رشد محصولات گلخانه‌ای در دایکندی

ریاست زراعت دایکندی از افزایش تولید محصولات گلخانه‌‌ای در‌این ولایت‌خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)  سیدعبدالواحد فیروزی، رییس زراعت دایکندی می‌گوید که زراعت گلخانه‌ای تغییرات مثبتی را روی وضعیت اقتصادی کشاورزان دایکندی  گذاشته است.

آقای فیروزی بدون اشاره به آمار و فیصدی رشد  برداشت محصولات گلخانه‌ای، گفت: کشت گلخانه‌ای از سوی این ریاست سه سال قبل آغازشده بود، اما حالا این صنعت میان مردم رونق یافته و مردم خودجوشانه اقدام به گسترش آن نموده است.

فیروزی ‌افزود،‌در‌این ‌گلخانه‌ها بیشتر‌بادرنگ(خیار)، بادنجان ‌رومی، کاهو و بعضی سبزیجات دیگر کشت می‌شوند.

 وی علاوه نمود: گرچند این ریاست در جریان سال روان تاکنون در این بخش کدام پروژه‌ای ندارد، اما سال گذشته اداره زراعت ۱۸۸ گلخانه را برای دهاقین این ولایت ایجاد کرده بود و دهاقین از این طریق حاصلات خوبی را بدست آوردند.

ازسویی هم، کشاورزانی  که در این بخش مشغول به کار هستند از افزایش عواید محصولات این صنعت راضی بودند اما از کم توجهی دولت شکایت دارند.

آنان می‌گویند: «این گلخانه‌ها  را در سایه بی‌توجهی دولت ساخته‌ایم  و با مشکلات زیادی‌مانند نبود بذر اصلاح شده، برق مناسب، افراد متخصص، وسایل ضروری جهت تأسیس سردخانه و وسایل آبیاری روبه ‌رو هستیم.»

نیک محمد یک تن از کشاورزان، ریاست زراعت را به انتقاد گرفته می‌گوید؛ این ریاست هیچگونه همکاری با کشاورزان ندارد.

 وی، حمایت دولت در بخش‌توزیع تخم اصلاح شده، فراهم آوری آب و  ایجاد سردخانه‌ها را از جمله انتظارات کشاورزان بیان داشت که تاکنون از سوی دولت در این راستا اقدامی صورت نگرفته است.

این کشاورز، ایجاد سردخانه برای کشاورزان را بهترین همکاری دولت دانست و گفت: در صورت همکاری دولت در راستای ایجاد و تأسیس سردخانه، کشاورزان قادر به عرضه محصولات خود در زمان مناسب می‌شوند، ضمن اینکه این کار سبب پیشگیری از ورشکستگی کشاورزان خواهد شد. علی احمد جلالی ۵ سال می شود به کشت گلخانه‌ای مصروف است. او از گلخانه‌ای که در مساحت ۳۵در۸  متر ساخته است،  یک روز در میان نزدیک به ۸۰ کیلو بادرنگ به بازار عرض می‌نماید.

وی از عوایدی که بدست می‌آورد اظهار رضایت دارد.او می‌گوید: «بازار برای فروش این محصولات برای دهاقین وجود دارد چون محصولات وطنی با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می شود. «این کشاورز تاکید می‌کند، دایکندی به دلیل داشتن آب و هوای مطلوب، زمینه کشت هر نوع میوه و سبزیجات را دارد. اما کمبود امکانات و نداشتن تخصص از مشکلات عمده فراروی کشاورزان می باشد.

سیستم‌های نوین آبیاری قطره‌ای به ولایت دایکندی هم رسیده است. کشاورزان می‌گویند برای آبیاری محصولات گلخانه‌ای از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده می‌کنند که مصرف آب را کاهش می‌دهد.

افغانستان کشورری است که بیشترین اقتصاد آن متکی به زراعت بوده‌ومردمش از آن طریق امرار معیشت می نمایند.  یکی از مهم‌‌ترین صنایع در جوامع امروزی کشاورزی است و وابستگی آینده اقتصادی بسیاری از کشورها به توسعه این صنعت کاملاً مشهود است. این صنعت می‌تواند، برای دهاقین این دیار  وضعیت اقتصادی بهتری را رقم بزند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده