رفع محدودیت قدرت در چین

آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی تصمیم جدید پارلمان چین برای تمدید حکومت بلامنازع شی‌ جینپینگ پرداخته و آن را با تلاش خودکامه‌های حاکم در جهان مقایسه کرد.

تاریخ معاصر درس‌های تامل‌برانگیزی را به حزب کمونیست چین، پیرو تصمیمش برای اجازه دادن به شی جینپینگ، رییس‌جمهوری چین برای حکومت نامحدود می‌آموزد. برای هزاران سال حکومت انفرادی تحت رهبری پادشاهان و امپراتورها امری رایج بود اما از زیمبابوه تا عراق و کوریای ‌شمالی، خودکامه‌های مدرن اغلب در رکود اقتصادی، عدم کارایی سیاسی و شعلهور کردن جنگ، مرتکب خطا شدند. اریکا فرانتس، استاد علوم سیاسی دانشگاه میشیگان می‌گوید: تمایلاتی به سمت انتخاب‌های سیاسی غلط و غالبا بی‌منطق دیده می‌شود. این موارد شامل سیاست خارجی متخاصم‌تر و احتمال بیشتر وقوع جنگ می‌شود.

به لحاظ تئوری، حذف محدودیت دوره‌ای برای پست شی جینپینگ به عنوان رییس‌جمهوری از قانون اساسی در مقایسه با اختیارات گسترده‌ای که او از زمان گرفتن رهبری حزب حاکم در سال ۲۰۱۲ به دست آورده است، یک تغییر جزیی به حساب می‌آید. اما تصمیم مذکور، این نگرانی را به وجود آورده که پکن در حال دور شدن از رهبری شراکتی باشد که از دهه ۱۹۸۰ پایه‌گذاری شد. هدف از این سیستم حافظت از گسترش حکومت استبدادی از طریق ملزم کردن چهره‌های حزب حاکم به ترک قدرت در زمان معین بوده است.

 برخی جوامع چون سنگاپور و جمهوری بوتسوانا تحت فرمان احزاب حاکم که چندین دهه است قدرت را به دست دارند، باثبات و شکوفا ماندند و همزمان از حکومت نامحدود فردی ممانعت می‌کنند. مقام‌های چینی اما ادعای برخی دولت‌ها را تکرار کرده و معتقدند ماندن شی جینپینگ در عرصه قدرت امکان اجرای طرح‌های بلندمدت را فراهم می‌کند. گرچه برخی از تحلیلگران معتدند این امر شاید در کوتاه مدت اثرگذار باشد، اما در بلندمدت پیرو سایر اقتصادها با رهبران خودکامه می‌شوند. در ادامه به برخی از تجربیات از حکومت یک شخص واحد اشاره می‌شود.

بر اساس مدل مارکسیستی، جانشینی دودمانی برای این سیستم پیش‌بینی نشده است اما کیم ایل سونگ که برای ۴۶ سال تا زمان مرگش در ۱۹۹۴ حکومت کرد، این تفکر را پرورش داد و پسرش کیم جونگ ایل را برای رهبری آماده کرد. دیکتاتوری موروثی که اکنون با حضور کیم جونگ اون در نسل سوم ادامه دارد، خاصیت برگشت‌پذیری که ۷۰ سال درگیری مستقیم با ایالات متحده امریکا را در پی داشته، اثبات کرده است.

l هلال

0 پیام برای این مطلب ثبت شده