نامحدود خود برای کنترول سیاست امریکا استفاده می‏کنند.

این خبر را الینات ویلف عضو سابق پارلمان اسرائیل منتشر کرده و گفته استراو این اظهارات را در میزگرد مجمع دیپلماتیک جهانی مطرح کرده است. ویلف یکی از شرکت کنندگان در این میزگرد بوده و اظهارات استراو را در صفحه فیس‏بوک خود منتشر کرده است.

به گفته ویلف، استراو در این نشست اصلی‏ترین مانع در مسیر صلح اسرائیل با فلسطینی‏ها و کشورهای عربی را منابع نامحدود سازمان‏های یهودی امریکا و گروه آیپک به علاوه حمایت بی‏دریغ آلمان از اسرائیل دانسته است.

جک استراو 67 ساله بین سال‏های 2001 تا 2006 وزیر خارجه بریتانیا بود. وی در حال حاضر نماینده پارلمان و رئیس مشترک کمیته روابط ایران و انگلیس است. استراو اخیراً اعلام کرده است در دوره بعد انتخابات پارلمانی شرکت نمی‏کند، تا به حضور چند دهه‏ای خود در صحنه‏ی سیاسی انگلیس پایان دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده